چاپ کردن این صفحه

حمایت از کمپین «نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک» در مدارس رشت

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت گفت: دانش‌آموزان مدارس رشت ضمن امضاء طومار "نه به چهارشنبه‌‌سوری خطرناک" با آتش‌نشانان این شهر هم‌پیمان شدند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس  شهرام مؤمنی اظهار داشت: دانش‌آموزان سطح شهر رشت ضمن عضویت در کمپین نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک و با امضاء طومار آن با آتش‌نشانان هم‌پیمان شدند تا برای حفظ ایمنی خود و دیگران در شب چهارشنبه آخر سال از مواد محترقه و آتش‌زا استفاده نکنند.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت عنوان کرد: کاهش مخاطرات و افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان در کنار روش صحیح اطفاء آتش‌سوزی مایعات قابل اشتعال و سریع‌الاشتعال از جمله مواردی است که اجرای آن در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

مؤمنی از طرح جدید سازمان آتش‌نشانی سخن گفت و افزود: در این طرح قصد داریم ضمن اعزام سفیران سازمان آتش‌نشانی به مدارس شیوه‌های اطفاء حریق و مخاطرات مواد محترقه را به آنان آموزش دهیم تا آ‌ئین زیبای چهارشنبه‌سوری را در کنار خانواده و به بهترین شکل و به دور از هر حادثه‌ای سپری کنند.

وی با بیان اینکه کمپین "نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک" امسال برای دومین سال متوالی در رشت تشکیل می‌شود تصریح کرد: امضاء پیمان‌نامه بین سفیران سازمان آتش‌نشانی و دانش‌آموزان مدارس رشت با هدف کاهش مخاطرات چهارشنبه آخر سال نیز طرحی است که برای نخستین بار در سطح شهر اجرایی می‌شود.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت ضمن توصیه به تمام شهروندان برای رعایت نکات ایمنی به‌ویژه در ایام پایانی سال ابراز داشت: به تمام خانواده‌ها توصیه می‌کنیم اگر قصد آتش‌بازی دارند حتماً در همان نزدیکی یک شیلنگ آب و یا خاموش‌کننده در اختیار داشته باشند.

مؤمنی با بیان اینکه شهروندان در صورت عدم آگاهی از نحوه کار با خا‌موش‌کننده‌ها می‌توانند به ایستگاه‌های آتش‌نشانی سطح شهر رشت مراجعه کنند عنوان کرد: بر اساس تجربیات و حوادث تلخ سنوات گذشته فرا گرفتن این‌گونه آموزش‌‌ها توسط شهروندان امری بسیار لازم و ضروری است.

وی حوادثی که از به پرواز درآمدن بالن آرزوها در سطح شهر رشت اتفاق افتاده‌اند را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: در روزهای پایانی سال گذشته 5 مورد حریق مسکونی در شهر رشت اتفاق افتاد که 4 مورد آن به علت فرود آمدن بالن آرزوها در بالکن و سقف منازل ایجاد شده بود.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت عدم استفاده از مواد محترقه توسط افراد را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: پرتاب فشفشه و ترقه به‌سمت منازل مسکونی،‌ ابنیه‌های تجاری و خودروها می‌توانند مخاطرات بسیار زیادی را برای شهروندان رشتی ایجاد کند.

مؤمنی اقدام خطرناک برخی از شهروندان و آتش‌زدن ضایعات منازلشان در کوچه‌ها و خیابان‌ها را متذکر شد و گفت: خانه‌تکانی از رسوم قدیم و زیبای ایرانی در آستانه نوروز است اما از شهروندان تقاضا داریم در صورت حمل اثاثیه اضافی و ضایعات منازل به داخل کوچه‌ها از آتش‌زدن آن‌ها خودداری کنند.

وی سامانه 125 را پل ارتباطی بین مردم و سازمان آتش‌نشانی شهر رشت اعلام کرد و گفت: آتش‌نشانان در مراکز سطح شهر رشت به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به تماس‌های شهروندان هستند و شهروندان در صورت بروز حوادث و احساس خطر می‌توانند مراتب را از این طریق اطلاع دهند.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت با اشاره به اینکه تماس با سامانه 125 در ایام پایانی سال گذشته به نسبت سال 95 حدود 50 درصد کاهش پیدا کرد افزود:‌ فرهنگ‌سازی در سطح جامعه و کاهش آمار تلفن‌های مزاحمی از جمله دلایل مؤثر کاهش تعداد تماس‌ها بود.

مؤمنی دلایل افزایش 33 درصدی حریق‌های اتفاق افتاده در چهارشنبه سوری سال گذشته را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت:‌ روشن کردن بالن آرزوها و فرود آمدن آن در سقف منازل و ساختمان‌های تجاری،‌ پرتاب فشفشه و روشن کردن آتش در کنار خودروها و ابنیه از جمله علل این موضوع محسوب می‌شوند.تسنیم

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در حوادث
خواندن کد خبر: 20376

موارد مرتبط