امروز: شنبه 24 آذر 1397 برابر با 15 دسامبر 2018

چند میلیون نفر در ایران زیر خط فقر زندگی می کنند ؟

  • پنج شنبه, 09 آذر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر آمار افرادی که در کشور زیر خط فقر زندگی می کنند کمتر از 40 میلیون نفر است.
به گزارش پایگاه خبری رشت پرس علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی  اظهار کرد: «پنجره رفاهی» به عنوان پنجره ای واحد، قرار است که همپوشانی های مددجویان نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور را مدیریت کند.
 وی تصریح کرد: نمی توانیم بگوییم که همه مددجویان پس از ورود به چرخه حمایتی نهادهای خدماتی و حمایتی می توانند تا ابد در این چرخه باقی بمانند و از گستره مددجویان خارج نشوند.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: هر یک از مددجویان در نهادهای حمایتی حداقل ۶ ماه و حداکثر ۲ سال می توانند از خدمات حمایتی نهادهایی چون کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور بهره مند شوند و در طول این مدت باید نسبت به توانمندسازی و خروج آن ها از چرخه حمایتی اقدام شود.
ربیعی خاطرنشان کرد: برخی از مددجویان مانند سالمندان و معلولان با شدت معلولیت بالا که قادر به انجام هیچ گونه کار و درآمدزایی نیستند و هیچ گاه به توانمندی نمی رسند و جزء گروه های استثنایی هستند و هیچگاه از چرخه حمایتی نهادها خارج نمی شوند.
وی تاکید کرد: پنجره رفاهی در قبال برخی از جامعه هدف های مستمری بگیر نهادهای حمایتی چون سالمندان و معلولان، تعریف واحدی از حمایت های مستمر خود دارد و این گروه ها را تحت پوشش دائمی مجموعه های حمایتی برمی شمرد و حقوق حداقلی را به طور کامل به آن ها پرداخت می کند.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: از نگاه پنجره رفاهی، برخی از مددجویان نیز نیمه توانمند می شوند و وزارت کار برای این گروه، با در نظر گرفتن حداقل میزان دستمزد، مبلغی را به آن ها پرداخت می کند و در سال جاری حداقل دستمزد مبلغ 950 هزار تومان تعیین شده است و حداقل دریافتی نیز در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار تومان برآورد شده است.
ربیعی اظهار کرد: به مددجویان نیمه توانمند که توانایی انجام کار تمام وقت را ندارند و به طور مثال هفته ای سه روز مشغول به کار هستند، بخشی از حداقل حقوق پرداخت می شود تا به یک توانمندی نسبی رسیده و در نهایت به طور کامل توانمند شوند.
وی تصریح کرد: گروه دیگر نیز تنها بخشی از حداقل حقوق و دستمزد تعیین شده را دریافت می کنند و در جریان برنامه های توانمندسازی قرار می گیرند تا علاوه بر توانمندی، زمینه خروج آن ها از چرخه حمایتی نهادها فراهم شود و مددجویان پشت نوبتی به جایشان جایگزین شوند.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: کار «پنجره رفاهی» این است که مددجویان نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی را به برنامه های اشتغال دولت وصل و سپس آن ها را از چرخه حمایتی خارج و پشت نوبتی ها را به فهرست اضافه کند.
ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر صحت اینکه آیا آمار ۴۰ میلیون نفری که در رابطه با افرادی که در کشور زیر خط فقر زندگی می کنند ارائه می شود صحت دارد یا خیر؟، تاکید کرد: در حال حاضر اطلاع دقیقی از این مسئله ندارم، اما بدون تردید، این آمار کمتر از ۴۰ میلیون نفر است.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار ویژه
خواندن کد خبر: 16093
برچسب‌ها

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی