امروز: دوشنبه 10 آذر 1399 برابر با 30 نوامبر 2020

آتش به جان جنگل های گیلان افتاد/بیش از ۱۱۰ هکتار از اراضی گیلان طعمه حریق شد

  • چهارشنبه, 14 آبان 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از وقوع آتش‌سوزی در چند نقطه از استان خبر داد و گفت: بیش از ۱۱۰ هکتار از اراضی جنگلی گیلان به‌ویژه در شهرستان ماسال در آتش سوخته است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس به نقل از فارس امیر مرادی امروز با اشاره به وقوع آتش‌سوزی در چند نقطه گیلان اظهار کرد: شهرستان‌های رودبار، آستارا، لنگرود، ماسال، رودسر، سیاهکل و رضوانشهر طی روزهای اخیر دچار حریق شده که پیش‌بینی می‌شود بالغ‌بر ۱۱۰ هکتار از اراضی استان طعمه حریق شده باشد.

وی با اشاره به آتش‌سوزی گسترده در شهرستان ماسال افزود: حدود ۱۰۰ هکتار از اراضی شهرستان ماسال ازجمله در بخش شاندرمن در آتش سوخته اما عمده این آتش‌سوزی‌ها سطحی بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به میزان آتش‌سوزی‌ها در مابقی شهرستان‌های استان گفت: دو هکتار از اراضی لنگرود، یک هکتار از اراضی سیاهکل، یک هکتار از اراضی رودبار، یک هکتار از اراضی رضوانشهر و شهرستان‌های دیگر استان نیز به همین اندازه دچار حریق شده‌اند.

مرادی با اشاره به دلایل وقوع آتش‌سوزی‌های اخیر در گیلان تصریح کرد: صعب‌العبور بودن جنگل‌ها، غیرفعال بودن آتش‌برها، وجود انبوه برگ درختان هیرکانی در استان و همچنین عمدی بودن آتش‌سوزی‌ها ازجمله دلایل حریق در جنگل‌ها و مراتع گیلان بوده است.

وی با بیان اینکه در جریان آتش‌سوزی جنگل‌های شهرستان ماسال بالغ‌بر یک‌صد نفر نیروی انسانی شبانه‌روز جهت خاموش کردن آتش حضور داشتند، افزود: این نیروها عمدتاً از یگان حفاظت منابع طبیعی، نیروهای مردمی و بسیجی، هلال‌احمر و همراهان طبیعت هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به تصمیمات منحصربه‌فرد سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص آتش‌سوزی‌های عظیم پس از وقوع آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس بیان کرد: این سازمان فرآیند هماهنگی بالگرد را با مرکز کنترل پشتیبانی هوایی حریق کشور تسهیل کرده و اعتبارات پرواز به‌صورت متمرکز تأمین می‌شود.

 مرادی با بیان اینکه استفاده از بالگرد در اطفال آتش‌سوزی جنگل‌های ماسال هزینه‌ای را در برنداشت، گفت: این در حالی است که صدها نیروی انسانی در سطح مرتع و جنگل‌های ماسال درگیر خاموش کردن آتش بودند و هزینه‌هایی در بخش خوراک و یا حداقل پوشش خاص را داشتند.

وی با بیان اینکه سطح آتش توسط هیچ‌کس قابل پیش‌بینی نیست، تصریح کرد: یکی از اقدامات اساسی ما در ستاد مدیریت بحران استان الزامی کردن دستگاه‌های اجرایی و خدماتی به داشتن برنامه در حین بحران ازجمله در سیل و آتش‌سوزی است.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در حوادث
خواندن کد خبر: 25375

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی