امروز: چهارشنبه 09 مهر 1399 برابر با 30 سبتامبر 2020

افزایش سقف اختیار استان ها در اعطای تسهیلات اشتغال روستایی به 10 میلیارد تومان / تدوین نسخه اختصاصی برنامه اشتغال فراگیر در دوره تحریم

  • یکشنبه, 25 شهریور 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

برنامه های ما در قالب "برنامه اشتغال فراگیر" ناظر بر "توسعه رسته های پر اشتغال" و "افزایش اشتغال پذیری" در قالب طرح هایی مانند کارورزی ، مشوق بیمه ای، یارانه دستمزد و ... بوده است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، انوشیروان محسنی بندپی امروز یکشنبه 25 شهریور در نشست با استانداران سراسر کشور که در محل وزارت کشور برگزار شد، گفت: سقف تصمیم گیری برای تسهیلات اشتغال روستایی در استان ها ابتدا دو و نیم میلیارد تومان بود که به 6 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و اکنون به درخواست استانداران اختیار تصمیم گیری را به سقف 10 میلیارد تومان ارتقاء دادیم.

راه اندازی کمیته مشترک با استانداران
وی ادامه داد : به منظور هماهنگی بیشتر میان استانداران و ستاد وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی کمیته ای منتخب از پنج استاندار و نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل می شود تا نظر استانداران را در دستورالعمل ها و شیوه های فنی در چارچوب قانون مصوب مجلس لحاظ کند.

سهولت در ضمانت طرح های سرمایه گذاری پیشنهادی روستائیان
سرپرست وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: ضمانت طرح های سرمایه گذاری پیشنهادی روستائیان از این پس با سهولت و سرعت بیشتری انجام می شود.

بازنگری در رسته های منتخب استان ها
محسنی بندپی گفت : از این پس رسته های منتخب هراستان نیز با انجام مطالعه و بررسی مجدد و تصویب در کارگروه اشتغال استان ها قابل بازنگری است .
وی ضمن ابراز خرسندی از گفت و گو با استانداران که همزمان مسئولیت کارگروه اشتغال استان و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ها را بر عهده دارند، از فعالیت تک تک این افراد به دلیل نقش فعال شان در برنامه های اشتغال کشور قدردانی کرد.

هماهنگ سازی برنامه های اشتغال کشور
سرپرست وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی هدف از برگزاری این نشست را هماهنگ سازی برنامه های اشتغال کشور و همچنین بهینه سازی نحوه اجرای آنها با استفاده از تجارب استانداران دانست و گفت : برغم وجود نوسان در اقتصاد کشور، بر اساس داده های مرکز آمار در سال های 94 و پس از آن همواره تعداد قابل توجهی از ایجاد اشتغال جدید را در کشور تجربه کرده ایم که تجربه نادری در جهان بوده است. اما همه می دانیم که این اشتغال مبتنی بر شرایط موجود بوده و کفایت نیاز کشور را نمی کرده است. به همین دلیل نیز جامعه آن را لمس نمی کند.
محسنی بندپی اظهارکرد: برنامه های ما در قالب "برنامه اشتغال فراگیر" ناظر بر "توسعه رسته های پر اشتغال" و "افزایش اشتغال پذیری" در قالب طرح هایی مانند کارورزی ، مشوق بیمه ای، یارانه دستمزد و ... بوده است.
وی ادامه داد : بنابر تجربه جهانی، در شرایط فعلی ضرورتا باید نحوه مواجهه با بازار کار را به سمت حفظ اشتغال موجود به عنوان اولویت اصلی ببریم. بنابراین ما نسخه اختصاصی برنامه اشتغال در دوره تحریم را تدوین و ارائه کردیم. این برنامه علاوه بر طرح های در دست اجرا، بر دو محور صیانت از اشتغال موجود و تاکید بر ایجاد اشتغال در رشته فعالیت هایی است که در دوره تحریم، رونق می گیرند.
سرپرست وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی اشاره کرد : برنامه اشتغال روستایی یکی از برنامه هایی است که با همکاری استانداران در دست اجراست و امروز فرصت مناسبی است که این برنامه را با هم مرور کنیم و از نظر شما در این زمینه استفاده کنیم. به نظر می رسد با شرایط جدید نیازمند دقت بیشتری در این حوزه هستیم تا منابع ما با کمترین انحراف به گروه های هدف تخصیص یابد.
محسنی بندپی تصریح کرد : ما تاکنون حدود 6 هزار میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی و بانک ها را در اختیار داشتیم و تاکنون حدود 5 هزار و200 میلیارد تومان را مصوب و انعقاد قرارداد کرده ایم.
در این نشست استانداران سراسر کشور نظر خود را درباره ابعاد مختلف موضوعات اشتغال روستایی با محسنی بندپی و تیم مدیریتی و کارشناسی اشتغال این وزارتخانه مطرح کردند.
عیسی منصوری ، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی نیز توضیحات مفصلی از این طرح و اقدمات انجام شده تاکنون مطرح کرد.

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار ویژه
خواندن کد خبر: 18742

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی