چاپ کردن این صفحه

عمده ترین دلایل عودت طرح متقاضیان تسهیلات اشتغال در کمیته فنی استان گیلان / آمایش سرزمین با دینامیک اشتغال متفاوت است

کارگزار توسعه اشتغال استان اظهار داشت: عليرغم صراحت در دستورالعمل ابلاغي اشتغال روستايي، متاسفانه تا کنون دستگاه هاي بخشي ، برنامه اجرايي خود را براي توسعه و ايجاد اشتغال در مناطق روستايي و عشايري اعلام ننموده اند که اين موضوع مي تواند به عنوان يکي از نقاط چالشي در آينده در ارزيابي هاي عملکرد استاني محسوب گردد.

 

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، حمايت از توسعه بنگاههاي کوچک و متوسط با فراهم کردن بستر مناسب براي کارآفريني و نوآوري ، موجب جذب نقدينگي و سرمايه و هدايت آنها در مسير توسعه اقتصادي کشور ميشود. در گذشته يکي از مهمترين رويکردها، پرداخت تسهيلات از طريق سيستم بانکي به واحدهايي بوده که در حال حاضر بهعنوان واحد مشکلدار ،مجموعه دولت و جامعه با آن مواجه ميباشد.

حال اين سوال پيش مي آيد آيا دولت مي خواهد با پول پاشي و با رويکرد بنگاه هاي زودبازده همچون دهه هاي گذشته به جنگ غول بيکاري برود؟

کارگزار توسعه اشتغال استان گیلان با اشاره به برنامه هاي اعلامي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در چارچوب طرح ملي توسعه کسب و کار و اشتغال پايدار ( تکاپو) اظهار داشت: قطعا هدف دولت پول پاشي غير هدفمند نيست و بر اساس يک برنامه ريزي دقيق و با هدفگذاري بر روي حلقه هاي زنجیره ارزش پر کشش و با ارزش افزوده بالا در رسته فعاليت هاي اولويت دار و تکميل زنجيره ارزش بصورت مستقيم و غير مستقيم در حوزه اشتغال حرکت خواهد کرد که البته اين کار چند وجهي بوده و صرفا به اعطاي تسهيلات ختم نمي شود.

حسین متقی طلب با اشاره به اینکه استان گيلان تاکنون نتوانسته در چارچوب برنامه هاي پيش بيني شده گام موثري را در خصوص اعطاي تسهيلات بردارد افزود: عليرغم تلاش هاي فراواني که در جهت تبيين سياست هاي مداخله اي دولت در بخش اشتغال در قالب دستورالعمل ها و آيين نامه هاي اجرايي به استان ابلاغ شده ولي متاسفانه برخي از مديران همچنان در چالش بنگاه هاي زودبازده گذشته قرار گرفته اند و تصور مي کنند اين طرح همچون طرح هاي گذشته از قوام لازم برخوردار نيست و انتظار تغيير رويکرد اعطاي تسهيلات به هر نحوي را دارند و اين امر موجب هدر رفت زمان رسيدگي به تعداد زيادي از پرونده هاي متقاضيان شده است.

حسین متقی طلب عدم توجه به سياست هاي مداخله اي برنامه هاي اشتغال پايدار در جهت رسته هاي اولويت دار استان ، عدم توجه به موضوعات فني – بازار و مالي طرح هاي پيشنهادي توسط متقاضيان و دستگاه هاي اجرايي بررسي کننده، عدم تطبيق اظهارات مکتوب متقاضيان با اطلاعات درج شده در سامانه کارا ، عدم توجه به سرانه ايجاد اشتغال در طرح ها، عدم انتخاب صحيح رسته و ... را عمده ترين اشکالات بررسي اوليه طرح متقاضيان در دستگاه هاي اجرايي و عودت پرونده ها توسط کميته فني استان دانست و اذعان داشت : با چنين روند فرسايشي نمي توان انتظار به ثمر نشستن تعهدات اشتغال استان و جذب اعتبارات را داشت.

کارگزار توسعه اشتغال استان افزود: عليرغم صراحت در دستورالعمل ابلاغي اشتغال روستايي، متاسفانه تا کنون دستگاه هاي بخشي ، برنامه اجرايي خود را براي توسعه و ايجاد اشتغال در مناطق روستايي و عشايري اعلام ننموده اند که اين موضوع مي تواند به عنوان يکي از نقاط چالشي در آينده در ارزيابي هاي عملکرد استاني محسوب گردد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تحلیل دینامیک کسب و کار و اشتغال با تحلیل آمایش سرزمین کاملا متفاوت است عنوان کرد: در تحلیل آمایش سرزمین به وضعیت مردم، سرزمین و تولید پرداخته می شود در حالی که در تحلیل دینامیک اشتغال به مولفه های نیروی کار ، کسب و کار و بازار کار پرداخته می شود.

حسین متقی طلب در ادامه با بیان اینکه در بسیاری از کشورها سیاست گذاری و برنامه ریزی با قدرت و مبانی علمی بسیار خوبی صورت می پذیرد، اما تبدیل این سیاست ها و برنامه ها به اجرا، امری مشکل است افزود: سیاست گذاران گمان می کنند تدوین سیاست خوب و تخصیص منابع اعتباری و مالی برای اجرایی شدن آنها کافی است در حالی که این نگاه قدیمی تا به امروز جواب نداده و هر روز شاهد بروز و ظهور مشکلات نوپدیدی در عرصه اشتغال و اقتصادی بنگاه های کوچک و متوسط هستیم.

به گزارش رشت پرس استان گیلان طبق برنامه و مطالعات دینامیک اشتغال دارای 16 رسته اولویت دار در بخش های اقتصادی می باشد که لازم است تمامی دستگاه های بخشی جهت نیل به اهداف اشتغال استان و تسریع در روند بررسی پرونده متقاضیان با اجماع نظر و منطبق بر واقعیت های منطقه ای در رسیدگی به درخواست ها اقدام نمایند.

  انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار ویژه
خواندن کد خبر: 17436