امروز: یکشنبه 06 مهر 1399 برابر با 27 سبتامبر 2020

مصاحبه تفصیلی مهندس کوچکی نژاد با پایگاه خبری رشت پرس

  • چهارشنبه, 30 تیر 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، مهندس جبار كوچكي ن‍‍ژاد نماینده محترم مردم فهیم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری در محل پایگاه خبری رشت پرس حضار و به سوالات مطروحه پاسخ و به ارائه نقطه نظرات خود پرداخت

اختصاصی/ بسم الله الرحمن الرحیم.خداوند را شاكرم توفيق نصيب بنده شد تا در جمع همكاران شما در پايگاه خبري رشت پرس حضور پيدا كنم و از زحماتي كه در اين بخش انجام مي دهيد تقديرو تشكركنم، بنده معتقدم تحلیل در خصوص اتفاقات و اخبار برای مردم در جامعه از ضروریات می باشد و مردم با مراجعه به سایت ها به دنبال شفاف سازی شایعات می باشند.

در نتيجه گرايش افکار عمومی به پايگاه هاي خبري فرصت خوبي است كه بتوانند افكار عمومي را در جهت تقويت نظام جمهوري اسلامي و ارزش هاي نظام و كمك به مسئولين هدايت بكنيد و پايگاه خبری رشت پرس نيز توانسته در استان جايگاه خوبي در بين مردم و مسئولين پيداكند و همچنين تشكر ميكنم كه در فضاي انتخابات كه خود ما نگران برخي از بداخلاقي ها بوديم برخي از پايگاه ها با تحليل هاي خبري توانستند شايعات را خنثي كنند و همانند سدی در برابر شایعه سازی مقاومت نمایند و در این راستا پایگاه خبری رشت پرس به عنوان یکی از پایگاهایی به شمار می رود که توانسته خارج از مسايل سياسي و جناح بندي ها مردم را به حضور در انتخابات تشويق كند.

*رشت پرس: اخیرا اجلاسی با محوریت دریای خزر در شهر آستاراخان قزاقستان با حضور معاونین وزارت خارجه کشورای حاشیه دریای خزر برگزار شد ارزیابی شما از سهم ایران و بخصوص استان گیلان چگونه است؟

برای ما خزرنشینان ، حوزه ي خزر در تحولات سياسي، اجتماعي و اقتصادي بسيار مهم است به همين دليل تعقیب ميكنيم و هنوز نتوانسته ايم سهم ایران را در معادلات بین المللی و مجمع حقوقي درياي خزر را دقيق مشخص نماییم و حفظ ذخاير داخلي درياي خزر و بحث آلودگي زيست محيطي و موارد دیگر در حوزه خزر که باید در این نشست ها با کشورهای حاشیه به تفاهم رسید.

ما اميد داريم نشست بعدي در تهران شكل بگيرد با توجه اينكه تهران در حوزه دریای خزر سهم بزرگي دارد بتوانيم برخي از ابهامات را در اين نشست ها حل كنيم هرچند خيلي از كشورها سعي بر اين دارند به اقدامات نپردازند و حوزه ي خزر را بلاتكليف نگهدارند ، اين نشست ها مي تواند ديدگاه هارا بهم نزديك كند و در بخش هاي سياسي اجتماعي و اقتصادي بتوانيم با كشورهاي همسايه ارتباط بيشتري داشته باشيم.یعنی بیانه ای که در این نشست صادر شد نتایجی را در بر نداشت که امیدواریم در نشست های بعدی بیشتر مشخص گردد.

*رشت پرس: اطلاع رسانی و انتشار فیش های حقوقی مدیران اخیرا بازتابهای مختلفی را در جامعه به دنبال داشت ، مواضع جنابعالی در این خصوص چگونه است ؟

در نظام جمهوري اسلامي شفاف سازي صورت می گیرد و اين مردم هستند كه نظام را تشكيل ميدهند و حقشان اين است كه مسايل را بدانند يكي از خوبي هاي نظام ما مي باشد،در واقع دو گروه هستند كه نگران مي شوند يك گروه دلسوزان نظام نگران مي شوند كه چرا اين حوادث پيش آمد و به نظام آسيب مي زند و گروه ديگر چون جيبشان مورد خطر قرار ميگيرد نگران مي شوند

من معتقدم اين خانه تكاني كه در نظام جمهوري اسلامي انجام ميشود و مديران و سواستفاده كنندگان در هر سطحي مورد تهاجم  افكارعمومي مردم قرار ميگيرند و دستگاه هاي قضايي ورود ميكنند اينكه چقدر به نتيجه مي رسد بحث ديگري مي باشد،ولي همينكه خانه تكاني انجام مي گيرد نشانه سلامت نظام است.

شما يك خانه را سالي يكبار جارو بزنيد گردوخاك را ميگيريد غيرممكن است در خانه اي گردوخاك ننشيند در نظام جمهوري اسلامي و در لايه هاي نظام نيز اين گردوخاك مي نشيند و اين اراده و همت مردم است كه از متن مردم حوادث بالا مي آيد

شايد در روزهاي اول مسئولين تلاش كردند مساله را محدود جلوه دهند يا بگويند به منافع ملي ضربه ميزد يا بحث جناح هاي سياسي را مطرح كردند اما اينگونه نيست اين مردم بودند كه با دنبال شفاف سازي بودند و در راس مقام معظم رهبری که در نهایت در خطبه عید فطر دیدگاه خودشان را به عنوان یک ولایت فقیه اعلام نمودند.

اينكه همه ي مديران مورد اتهام قرار گيرند درست نيست ،ما مديران بسيار خوبي داريم كه از اول انقلاب تاكنون زندگي در حد مردم عادي داشتند همچنين مديراني داريم كه خود را از مردم بالاتر ميدانند و هميشه همين افراد از بيت المال سوء استفاده ميكنند واقعا جايگاهشان اين نيست. ما اگر بعد از37 سال در انتصاب مديران دقت كنيم شاید كمتر شاهد اين حوادث باشیم، بنده معتقدم هركسي در هر مقامي و در صحن مجلس اعلام كردم اولين كساني كه بايد محاكمه شوند دوستان نظارتي مي باشند، سازمان بازرسی بازرسي، ديوان محاسبات، ذیحسابي هاي وزارت اقتصاد دارايي ، بنده حتي متن استيضاح وزير اقتصاد دارایي را نوشتم اما چون مجلس تازه شكل گرفته است هنوز نمايندگان به مسايل تسط ندارند نتوانستيم پيش ببريم و در غالب سوال به هيات رييسه تحويل داده ام. روش اول اين است مجلس بايد يقه ي مسئولين دستگاه هاي اجرايي کشور را بگيرد و به مجلس بياورد و از طرف مردم آنها را استيضاح كند و در روش دوم از ديوان محاسبات بخواهد تا لايه هاي پنهانی این بحث را در بیاورد.

بنده به ياد دارم اين لايه در دولت هاي قبل يكبار شكل گرفت و خانه تكاني شد در دولت سازندگي بود يك لايه را مديران شكل دادند و حقي براي خودشان قائل بودند و تحولاتي در آن زمان ايجاد شد و لايه شكسته شد. بعد از آن خانه تكاني در اين بخش كمتر داشتيم درنتيجه این حرکت قدرت نظام بيشتر ميشود و مردم بيشتر اميدوار ميشوند و اميد پيدا مي كنند كه نظام در داخل خودش هم با سوء استفاده كنندگان مبارزه مي كند

برخي فيش هاي حقوقي گول زننده بود براي اينكه تحت تاثير قرار دهند فيش هايي را تحويل سايت ها دادند ، ما بحثي داريم فردي 5 ميليون حقوق ميگيرد و در 5 شركت هيات مدیره است كه ميشود 30ميليون تومان ولي فقط فيش 5 ميليوني را منعكس ميكند و اين فرصتي است براي دستگاه هاي نظارتي و مجلس كه ريشه يابي كنند و من معتقدم آنان را به مردم معرفي كنند دومين اينكه مراقب باشند حوادث تكرار نشود ، مردم اين انتظار را از دستگاه هاي نظارتي دارند .به هرحال ما آدمها و مسئولين وقتي بيت المال دستمان است باید ازخدا يا خلق خدا بترسیم در صورتی که از هیچکدام نترسیم این مسائل پیش می آید.

*رشت پرس: به نظر شما دیدگاه دولت در انتشار فیش های حقوقی چگونه است و ارزیابی شما از پرداختن رسانه ها به انتشار اخبار مربوط به فیش های نجومی مدیران چیست ؟

در ابتدا دولت گفت قانونيست و خواستند ماجرا را قانوني جلوه بدهند و اين يعني حق است . من معتقدم دیدگاه دولت باید عوض شود دیدگاهی که برخی تصور میکنند آنها را از خارج آورده اند باید ناز آنها را بکشند و از بیت المال اضافه در جیب بگذارند اما اینجا مردم انقلاب کردند و مردم صاحب انقلاب و بیت المال هستند

مردم حق دارند سوال کنند که بیت المال در جای خودش خرج شده است یا نه، وقتی یک دستگاهی 800 هزار تومان حقوق کارمندان خود را 3 تا 4 ماه پرداخت نمی کند و همان دستگاه50 میلیون تومان به جیب بزند واقعا قابل ترحم نیست، دولت باید در درجه ی اول مبارزه را از داخل خودش شروع کند که امید می رود که این امر تحقق پیدا کند و این از وظایف دستگاه های نظارتی می باشد.

در واقع وظیفه ی ما اجرایی است و وظیفه ی دستگاه های نظارتی کنترل ما می باشد. بارها گفته ام اگر به کارمندی یک میلیون تومان اضافه بدهند سند را برمیگردانند و میگویند قانونی نیست چطورمیشود ده هامیلیون تومان برداشت شده و شما یکبار سند برنگردانده اید؟ اینها زدوبند های داخلی دستگاه نظارتی بوده که به نظر بنده مجلس باید ورود کند چرا که به عنوان مثال دیوان محاسبات زیر نظر دولت نیست و زیر نظر مجلس استو یا سازمان بازرسی زیر نظر قوه قضائیه است و لذا مجلس باید ورود کند و ارتباطی به دولت پیدا نمی کند و یک خانه تکانی نیاز است.

*رشت پرس: ارزیابی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص اظهارات دستگاههای نظارتی در مواجهه با فیش های نجومی حقوق مدیران که با عدم پاسخگویی دولت همراه بود چگونه است؟

بحث هایی که آقای سراج مطرح کرده است که فلان مدیر را ما گفتیم که فلان مدیر را در یک پست نگذارند و دولت اقدام به این عمل کرده است بنده معتقدم در این بخش یک مقدار فرافکنی وجود دارد یعنی آقای سراج عضو موثق قوه ی قضاییه است و قوه ی قضاییه این اهرم را دارد که گزارشات را به دادگاه ارایه بدهند و جلوگیری کنند حالا که توجه نکرده اند جرمشان دو چندان شده است. بنده معتقدم اگر منکری پیش می آید گردن یک دیگر نیندازیم و مسولیت اینکه تا چه حد مقصر بوده ایم را بپذیریم

*رشت پرس: دلایل استقبال جنابعالی در انتخاب کمیسیون کشاورزی به عنوان یکی از کمیسیون های اصلی جهت حضور چه بود ؟

در حوزه ی کشاورزی یک بخش در کمیسیون های تخصصی، بخشی در صحن و یک بخش در فراکسیون ها می باشد و ما در حال حاضر نائب رییس فراکسیون محیط زیست توسعه ی پایدار که بخشی از حوزه ی کشاورزی است یا در کمیسیونی که حضور داریم کمیسیون آموزش تحقیقات فناوری، که خود آموزش تحقیقات بخش کشاورزی در بخش کمیسون اموزش تحقیقات می باشد، در واقع همه اعتقاد دارند ابتدا باید تحول در بخش تحقیقات ایجاد شود سپس در بخش کشاورزی. حال اینها تجربیاتی است که در دوره های گذشته در کمیسیون آموزش تحقیقات بدست آوردیم و کمک های ویژه ای در این حوزه کردیم.اما خواستیم جهت گیری خودمان را در حوزه کمیسیون کشاورزی و آموزش تحقیقات مورد هدف قرار دهیم، در کمیسیون آموزش تحقیقات یک سری حوادثی پیش آمد و بعضی از بزرگان مجلس مصر شدند تا در این کمیسون باقی بمانم و سعی میکنم به همکاران خودم در کمیسیون کشاورزی کمک کنم . این یک تبلیغات نبود بلکه علاقه ی قلبی بود.

*رشت پرس:نقش تامین اجتماعی در حفظ توسعه ی اشتغال پایدار صنعت کشور چگونه ارزیابی میکنید؟

ابتدا تبریک عرض میکنم به همه ی خانواده ی بزرگ تامین اجتماعی و 200 هزار مستمری بگیر و دوستانی که در قسمت های اداری کار میکنند. اصولا تامین اجتماعی در بحث تامین شغل یا پایداری شغل بسیار تاثیر گذار است همچنین در آینده ی زندگی افراد . به هرحال تامین اجتماعی نه تنها در شغلی که در آن 30 سال انجام میدهند به یک ثبات میرسند بلکه بعد از 30سال هم تامین اجتماعی است که آنها را تحت پوشش قرار میدهد

به اعتقاد بنده نقش تامین اجتماعی در توسعه ی پایدار و بحث اشتغال بسیار مهم است .هم ما نمایندگان و هم دولت هزینه هایی را به تامین اجتماعی تحمیل میکنیم که از مسیر اصلی خود منحرف میشود ، الان بیش از50 هزارمیلیارد تومان تامین اجتماعی از دولت طلب دارد . این باعث شده تامین اجتماعی نتواند به حقوق مستمری بگیران خودش برسد. شما اگر به تامین اجتماعی بروید بازنشستگانی را خواهید دید که می آیند 500 هزار یا200هزار تومان دریافت می کنند مخصوصا کسانی که قبلا بازنشست شدند، که با یک وضعیت بسیار اسفناکی زندگی خودشان را سپری می کنند و تامین اجتماعی تعهد کرده بود حقوق هایشان را به بالای یک میلیون ببرد .به علت همین بدهکاری ها و قوانینی که هم مجلس و دولت تنظیم کرده بار مالی تامین اجتماعی را زیاد کرده و تامین اجتماعی قدرت پرداخت مستمری بگیران را ندارد این مشکلی است که در تامین اجتماعی پیش آمده است و باید تلاش کنیم تا حقوق مستمری بگیران که به شکل بدی پرداخت میشود افزایش پیدا کند.

*رشت پرس: جنابعالی انتقاداتی را در خصوص پوشش اینترنتی مخابرات در استان گیلان اعلام داشتید ، بفرمائید در جلسه اخیر با مدیرعامل شرکت مخابرات گیلان چه نتایجی حاصل شد؟

بنده بحث هایی را با حضور وزیر مخابرات در شورای اداری استان داشتم در خصوص سرعت اینترنت 4جی که نیاز استان ما میباشد باتوجه به اینکه استان ما بسیار جمع و جور است و هزینه ی کمتری در پوشش دارد همچنان در 3جی هستیم و سرعت اینترنت ما بسیار پایین است، البته در آن روز مدیرعامل شرکت مخابرات ایران موبایل خود را بیرون آورد و به اینترنت وصل کرد و بنده به ایشان گفتم اینجا استانداری استو مردم که در اینجا زندگی نمیکنند شما اینترنت موبایل تان را در مسکن مهر یا یکی از روستاها روشن کنید وسرعت را ببینید . هرچند شرکت زیرساخت موظف است زیرساخت ها بخصوص در روستاها را تکمیل کند.

تعداد زیادی از روستاهای ما تلفن بی سیم دارند درنتیجه استفاده از اینترنت صفر می باشد در نتیجه شرکت زیر ساخت یا وزارت خانه ها باید پیگیری کنند.یک سری ضعف هایی هم در داخل استان وجود دارد البته طبق آمارهای ارایه شده با توجه به نمودارها درسطح کشور وضعیت جلو رفته است ولی بحث ما کل سیستم ارتباطی می باشد که بسیار عقب هستیم لذا می طلبد آقای وزیر و سیستم مخابرات سرمایه گذاری بیشتری داشته باشد در اینجا لازم است مدیران مخابرات و وزیر ارتباطات بجای اینکه مقاومت کنند و یا با روش های دیگری در صدد توجیه نمایندگان برآیند ، بپذیرند که در این بخش عقب هستم .

*رشت پرس: یکی از نگرانی های فعالیت سالیان اخیر جنابعالی عدم تعامل بین شورای شهر رشت با نمایندگان در نشست های مشورتی بوده است . ارزیابی جنابعالی در این خصوص چگونه است؟

بنده اخيرا به اقاي فرماندار تذكر داده ام، فرماندار شهر ابزار نماينده است يعني كار اجرايي يك شهر را نماينده به فرماندار ميگويد و او موظف است اجرايي كند، به هرحال شوراي شهر زير نظر فرماندار است و شهردار هم نيز نظر فرماندار است و از ایشان خواستیم این جلسات را مرتب داشته باشند و اخیرا جلسه ای با حضور شهرداران در فرمانداری تشکیل شد که متاسفانه شهردار رشت و اعضای شورای شهر حضور نداشتند و بنده به فرماندار اعلام کردم اگر زور جنابعالی نمی رسد به ما اعلام کنید تا از روش های دیگری اعمال کنیم.

در عمران آبادي ما نمايندگان موظفيم وقتيكه تقريبا يك سوم جمعيت استان گيلان در شهر رشت زندگي ميكنند نياز است در زیر ساخت های شهر، در حمل و نقل شهر و خدمات دهي شهر ما نمايندگان بيشتر تلاش كنيم و متاسفانه اين هماهنگي در شورای قبلی و فعلی وجود ندارد و اميد داريم كه در شوراي بعدي تعامل بيشتر باشد،

در طول شورا هنوز 3 جلسه با اعضای شورا ننشسته ايم ، به هرحال يك بار نمايندگان بايد دعوت كنند از شورا و يكبار هم شورا به ما نياز دارند كه نياز آنها نياز مردم مي باشد اگر مردم واقعا بي نيازند خوب است ما كه عاشق جلسات نيستيم ولي اگر نياز دارند بايد نيازها را در همين جلسات به نمايندگان منتقل كنند و وظايف نمايندگان را در شورا مشخص كنند عوامل مختلفي وجود دارد كه اين تعامل بسيار كم است.

بنده اميد دارم در عمر باقيمانده ي شورا نقص شورا برطرف شود. بنده اعلام ميكنم هيچگاه از شورا نامه اي در خصوص عمران و آبادانی شهر دريافت نكرده ايم كه در آن جلسه شركت نكرده باشم مگر مواردی که در استان نبوده ام. زيرا اگر بخواهيم به مردم برسيم بايد به اين بخش بيشتر توجه داشته باشيم.

*رشت پرس: چه نمره اي را به مديريت شهري شهرستان خودتان ميدهيد؟

بايد يكبار به شهردار و يكبار به شورا نمره دهم زيرا جدا از هم ميباشند، معتقدم شهردار يك سري اقداماتي كرده است هرچند گاهي اوقات عجولانه بوده و خسارتي هم زده است ولي عمران آباداني هم داشته است.

و اينكه شورا چقدر به شهردار كمك كرده است بايد از شهردار پرسيد كه شورا چقدر توانسته در كنار شهردار قرار بگيرد به جاي اينكه مانع ايجاد كند.

سخن پاياني شما...

در اينجا جا دارد به مناسبت سالگرد تشکیل شوراي نگهبان از همه ي دوستاني كه در اين حوزه تلاش ميكنند ؛ مسئولین استاني ،كشوري و عزيزاني كه همكاري نيمه وقت با شوراي نگهبان دارند در نگهباني از حفظ آرای مردم تشكر ميكنم كارهاي بسيار ارزنده اي را توانسته انجام دهد.

بنده از همه ي رسانه ها و بخش هاي اطلاع رساني تشكر ميكنم كه به مردم كمك ميكنند و از مسئولین خواستارم كمك كنند

ظاهرا دواي تلخ شفاي بيماريست اگه يك رسانه اي خلاف خواسته ي شخصي بنده مينويسد نگران نباشم و نگراني هايمان را به شكلي مطرح نكنيم كه مشكلي ايجاد شود دوم اينكه از هيات مديره اصحاب جرايد هم انتظار ديگري داريم در اين نوع حوادث بايد به نيروهاي خودشان كمك كنند نه اينكه آنها را محكوم كنند تا چند امتيازي از يك مقام بالادستي بگيرند اين عمل با توافقات و قرار دادهايي كه امضا كردند جوردر نميايد.

البته بعد از صحبت اقاي استاندار ايشان خودشان عذرخواهي كردند اما هيات مديره اصحاب جرايد بيانيه اي صادر كردند كه بسيار تعجب كردم و متاسف شدم كه چه نگاهي است به اين موضوع دارند .

در پایان از پایگاه اطلاع رسانی اخبار رشت پرس که همواره سعی در شفاف سازی و اطلاع رسانی اخبار را در دستور کاری خود دارد تشکر و قدردانی می کنم.

انتهای پیام/083458                                                 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار ویژه
خواندن کد خبر: 10368

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی