امروز: سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 02 جون 2020

نظامیان ایران چگونه آمریکا را منفعل کردند؟

  • شنبه, 15 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حضور نیروهای ایرانی در عراق و کمک‌های نظامی و مشاوره‌های ایران به دولت این کشور، آمریکا را به تجدیدنظر در سیاست‌هایش در قبال ایران کشانده است. این خبری است که رسانه‌های غربی سعی دارند تحلیل‌های گوناگونی راجع به آن ارائه دهند و وضعیت جدید منطقه را با واقعیات و ملزومات آن برای دولت اوباما ترسیم کنند.

آنها معتقدند آمریکا سعی داشته ایران را همواره به یکی از ضعیف‌ترین کشورهای منطقه در حوزه سیاسی و اقتصادی تبدیل کند اما به وجود آمدن بحران داعش در عراق و سوریه نشان داده این ایران است که به عنوان بازوی اطلاعاتی و نظامی کشورهای همسایه‌اش خود را در اوج قدرت و تاثیرگذاری منطقه‌ای نشان می‌دهد. به گزارش «وطن امروز»، این تحلیل‌ها البته بر پایه تعدادی از خبرهایی است که این روزها به سرعت و شدت در رسانه‌های غربی منتشر می‌شود و به این مساله اشاره دارد که ایران عملیات‌های هوایی خود را در شرق عراق علیه داعش آغاز کرده است. خبرگزاری رویترز روز گذشته با اشاره به اینکه این نوع عملیات‌ها از طرف نیروهای نظامی ایران رد شده، تاکید کرده است، چه این عملیات‌های نظامی تایید شده یا رد شود، در اصل ماجرا که نمایش قدرت ایران در منطقه و بویژه در عراق است، تفاوتی ایجاد نمی‌کند. این خبرگزاری با اشاره به اینکه ایران از همان ابتدا نیز موافق عملیات‌های نظامی نیروهای ائتلاف در عراق نبود، حضور نیروهای نظامی و مشاوره‌های ایران در عراق را نمود بارزی از به رخ کشیدن قدرت نظامی و استراتژیک جمهوری اسلامی در کشورهای همسایه می‌داند. در ادامه این مطلب آمده است: «حالا این آمریکا است که باید خود را با اقدامات ایران در عراق هماهنگ کند و به نظر می‌رسد آمریکا این کار را با کمال احتیاط انجام می‌دهد».

در گزارش این خبرگزاری آمده است؛ «آمریکا و ایران در روزهایی که عملیات اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی انجام می‌شد، در اوج درگیری‌های خود بودند. ایران همواره مخالف اشغال عراق توسط آمریکا بود. این روزها که ایران و آمریکا هر دو علیه داعش در جنگ هستند، این آمریکا است که باید سیاست‌های خود را با روند جدید منطقه و قدرت بزرگ ایران در عراق هماهنگ کند.» ایران اعلام کرده بود در جنگ علیه داعش شرکت نمی‌کند اما نیروها و مشاوران نظامی‌اش و بویژه یکی از چهره‌های بسیار مطرح سپاه قدس یعنی فرمانده آن ژنرال «قاسم سلیمانی» در مناطق شیعه‌نشین عراق حضور دارند و عملیات‌های نظامی خود را در مراکزی به پیش می‌برند که آمریکا اصولا علاقه‌ای به درگیر شدن در آن مناطق ندارد. آمریکا سیاست دوگانه‌ای در قبال مناطق مختلف تحت تصرف داعش در عراق دارد و در مناطقی که شیعه‌نشین هستند معمولا اقدام نظامی یا حمله هوایی انجام نمی‌دهد چرا که از همان ابتدا نیز اوباما گفته بود آمریکا به نیروی هوایی شیعیان در عراق تبدیل نمی‌شود. در این مناطق با این حال ایران نفوذ خوبی دارد و بشدت در حال به دست آوردن موفقیت‌های نظامی است. این خبرگزاری در ادامه به نقل از یکی از افسران ارتش ایالات متحده که خواسته نامش فاش نشود، مدعی شده است ایران در مناطق شرقی عراق و بخش‌های شرقی استان دیاله مشغول عملیات نظامی است اما در ادامه به این مساله نیز اشاره کرده که جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز در صحبت‌های خود درباره این مطلب به صراحت این مساله را تایید نکرده است و ایران نیز بیان کرده عملیات نظامی هوایی در این استان‌ها انجام نداده و تنها مشاوره‌های نظامی به دولت عراق برای مبارزه با داعش ارائه داده است.
دست برتر ایران در سوریه
این تنها در عراق نیست که دست برتر ایران در حوزه نظامی و نفوذ منطقه‌ای، آمریکا را به تعجب واداشته است. به گزارش الرای به نقل از منابع مطلع غربی، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در دیدار با اردوغان رسما و با صراحت به او گفته است بدون اجازه ایران، آمریکا نمی‌تواند وارد کار عملیات نظامی در سوریه شود. جو بایدن گفته است آمریکا از هر اقدامی که مذاکرات هسته‌ای را خراب کند، دوری می‌کند.  منابع دیپلماتیک اروپایی گفتند دولت آمریکا به دولت ترکیه اعلام کرده است نمی‌تواند بدون موافقت و اجازه ایران، منطقه حائلی در مرز ترکیه با سوریه به وجود بیاورد و وضعیت (میان خود و ایران) را تشدید کند. به گفته این منابع، در حالی که ترکیه معتقد است باید با نظام سوریه نیز مبارزه کرد و مواضع ارتش آن را در این کشور هدف گرفت، بایدن سخنان اردوغان را رد کرده و گفته است تهران نیز در مبارزه با داعش نفع دارد همچنانکه ایران به شکلی غیرمستقیم در تسهیل ماموریت ائتلاف نقش داشت. این منابع گفتند دولت آمریکا به تفاهم ضمنی با بشار اسد اشاره کرده است که از طریق تهران حاصل شده مبنی بر اینکه سامانه‌ها و رادارهای پدافندی سوریه یا جنگنده‌های آن متعرض جنگنده‌های ائتلاف نمی‌شوند زمانی‌که در حال حمله به مواضع داعش در شمال شرق سوریه هستند؛ و این بدین معناست که قبل از ایجاد منطقه حائل (در مرز ترکیه -سوریه) سایت‌های پدافند هوایی سوریه هدف قرار نخواهد گرفت و بلکه بدین معناست که این امر، براساس تفاهم آمریکایی - ایرانی درباره دور ماندن اختیاری اسد و جنگنده‌هایش (از جنگنده‌های ائتلاف) است مانند آنچه اکنون در جریان است. منابع دیپلمات همچنین گفتند در گفت‌وگوی پرتنشی که میان اردوغان و بایدن صورت گرفته، میهمان آمریکایی از میزبان ترک خود خواسته برای ایجاد منطقه حائل در مرز سوریه، میانجیگری (و با ایرانی‌ها صحبت) کند اما اردوغان در پاسخ گفته است: اگر منطقه حائل را از ایرانی‌ها می‌خواستیم، با شما (آمریکایی‌ها) صحبت نمی‌کردیم.وطن امروز

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار ویژه
خواندن کد خبر: 290

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی