امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 27 می 2020

واکنش تند شهرداری رشت به اظهارات انحرافی میراث فرهنگی گیلان در خصوص سرای میخچی+جزئیات

  • سه شنبه, 18 آبان 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، در نامه های اخیر میراث نیز مدرک جدیدی دال بر ثبت مجدد ملک در فهرست آثار ملی ویا ابطال آراء صادره از دیوان عدالت اداری به این شهرداری ارائه نگردیده و تنها به نامه نگاری وفرافکنی موضوع بسنده گردیده است.

در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری مزین است بنام ((اقتصاد مقاومتی ، اقدام وعمل )) و در شهری که سال ها بافت تاریخی ومیراث معنوی آن در زیر غبار بی توجهی مسوولین ذیربط و پیشرفت های زندگی شهری، رفته رفته رو به فراموشی بود، شهروندان رشت و کسانی که از این شهر در گذشته­ای نه چندان دور گذر کرده بودند، می­توانند شهادت دهند که شهرداری رشت با صبر و تحمل، حمایت و مشارکت شهروندان فهیم و فرهنگ دوست رشت، اقداماتی را در حد توان خود ودر مواردی بسیار فراتر از آن به­ جهت احیای بافت تاریخی شهر آغاز نمود.

حال، جای بسی خوشحالی است که عملیات بازآفرینی بافت تاریخی شهر و یا به­ قول دوستانمان موزاییکی کردن پیاده راه، بافت سنتی بازار و میراث معنوی این شهر به یاد مسؤولین انداخته است اگرچه این امر به بهای ایراد تهمت و توهین به شهرداری باشد، شرحی که پیش از این از طرف شهرداری در خصوص سرای میخچی در اختیار رسانه ها قرار گرفت وبه محضر مردم شریف رشت تقدیم گردید، صرفا به جهت روشن ابعاد پرونده و تنویر افکار عمومی شهروندان محترم وپاسخ به دغدغه های به­ حق ایشان بوده و بدون هیچگونه اتهام زنی ، شرح از موضوع را به استناد مدارک موجود ارائه نموده است.لیکن در روزهای اخیر شاهدیم که به بهانه این امر موضوعاتی مطرح گردیده و اتهاماتی به شهرداری وارد آمده که اصولا ارتباطی با موضوع اصلی ندارد. حالیه صرفا به منظور احترام به حقوق تمام شهروندان و روشن شدن اذهان عمومی ومطالبه گری به­ حق شهروندان محترم، مطالبی را بیان می نماییم ، چه اینکه می دانیم خواب زدگان را امیدی به بیداری نیست.

نخست اینکه در نامه اخیر سازمان میراث فرهنگی به مکاتباتی اشاره شده که نگاه به تاریخ آن­ها موید این مطلب است که تمامی مکاتبات برشمرده پیش از صدور رای دیوان عدالت اداری به طرفیت شهرداری والزام این شهرداری به صدور پروانه ساختمانی برای ملک موصوف بوده است .باین وصف، حتی در نامه های اخیر میراث نیز مدرک جدیدی دال بر ثبت مجدد ملک در فهرست آثار ملی و یا ابطال آراء صادره از دیوان عدالت اداری به این شهرداری ارائه نگردیده و تنها به نامه نگاری وفرافکنی موضوع بسنده گردیده است.

دوم اینکه همانگونه که می دانیم کلیه مصوبات صادره در خصوص اینگونه موضوعات در کمیسیونی متشکل از نمایندگان ادارات وسازمان های ذیربط از جمله سازمان میراث فرهنگی و... تحت عنوان کمیسیون ماده 5 بررسی و صادر می گردد . ناگفته پیداست دوستانمان در میراث فرهنگی بیشتر و پیش­تر از شهرداری در جریان امور قرار داشته وبه جزئیات پرونده واقف می باشند .

با این حال، همگان به اهمیت بافت تاریخی و لزوم احیای آن واقف هستند. لذا تکرار این موضوع آن­هم بدون استناد قانونی، به ­نظر، بازی با کلمات و منحرف نمودن اذهان عمومی از اصل موضوع که همان روند نادرست ثبت ملک فوق در آثار ملی و عدم دفاع صحیح و به موقع از موضوع در محاکم قضایی و در نتیجه صدور حکم قضایی مبنی بر خروج ملک از فهرست آثار ملی، می باشد. موضوعی که صراحتا در نامه اخیر اداره کل میراث فرهنگی به آن اذعان واعتراف گردیده است.

از سویی اقدامات شهرداری در احیای بافت تاریخی شهر رشت وثبت میراث معنوی شهر رشت به­ عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو وهمچنین کسب رتبه برتر در سومین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران،در محور معماری، شهرسازی وحفظ میراث فرهنگی واعطای جایزه خشت طلایی به شهرداری رشت،نشانگر گوشه ای از جدیت واهتمام این مجموعه در حفظ واحیای بافت تاریخی شهررشت می باشد .

در پایان گفتنی است این شهرداری در راستای وظایف محوله قانونی صیانت از بافت تاریخی شهر رشت را در چهارچوب موازین ومقررات قانونی بر خود فرض دانسته وآمادگی خود را جهت همکاری وهمراهی با تمامی دستگاه های ذیربط در خصوص احیای بافت تاریخی شهر رشت اعلام می دارد .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 11868

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی