امروز: چهارشنبه 09 مهر 1399 برابر با 30 سبتامبر 2020

رقابت دو رئیس هیات سوارکاری گیلان زیر پرچم جشنواره ملی اسب کاسپین!/ برگزاری جشنواره اسب کاسپین در منطقه آزاد انزلی قانونی نبود؟!

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، چرا هیچگونه ارتقاء رتبه سوارکاری استان در کشور مشهود نیست و تنها به محلی برای تجارت و برند سازی عوامل اجرایی تبدیل شده است؟!

بنا بر این گزارش در هفته های گذشته استان گیلان شاهد عجیب ترین رخداد در برگزاری جشنواره اسب کاسپین بود تا جایی که موج این اعتراضات و عدم هماهنگی و تحمیل هزینه و انحراف از مسیر واقعی برگزاری چنین جشنواره هایی موجب واکنش بسیاری از مسئولان و بویژه فدراسیون سوارکاری کشور در نامه ای خطاب به معاون وزرات جهاد کشاورزی شد .

البته بروز چنین حواشی و ناهماهنگی هایی قابل پیش بینی بود چرا که جشنواره اسب کاسپبن چندین سال است که محلی برای خودنمایی افرادی شده است که به راحتی قادر به پذیرش ساختار سیستمی و قانونی نمی شوند و به واسطه پشتیبانی افراد خاص سعی دارند با رویکردی منفعلانه و سودجویانه در خلاف جهت برنامه های تقویمی فدراسیون حرکت نمایند .

موضوع از آنجایی شروع می شود که در طی کمتر از یک ماه استان گیلان شاهد رقابت دو رئیس هیات سوارکاری در استان گیلان در قالب برگزاری پانزدهمین جشنواره زیبایی اسب کاسپین بود . یکی بواسطه رئیس عزل شده هیات سوارکاری استان در منطقه آزاد انزلی و دیگری بواسطه رئیس فعلی هیات سوارکاری در تالش !

اینکه چه انگیزه و یا انگیزه هایی در بروز چنین اقداماتی می تواند نقش داشته باشد و یا اینکه توسط چه کسانی و یا سازمانی مدیریت می شوند را باید در یک فرصت دیگر به بحث و بررسی پرداخت . حال اینکه طبق اسناد و شواهد موجود عدم رضایت برگزاری جشنواره در منطقه آزاد انزلی در مورخ بیست و دوم شهریور ماه رسما توسط رئیس فدراسیون سوارکاری در نامه ای خطاب به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی فاقد اعتبار تلقی شده و خواستار تمکین به برنامه های تقویمی فدراسیون سوارکاری از طرف جهاد کشاورزی استان گیلان درخواست شده است .

متاسفانه مسئولان جهاد کشاورزی و ورزش و جوانان استان گیلان بدون هیچگونه توجهی به برنامه تقویمی فدراسیون و با حمایت منطقه آزاد انزلی و رئیس معزول هیات سوارکاری ، اقدام به برگزاری جشنواره و معرفی برندگان نموده اند که در این زمینه باید به دستاوردهای مالی و اقتصادی برای برگزار کنندگان و تحمیل هزینه برای شرکت کنندگان در چنین مراسم غیر رسمی هم توجه داشت .

از طرف دیگر رئیس هیات سوارکاری که مدیریت درمان تامین اجتماعی استان گیلان را نیز برعهده دارد در ادامه این اقدام تامل برانگیز و بر اساس تقویم برگزاری فدراسیون جشنواره اسب کاسپین را در مورخ هشتم مهرماه در تالش برگزار می کند و در آنجا هم برگزیدگان رده های مختلف سنی با تشریفات خاصی معرفی می شوند .

از نکات قابل توجه اینکه داوران و ارزیابان حاضر در این دو جشنواره یکی بوده ولی تنوع شرکت کنندگان با تغییرات فاحشی همراه بود . به طوری که به راحتی می توان دو قطبی شدن و عدم حضور برخی از پرورش دهندگان بزرگ اسب کاسپین کشور را در هر دوجشنواره مشاهده کرد که این امر موجبات نگرانی و از رسمیت افتادن هر دو جشنواره را رقم زد.

نشانه هایی از این نگاه جناحی و دو قطبی را می توان در عدم استقبال بسیاری از پرورش دهنگان کشوری برای حضور در استان گیلان مشاده کرد که قطعا در آینده آسیب های جدی را به خاستگاه اسب کاسپین وارد خواهد کرد .

از طرفی از آنجایی که هیچ بودجه ای از طریق هیات سوارکاری استان و سازمان جهاد کشاورزی به تولید کنندگان و مالکین اسب کاسپین و سوارکاران این رشته در استان و شهرستان ها اختصاص پیدا نمی کند , صرف این هزینه های گزاف چه مقاصدی را برای متولیان امر بدنبال داشته ، سوالی است که ذهن هر بیننده ای را به خود معطوف کرده است.

سوال دیگر اینکه ، حال که ترافیک برگزاری جشنواره اسب کاسپین و هدر رفت سرمایه های این ورزش مفرح و هزینه بر در استان به شکل خاصی مدیریت می شود چرا هیچگونه ارتقاء رتبه سوارکاری استان در کشور مشهود نیست و تنها به محلی برای تجارت و برند سازی عوامل اجرایی تبدیل شده است؟!

شایسته است مدیران جهاد کشاورزی استان ، منطقه آزاد انزلی ، اداره ورزش و جوانان و هیات سوارکاری پاسخ شفاف و قانع کننده ای را برای چنین اقدامات موازی که موجبات تمسخر و از رسمیت افتادن جشنواره های ملی اسب کاسپین در گیلان شده است را بدهند و دلایل برگزاری دو جشنواره با فاصله کمتر از یک ماه را توضیح دهند تا در آینده متقاضیان شرکت در جشنواره ملی با سردرگمی و یا عدم حضور خود جایگاه اسب کاسپین در گیلان را خدشه دار نکنند و از برگزای های نمایشی و فرمایشی به سمت دانش محور پیش رویم.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در حوادث
خواندن کد خبر: 11547

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی