امروز: شنبه 05 مهر 1399 برابر با 26 سبتامبر 2020

کرونا و تحدید مطبوعات | شکایت اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان از دو خبرنگار گیلانی

  • یکشنبه, 24 فروردين 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

روزنامه شرق در صفحه آخر شماره امروز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه، در یادداشتی با عنوان « کرونا و تحدید مطبوعات» به موضوع شکایت اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان از دو خبرنگار باسابقه این استان، صاحب مقصودی و سعید علیپور که در راستای منبع شیوع کرونا و جام نامجو مطالبی نگاشته بودند، کرد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس به نقل از خط اول ورزشی، روزنامه شرق نوشت: در روزهایی که همه گمانه‌زنی می‌کنند بحران کرونا می‌تواند نظم جدیدی را بر دنیا حاکم کند، اوضاع برای بعضی گروه‌ها و مشاغل همیشه تحت فشار، به سیاق قبل می‌گذرد. هفته گذشته سازمان ملل در گزارشی از افزایش خشونت خانگی علیه زنان در روزهای قرنطینه و درگیری کرونا خبر داد. در ایران هم روزنامه‌نگاری یکی از مشاغلی است که همیشه با فشارها و خطوط قرمز زیادی مواجه بوده است.

این خطوط قرمز به نظر در دوران سلطه کرونا هم همچنان در حال فعاليت هستند. در چندوقت اخیر خبری از شکایت یک نهاد دولتی از یک روزنامه‌نگار محلی در رسانه‌ها منتشر شد. ماجرا به سلسله گزارش‌هایی بازمی‌گردد که چند روزنامه‌نگار گیلانی در شبکه ‌اجتماعی رسانه‌هایشان درباره منشأ شیوع کرونا در گیلان می‌نوشتند.

شیوع کرونا در گیلان کمی عجیب بود و شاید این عجیب‌بودنش در حجم بالای اخبار ناشی از گسترش این بیماری در کشور در روزهای نخست گم شد. اگرچه اولین خبرها از شیوع کرونا در ایران به قم بازمی‌گردد، اما گیلان هم خیلی زود و با شدت زیادی از سطح درگیری شاهد گسترش کرونا بود.

خیلی‌ها احتمالا این موضوع را به قم ارتباط می‌دادند، ولی خب اینکه در میان همه این استان‌ها چرا باید گیلان با این سطح از درگیری با بیماری مبارزه کند جای سؤال بود. جست‌وجوی اخبار نشان می‌دهد که خیلی قبل‌تر از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، نشریات محلی گیلان نسبت به برگزاری مسابقات وزنه‌برداری جام نامجو با حضور تیمی از چین و ارتباطش با شیوع کرونا در کشور هشدار داده بودند.

اگرچه خود چینی‌ها عقل کردند و تیمشان را به این رقابت‌ها نفرستادند، اما حضور دو بانوی چینی برای برگزاری کارگاهی در حاشیه این رقابت‌ها موجب شد تا خیلی‌ها ابراز نگرانی کنند. سماجت رسانه‌های محلی در گیلان اما در نهایت منجر به شکایت سازمان ورزش استان از صاحب مقصودی و سعید علیپور، دو روزنامه‌نگار محلی و باسابقه گیلانی شد.

مقصودی در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید در این ماجرا ابهامات زیادی وجود دارد. اگر سازمان ورزش می‌گوید که از این دو بانوی چینی آزمایش به عمل آورده و مشکلی نبوده، اسنادش را منتشر کند. به‌هرحال ما می‌دانیم که تاریخ برگزاری این رقابت و تست‌های به‌عمل‌آمده قبل از ورود کیت‌های تشخیصی به ایران است و خب طبیعی است که این شبهه ایجاد شود و ما و افکار عمومی پاسخی در این زمینه بخواهیم.

مقصودی همچنین از واکنش نهاد صنفی خانه مطبوعات گیلان هم در این زمینه انتقاد کرد و گفت عجیب است که بعد از ماجرای طرح شکایت از ما، گروه‌های مختلف مردمی، برخی وکلا و همچنین قضات منطقه ابراز لطف کردند و به ما مشاوره دادند و حتی اعلام کردند هزینه پرونده را کاملا تقبل می‌کنند و از ما حمایت کردند. اما درمقابل خانه مطبوعات با صدور بیانیه‌ای علیه ما، جست‌وجوی ما برای کشف حقیقت را با لیبل نشریه زرد طرد کرد و از ما انتقاد هم کرد.

مقصودی می‌گوید در میان مسئولان کشوری هم این شائبه وجود دارد که منشأ کرونا در ایران تنها قم نبوده و قم و گیلان دو منشأ گسترش این بیماری در کشور بودند و حداقل این مسئله نزد آنها در دست بررسی است.

انتهای پیام/

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در حوادث
خواندن کد خبر: 23816

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی