امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399 برابر با 31 می 2020

  • /images/banners/Special.png
کارگروه اشتغال شهرستان رودبار برگزار شد/ واحد های پشتیبان اولویت وزارت تعاون در مشاغل خانگی/ توسعه بنگاه ها و اشتغال پایدار حول محور رسته های اولویت دار بسته اشتغال فراگیر

  • چهارشنبه, 01 آذر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

امروز بیکاری به عنوان یکی از جدی ترین مشکلات جوانان و خانواده ها می باشد و در مراجعات مردمی به فرمانداری بسیاری از مردم صرفا خواستار داشتن یک شغل برای جوان خود هستند بدون اینکه توجهی به درآمد حقوقی آن داشته باشند

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، امروز راس ساعت هفت و سی دقیقه صبح جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان رودبار به رياست ميرغضنفري فرماندار شهرستان و با حضور معاونين فرمانداري، معاونت اشتغال اداره كار و رفاه اجتماعي استان و کارگزار توسعه اشتغال استان (تکاپو) و جمعي از مديران شهرستان رودبار در فرمانداري برگزار شد.

در ابتدای این جلسه میر غضنفری با بیان برخی از نگرانی ها پیرامون مشکل بیکاری در خانواده ها گفت: امروز بیکاری یکی از جدی ترین مشکلات جوانان و خانواده ها می باشد و در مراجعات مردمی به فرمانداری بسیاری از مردم صرفا خواستار داشتن یک شغل برای جوان خود هستند بدون اینکه توجهی به درآمد حقوقی آن داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه این خطر بیخ گوش ما قرار دارد و در آینده نزدیک ما را زمین گیر خواهد کرد افزود:

شکل کار و اشتغال فرق کرده و باید این موضوع را بپذیریم  امروز باید در هر منطقه ای نسخه همان منطقه را نوشت و نمی توان از الگوی مناطق جلگه ای برای مناطق کوهستانی بهره برد.

میر غضنفری در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز گله مندی از برخی اقدامات دستگاه های دولتی استان در مواجه با سرمایه گذارها مطالبی را عنوان کرد و گفت: برخی دستگاه ها در مواجه با سرمایه گذار موانعی را جلوی پای آنها قرار می دهند که سرمایه گذار را از ادامه راه پشیمان می کنند در حالی که همین سرمایه گذار در استانی همانند اصفهان به راحتی در حال سرمایه گذاری می باشد

میرغضنفری در ادامه سخنان خود در خصوص اجرای بسته اشتغال فراگیر که یکی از برنامه های جامع دولت در استان ها محسوب می گردد  اظهار داشت: امروز می خواهیم در خصوص آماده سازی مدیران شهرستان در اجرای اشتغال فراگیر و تشریح وظایف شهرستانی و استانی این طرح ملی مباحثی را مطرح کنیم تا توجیه لازم برای مدیران شهرستانی صورت گیرد.

شایان ذکر است میر غضنفری فرماندار رودبار پس از پایان سخنان خود به دلیل همزمانی جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان با جلسه ای دیگر ،محل جلسه را ترک کرد! و مدیریت جلسه را به معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرمانداري شهرستان مهندس پورعلی سپرد.

مهندس علي اكبر پورعلي معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرمانداري با اعلام خبر خوش دولت تدبير و اميد در خصوص توجه به اشتغال جوانان و مردم بيان داشت: اين روزها كه كشور ما دردمند زخم زلزله غرب كشور می باشد و هم وطنان عزيز ما خانه و كاشانه و كسب و كار خود را از دست دادند ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي كشور به رياست دكتر جهانگیری تشكيل شده است که در این راستا بر اساس سياست هاي شوراي عالي اشتغال دو بسته اشتغال ويژه را ابلاغ نمودند كه طرح اشتغال فراگير به ميزان بیست هزار ميليارد تومان كه از اين ميزان سهم استان گيلان 587 میلیارد تومان مي باشد.

معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرمانداري شهرستان رودبار ادامه داد: طرح ايجاد اشتغال روستايي و عشاير به ميزان يك و نيم ميليارد دلار از محل صندوق توسعه ملي كه به ميزان ٥٠٠٠ هزار ميليارد تومان مي شود منجر به اشتغال فراگير خواهد شد كه اين خبر خوش هديه محترم دولت تدبير و اميد خواهد بود.

در ادامه جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان رودبار سلمان نژاد معاونت اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان گیلان به معرفی اجمالی طرح های تدوین شده در بسته اشتغال فراگیر در قالب طرح کارورزی – طرح آموزش در محیط واقعی کار – طرح تکاپو – مشاغل خانگی و توسعه اشتغال روستایی اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: در حوزه مشاغل خانگی امسال در استان گیلان 23 میلیارد و دویست میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است که سهم شهرستان رودبار یک میلیارد و نود میلیون تومان می باشد که جذب این اعتبار منوط به صدور مجوز از طرف دستگاه های اجرایی مرتبط می باشد.

سلمان نژاد اظهار داشت: اولویت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مشاغل خانگی طرح های پشتیبان است و اگر مشکلی در این بخش در یک شهرستان مانند رودبار بوجود آمده در انتخاب و عدم استقرار پشتیبان در منطقه بوده وگرنه نبود پشتیبان می تواند بخش زیادی از مشاغل خانگی را دچار آسیب کند.

سلمان نژاد گفت: در خصوص طرح تکاپو سهم استان گیلان 587 میلیارد و ششصد میلیون تومان است که در رسته های اولویت دار استان اختصاص یافته و در چند روز آینده به دستگاه ها ابلاغ خواهد شد.

وی در خصوص برگزاری جلسات توجیهی دستگاه های اجرایی استان و آشنایی با فرایند انتخاب رسته ها و شیوه کار اظهار کرد: با همکاری سازمان برنامه و بودجه استان و اداره کل فنی و حرفه ای 10 کارگاه آموزشی برای کارشناسان اشتغال و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط با رسته ها برگزار شد.

حسین متقی طلب کارگزار توسعه اشتغال(تکاپو) استان گیلان در این جلسه ضمن بیان تبریک به مناسبت هفته بسیج اظهار کرد: طرح تکاپو و به عبارتی طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار نقطه عطفی از برنامه های محوری اشتغال در دولت محسوب می شود که مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

کارگزار توسعه اشتغال استان اذعان داشت: می توان گفت مفاهیم اشتغال در دولت طی سالهای اخیر تغییرات اساسی داشته و به همین جهت برای رسیدن به نقطه مطلوب و واقعی در اشتغال، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در یک برنامه مدون از طریق دبیرخانه تکاپو، مطالعات دینامیک اشتغال استان ها را در دستور کار قرار داد تا رسته های شغلی که داران بیشترین توان پیشرانی در اشتغال استانها هستند شناسایی شوند . بر همین اساس در استان گیلان پس از انجام مطالعات دینامیک اشتغال در سال گذشته در نهایت 8 رسته اولویت دار استان شناسایی و رسما در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استانداری گیلان مورد تصویب قرار گرفت.

حسین متقی طلب با اعلام اینکه دولت سعی دارد با مداخله هدفمند در رسته ها و حمایت های مادی و معنوی پیش بینی شده زمینه پویایی و اشتغال پایدار را در هر منطقه بر اساس منابع و مزیت های هر منطقه مهیا سازد و با توسعه بنگاه های موجود و با تدوین برنامه های عملیاتی جهت تحقق اهداف زمینه حضور حداکثری متقاضیان کار را فراهم آورد.

کارگزار توسعه اشتغال استان در خصوص انتخاب رسته های اولویت دار استان گفت: شاخص های در نظر گرفته شده در مطالعات دینامیک استان حول سه شاخص اصلی شکل گرفت که عبارتند بودند از رسته فعالیت های شغلی ای که داران بیشترین سهم اشتغالی بوده و قابلیت ارتقاء آن رسته با توجه به شرایط ملی و منطقه ای وجود داشته ، دومین شاخص موثر در انتخاب رسته ها شاخص پایداری محیط زیست و سومین شاخص با رویکرد تامین منابع انرژی بوده است ضمن اینکه شاخص های دیگری همچون پتانسیل کسب بازارهای جدید و سهم بازار و ... بر اساس مزیت های هرمنطقه نیز در نظر گرفته شد.

حسین متقی طلب در پایان عنوان کرد: رسته فعالیت های اولویت دار اعلامی هر یک دارای یک سیستم منحصر به فرد خود هستند که عوامل گوناگونی در تحلیل زنجیره ارزش هر رسته و عوامل مهارتی مختلف و قواعد و مقررات خاصی دارند لذا در برنانه عمل و حوزه مداخله ای دولت باید به صورت تخصصی به این موضوع نگاه کرد و سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار باید با یک برنامه هدفمند که اثربخشی قابل قبولی در حوزه اشتغال خواهند  اشت در این زمینه هدایت شوند و از ریخت و پاش های مالی پرهیز کرد لذا این مهم در بسته اشتغال فراگیر و طرح تکاپو به خوبی دیده شد لذا در عمل نیز باید از یک الگوی واحد پیروی کرد در غیر اینصورت شاهد رشد بی رویه مجوزها و ناپایداری اشتغال های موجود و هدر رفت ننابع مالی خواهیم بود.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار ویژه
خواندن کد خبر: 16024

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی