امروز: دوشنبه 29 دی 1399 برابر با 18 ژانویه 2021

تهران مکان امنی برای دیپلمات های این کشور نیست

  • چهارشنبه, 12 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، پس از وقایع سال 88 در تهران و چند شهر بزرگ کشور به علت بی بصیرتی عده ای از مقامات اسبق و وقت کشور، رسانه های مغرض دشمن و همچنین مقامات سیاسی کشور های متخاصم، درصدد سوء استفاده از اوضاع پیش آمده برآمدند.

در آن ایام از هر بهانه ای برای تحت فشار قرار دادن حکومت اسلامی استفاده می گردید و رسانه های سمعی و بصری و خبرگزاری های قدرتمند دنیا با پخش تحلیل های جهت دار و مغرضانه، به آتشی که با کوته فکری افروخته شده بود دامن می زدند. این وضعیت تا مدت ها پس از آن ادامه داشت.

در سال 2012 و در ادامه ی آتش افروزی های دول غربی، سفیر کانادا مدعی شد تهران مکان امنی برای دیپلمات های این کشور نیست و با بهانه کردن تهدیدات امنیتی، سفارت خود در ایران را تعطیل کرد. قطعا وقتی کشوری -که همه ساله پذیرای رقم بالایی از مسافرین ایرانی است و از این رهگذر درآمد وسوسه آمیزی را به جیب می زند- تهدیدات امنیتی را علت تعطیلی خود اعلام می کند موجی از دلهره را در دل جامعه ی غیرایرانی ناآشنا با واقعیات ایران ایجاد می نماید. این گام اول در دشمنی های تازه ی کشوری مانند کانادا بود که شرایط ایران پس از سال 88 باعث به وجود آمدن آن بود.

در همان اثنا، وزیر امور خارجه کانادا علت دیگر تعطیلی سفارت را حمایت از انگلیس عنوان کرد که پیشتر، سفارتش توسط عده ای از جوانان ایرانی -به علت پی بردن به نقش خرابکارانه اش در جریانات پس از انتخابات 88- بسته شده بود.

عنوان کردن این مسئله در شرایطی که ایران از همه لحاظ تحت فشار اذهان عمومی بی خبر از حقایق قرار داشت باعث شد جو ایران ستیزی در جهان متشنج تر از پیش گردد. رسانه های امریکا و رژیم صهیونیستی بیشترین استفاده را از این مسئله بردند.

حقیقت چه بود؟

اخیرا سایت خبری سی بی سی کانادا گزارشی را منتشر نمود که طبق آن مشخص می گردد کانادا از ماه ها پیش به علت قدیمی بودن ساختمان سفارتخانه و زلزله خیز بودن تهران، قصد داشته بود مدتی ساختمان کنسولگری خود را تخلیه کند و این مسئله هیچ ارتباطی به تهدیدات امنیتی نداشت!

در گوشه ای از این گزارش آمده است: «خطر بالای زمین‌لرزه فاجعه‌بار همچنان یک چالش بسیار مهم امنیتی برای هیأت‌های دیپلماتیک در تهران است».

طبق این گزارش، تصمیم دولت محافظه‌کار کانادا در شهریور سال 1391 در تعلیق روابط با ایران به شدت مورد استقبال رژیم صهیونیستی قرار گرفت ولی با انتقادهای بسیاری به ویژه از سوی تعدادی از دیپلماتهای کانادایی از جمله چند سفیر سابق کانادا در ایران روبرو شد. شاید علت این امر، اطلاع دقیق تر آنان از شرایط ایران به دلیل حضورشان در کشورمان بود.

به دنبال انتشار این گزارش هشت صفحه‌ای، دان لیورمور رئیس سابق اداره امنیت و اطلاعات دیپلمات‌ها در وزارت خارجه کانادا گفت: «متن این گزارش دیپلمات کانادایی نشان می‌دهد که هیچ تهدید جدی وجود نداشت. ما باید حضورمان را در تهران حفظ می کردیم اما برای دولت محافظه کار کانادا برخورد با ایران بیشتر کاربرد شعاری دارد و درکشان از شرایط ایران از واقعیت فاصله دارد.پیک دانشجو

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار ویژه
خواندن کد خبر: 241

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی