امروز: پنج شنبه 01 آبان 1399 برابر با 22 اکتبر 2020

هرج و مرج در صنعت دامداری استان گیلان دستاورد دولت تدبیر و امید!/ بحران پیش بینی شده وضعیت دامداران به فاجعه رسید

  • یکشنبه, 09 آبان 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه خبري رشت پرس وضعیت دامداری گیلان و کاهش قیمت شیر موجب تعطیلی حدود 70 درصد دامداری‌های این استان به دلیل خسارت‌های زیادی که به آنها وارد آمده، شده است.

تولید شیر در گیلان به مرحله بحران رسیده و دامداران به دلیل کمبود علوفه و عدم حمایت‌های دولتی رغبتی به تولید شیر ندارند و گاوهای خود را شکم‌خالی به کشتارگاه‌ها می‌فرستند.

وضعیت فاجعه‌آمیز دامداری در گیلان

رئیس انجمن دامداران صنعتی گیلان مشکلات تولید شیر در این استان اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر به این ارزش غذایی شد.

هوشنگ افشاری با بیان اینکه شیر در جهان دارای رتبه نخست ارزش غذایی محسوب می‌شود، افزود: در کشور به‌ویژه گیلان از این ارزش غذایی غافل هستیم.

رئیس انجمن دامداران صنعتی گیلان با اشاره به اینکه گیلان ظرفیت کشت علوفه در تمام فصل سال را دارد، ادامه داد: در زمینه کشت علوفه غفلت می‌شود در حالی که می‌توانیم از ظرفیت‌های استان برای این امر استفاده کنیم.

وی درصد بسیاری از گاوهای ارسالی به کشتارگاه‌ها را با شکم‌های خالی عنوان کرد و گفت: این امر فاجعه‌آمیز است و باید به فکر دامداران و تامین علوفه دام‌های استان باشیم.

افشاری وضعیت دامداری در گیلان را بسیار اسفناک خواند و اضافه کرد: به دلیل خسارت‌های زیادی که به دامداری گیلان وارد آمده حدود 70 درصد این واحدها تعطیل شده‌اند.

 واردات شیرخشک‌های آلوده از چین

وی واردات شیر و شیرخشک را اقدامی تأسف‌برانگیز خواند و خاطرنشان کرد: در حالی که می‌توانیم از ظرفیت استان و کشور برای تولید شیر و شیرخشک استفاده کنیم چرا باید شیر خشک از چین وارد شود.

رئیس انجمن دامداران صنعتی گیلان شیر خشک وارداتی از چین را آلوده به مواد افزودنی و سرطان‌زا دانست و تصریح کرد: کشور ظرفیت تولید شیر خشک را دارد و تنها نیاز به حمایت دولت از دامداران است.

وی با اشاره به تعیین نرخ دولتی برای تولید شیر گفت: در سال 93 دولت نرخ تولید شیر را یک‌هزار و 440 تومان مصوب کرد که مورد تأیید خریداران شیر نبود.

افشاری با تصریح اینکه در گیلان شیر را از 800 تا یک‌هزار و 200 تومان بیشتر نمی‌خرند، یادآور شد: شیر را نمی‌توان نگه‌ داشت به همین دلیل باید بلافاصله پس از تولید به فروش رود اما از این نظر دچار مشکل هستیم و با قیمت مصوب دولت خریداری نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت باید برنامه‌هایی را تدوین کند که دامداری و تولید شیر پابرجا بماند، خاطرنشان کرد: باید به استاندارد بین‌المللی شیر که نیاز مردم است، دست یابیم.

این مسؤول تولید شیر در گیلان را به دلیل مشکلات موجود بسیار پایین دانست و متذکر شد: این استان در حالی که بهترین وضعیت برای دامداری را دارد اما از آنها استفاده نمی‌شود و از تمام استان‌ها شیر وارد گیلان می‌شود.

وی خواستار حمایت استاندار گیلان و دیگر مسؤولان از تولید شیر در این استان شد و خاطرنشان کرد: دامداری گیلان باید به هر طریق ممکن حفظ شود.

ضرورت بازگشت شیر به زنجیره تولید کشور

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز صنعت تولید شیر را با معضل زیادی دست به گریبان دانست و گفت: سالانه در کشور 8 میلیون تن تولید شیر داریم و سرانه مصرف این ماده غذایی کاهش یافته است.

علیرضا شعبان‌نژاد با بیان اینکه برای ساماندهی شیر در کشور مصوبه خوبی وجود داشت، افزود: منافع تولیدکننده باید در فرآوری، صنایع و زنجیره تولید گره بخورد.

وی با اشاره به اینکه برای تولید شیر خشک دولت اعتباراتی را پیش‌بینی کرده است، خاطرنشان کرد: دولت موظف شده اعتبار تولید شیرخشک را تأمین کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تولید شیر در این استان را 270 هزار تن عنوان کرد و گفت: مازاد تولید شیر می‌تواند برای تولید شیر خشک به استان‌های مجاور حمل شود.

 وی شیر مدارس را 3 هزار تن ذکر کرد و یادآور شد: امیدواریم با مصوبه دولت اتفاق خوبی در صنایع شیر بیفتد ضمن اینکه گیلان در تولید طیور نخستین استان کشور است و 53 درصد تولید استان در زنجیره تولید قرار دارد.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه گیلان ظرفیت‌های خوبی برای تولید شیر و دامداری دارد، متذکر شد: شیر باید به زنجیره تولید در کشور تبدیل شود.

صندوق توسعه ملی هیچ اعتباری برای دامداران اختصاص نداد

معاون تولیدات امور دامی جهاد کشاورزی گیلان نیز از کاهش 10 هزار تن تولید شیر نسبت به سال 93 در این استان طی سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته 63 هزار و 600 تن شیر در استان تولید شده است.

ایرج بنیادی با اشاره به اینکه صادرات شیر به خارج از گیلان 40 درصد کاهش داشته است، افزود: سال گذشته 31 هزار تن شیر وارد گیلان شد که نسبت به سال 93 کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه تا سال 93 برای شیر یارانه می‌دادند، تصریح کرد: بخشی از یارانه‌ها در سال 92 و برخی در سه ماهه نخست سال 93 به دامداران پرداخت شد.

معاون تولیدات امور دامی جهاد کشاورزی گیلان قیمت تمام شده شیر را بیش از یک‌هزار و 500 تومان ذکر کرد و یادآور شد: این در حالی است که شیر را با قیمت 900 تومان از دامدار می‌خرند که برای او صرفه اقتصادی ندارد.

وی با تصریح بر اینکه ظرفیت تولید شیر در گیلان 257 هزار تن است، خاطرنشان کرد: مقداری از شیر تولیدی جمع‌آوری و فرآوری می‌شود و بخش دیگر در روستاها به مصرف می‌رسد.

بنیادی به حمایت نشدن از دامداران در سال جاری اشاره کرد و یادآور شد: در سال جاری نتوانستیم تسهیلات مورد نیاز در اختیار دامداران قرار دهیم.

وی با بیان اینکه از صندوق توسعه ملی هیچ اعتباری برای دامداران در نظر گرفته نشده است، گفت: به همین دلیل نتوانستیم از قشر دامدار حمایت کنیم.

این مسؤول روند فعالیت دامداری‌های استان را به‌شدت تحت تأثیر قیمت شیر دانست و متذکر شد: تنها درآمد دامداران عرضه شیر و فروش گوساله است در حالی که کارخانه‌های فرآوری شیر بیش از 4 میلیارد و 700 میلیون تومان به تشکل‌های دامداری گیلان بدهکار هستند و قرار بود هر 15 روز یا ماهانه بدهی دامداران تسویه شود اما اکنون این روند طولانی شده است.

وی، با اشاره به اینکه طبق مصوبه دولت قیمت شیر خریداری از دامداران لیتری یک‌هزار و 440 تومان اعلام شد که پس از آن 100 تومان کاهش پیدا کرد، یادآور شد: کارخانه‌داران حاضر به تحویل شیر با این قیمت نیستند و اعلام می‌کنند شیر را باید با قیمت پایین‌تری خریداری کنند.

کاهش سرانه مصرف شیر در ایران

مدیر عامل شرکت صنایع شیر پگاه گیلان نیز از کاهش سرانه مصرف شیر در کشور خبر داد و گفت: قرار بود هدفمندی یارانه‌ها به صنعت کمک کند.

محسن ناصراسلامی با بیان اینکه میانگین مصرف جهانی شیر 300 کیلوگرم است، افزود: ما با سرانه مصرف 75 کیلوگرم شیر از میانگین جهانی فاصله بسیاری داریم.

وی سیاست‌های حمایتی دولت را از شیر خام دانست و خاطرنشان کرد: شاهد رشد هزینه انرژی هستیم که این موضوع در صنعت شیر تاثیر می‌گذارد.

مدیر عامل شرکت صنایع شیر پگاه گیلان حاشیه سود صنعت شیر در ایران را کمتر از یک درصد عنوان کرد و یادآور شد: سرانه مصرف لبنیات در کشور رکود دارد و این امر مشکل دامداران را تشدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه آمار شکستگی و پوکی استخوان در کشور بالا است، تصریح کرد: باید برای افزایش سرانه مصرف شیر در کشور تلاش کنیم.

به گزارش فارس، استاندار گیلان نیز بر ضرورت حمایت از دامداران و تولید شیر در این استان تاکید کرد و گفت: باید از دامدار حمایت شود تا متحمل ضرر نشویم.

محمدعلی نجفی با بیان اینکه احیای کارخانه‌کم‌هزینه‌تر از از دست دادن دامداری است، تصریح کرد: باید از دامداران و تولید شیر در گیلان حمایت شود.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس،  بحران دامداری استان گیلان موضوع تازه ای نیست تا جایی که برخی صاحبنظران این موضوع را در ادوار گذشته نیز یادآور شده بودند که متاسفانه با بی تدبیری مسئولان عالی استان این توصیه ها امروز به مرحله حاد رسید.

سايه ورشكستگي هر روز واحدهاي دامداري صنعتي  استان را تهديد مي كند.

دكتر حسين متقي طلب  در گفت گو با همشهري  با بيان  اين كه  توجهي  به صنعت دامداري در استان  نمي شود اظهار مي­كند: هم اكنون  صاحبان  دامداري هاي صنعتي  در استان  با سرمايه گذاري  تلاش كرده اند استان را در اين زمينه  خود كفا كنند اما مورد بي توجهي  مسئولان  قرارگرفته اند.

وي  مي افزايد: هزينه توليد  شير در دامداري هاي ما  با توجه به قيمت نهاده ها بسيار بالاست و در  عين حال اين هزينه ها باعث مي شود كه دامداري هاي صنعتي استان بيش از اين كه توليد داشته باشند و از سرمايه گذاري خود بهره مند شوند، هزينه هاي فراواني متحمل  شوند.

به گفته متقي طلب ،هم اكنون تنها 15 دامداري صنعتي از 160 واحد داراي مجوز، قادر  به فعاليت  هستند و بقيه  واحدها  به دليل  بالا بودن  هزينه ها  يا ورشكست  شده اند  و يا گاوها را به كشتارگاه  سپرده اند.

وي با بيان  اين كه با مشكلات  موجود  دامداران  قادر  به توليد  شير  به ميزان  لازم  نيستند مي­گويد: روزانه  80 تن  شير  بايد توليد شود كه عملا"  غير ممكن است  و دامداري  ها فقط  15 تن شير  توليد  مي­كنند. بنابراين  با وجود  اين مشكلات  اقتصادي  و حمايت  نشدن  از اين  واحدهاي  صنعتي، كارخانه  ها با  وجود قبول  هزينه حمل و نقل ، براي تامين مقدار  شير خام  سراغ استان  هاي  همجوار مي روند.

اكنون  ميزان شير  مصرفي  كارخانه هاي استان  از استان هايي چون  قزوين  و اردبيل  تامين  مي شود كه به گفته  رئيس  انجمن  صنفي دامداران صنعتي  صدمات  سنگيني  بر فعاليت  اين واحدها وارد مي كند.

وي مي افزايد با وجود  اين وضعيت  شاهد واردات  بي رويه  شيرخام از استان  هاي همجوار هستيم  كه به نفع  دامپروري  استان نيست  و صدمات  جبران  ناپذيري  به پيكره  صنعت  دامپروري  گيلان  مي زند.

متقي طلب  مي گويد : با وضع  موجود  بقيه  اين واحدها نيز  به سمت  تعطيلي  و ورشكستگي  پيش  مي روند و با وجود  همه تلاشي  كه براي  جلب  حمايت  از مسئولان  دست  اندر كار صورت  گرفته ، از سوي مسئولان  جهاد كشاورزي  و سازمان  صنعت  و معدن  و تجارت  استان  هيچ توجهي  به اين  واحدها  نمي شود.

وي تعطيلي  بالغ  بر 100 واحد دامداري  نيمه  صنعتي  و صنعتي  در يك  سال اخير را صحه اي  بر ادعاي خود عنوان  و اظهار  مي كند: كاهش  شديد  جمعيت  دامي  و اعزام  گروهي  احشام  و سرمايه هاي زيستي  مولد واحدهاي دامداري ها  به كشتارگاه ها، نبود رغبت  و جذب  سرمايه گذاري  در صنعت  دامپروري  در استان ، افزايش  قيمت  30 تا 40 درصدي  اقلام پايه  و ضروري  تامين مواد كنسانتره و علوفه و نبود دسترسي  توليدكنندگان به نهاده هاي دامي ضروري ، توليد شير خام در اين  دامداري  ها را به  مشكلي  جدي  روبرو كرده است.

متقي  طلب  تاكيد  مي­كند: از سويي  علاوه بر قيمت  نهاده ها  كه به نفع  دامداران  نيست ، قيمت  خريد شير  از دامداران نيز  ديگر  مشكلي  است  كه بر  واحدهاي  دامداري تحميل  مي شود. ( مصاحبه مورخ 12 بهمن 1391)

در پایان باید بیان داشت بحران دامداری و توجه مسئولان عالی استان در سالهای اخیر با حذف صاحبنظران و تولیدکنندگان در جلسات همراه بوده که متاسفانه امروز باید شاهد چنین هرج و مرجی در وضعیت دامداری باشیم.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در حوادث
خواندن کد خبر: 11769

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی