امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 27 می 2020

مگر اعضای شورا نبودند که پروژه 20 میلیارد هزینه برداشت؟! / مردم رشت خادمان خودشون را می شناسند / واقعا دلم می خواست که در رشت منشا خدمات باشم

  • سه شنبه, 18 آبان 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، شهردار سابق رشت هر چند طول عمر مدیریتی چندان بلندی در راس شهرداری نداشت اما هنوز هم ملاقات یکباره اش در شلوغی نمایشگاه مطبوعات و استقبال او از این ملاقات، خستگی را از تن به در می برد. امروز پای صحبت مردی نشستیم که یک کتاب هم برای بیان ناگفته هایش کم بود.

آقای مهندس سلام. از اینکه میزبان شما در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات هستیم، خوشحالیم. لطفا ابتدا از رشت بگویید. از شورای اسلامی شهر رشت و به خصوص از مردی که اخیرا یادداشتی را هم برایش نوشتید. همان کسی که مدت ها به انتقاد از شما پرداخت. محمود باقری!

بنده شخصیت آقای باقری را ستایش می کنم. بنده معتقدم ایشان از نظر اصولی و اعتقادی قابل تقدیرند. آقای باقری نشان داده در میدان عمل به خصوص در حوزه اعتقادی و اخلاقی قابل احترام است و به نوعی مرد پای کار بود. ما مخالف هم نبودیم. آقای باقری یکی از طرفداران سرسخت بنده بود و حتی تلاش ریادی برای تصدی بنده بر شهرداری رشت داشت. اما در زمان کار از دید بنده به عنوان فردی که سال ها کار مدیریتی کرده است و با شوراها سر و کار داشته ام، اختلاف نظر طبیعی است و ایرادی بر آن وارد نیست.

بنده فکر می کنم دلیل انتقادات آقای باقری بیشتر به اختلافات درون شورایی بر می گشت و وی به علت گرایشش به یک جناح خاص در شورا به انتقاد می پرداخت وگرنه مشکل شخصی بین ما نبود. یادداشتی هم که اخیراً نوشتم در تقدیر از دلاوری ها و فداکاری های مدافعان حرم و البته به احترام آقای باقری بود وگرنه ممکن است باز هم روزی برسد که با ایشان روبرو شوم و باز هم ممکن است عملکردم مورد انتقاد آقای باقری قرار گیرد اما به هر حال در حوزه اعتقادی ایشان را قبول دارم و رفتار ایشان را قابل تقدیر می دانم.

آقای مهندس، علی رغم دوری تان از رشت و اتفاقاتی که در جریان استیضاح شما پیش آمد، گویا هنوز هم دل در گرو رشت دارید. یادداشت هایی که از شما در خصوص نقد عملکرد شورا منتشر می شود نشان می دهد با علاقه و ریزبینی اخبار رشت را دنبال می کنید. بنده به عنوان یک خواننده، با خواندن یادداشت هایتان احساس می کنم هنوز هم رشت و اخبارش برایتان مهم است.

بنده واقعا به مردم گیلان و رشت علاقه مندم. سابقه آشنایی من با رشت به سال های خیلی دور بر می گردد. در حوزه ورزش دوستان زیادی داشتم و بارها به همین علت به رشت سفر کردم. سال ها در شهرک صنعتی رشت مدیر بودم و رفت و آمد زیادی به آن جا داشتم. دوستان زیادی در حوزه ورزش و صنعت در رشت داشتم و دارم. الان که گاهی اوقات به رشت می آیم واقعا مردم به بنده لطف دارند و این نشان از فرهنگ غنی قدرشناسی مردم رشت دارد. مردم رشت خادمان خودشون را می شناسند و من اصلا ذهنیت بدی از رشت ندارم.

بنده حدود 20 سال در حوزه شهر و شهرداری سابقه دارم و واقعا دلم می خواست که در رشت منشا خدمات باشم. همین الان هم کارهایی که انجام می شود، همان کارهایی هست که ما پایه آن را گذاشتیم. این ادعا به راحتی با بررسی قابل اثبات است.

بله! بحث جمع آوری آب های سطحی و ...

دقیقاً. جمع آوری آب های سطحی یا ساماندهی وروردی های شهر رشت که اخیرا آن را با یک پیاده راه افتتاح کردند آن هم در حالی که اصلاً نقشه این نبود! و قرار بود خیلی بهتر از اینا باشد.

طرح ما برای تمام ورودی های شهر رشت بود که البته اولویت آن در میدان گیل و ورودی از طرف تهران بود. طرح پیشنهادی ما طرح بسیار زیبایی بود و اگر آن اجرا می شد...

یعنی آن چه الان اجرا شده، در حد همان طرح نیست؟!

اصلا! اصلا آن طرح نیست. طرح اولیه بسیار طرح زیبا و در حد شهر رشت بود که نباید به هم بخورد چرا که آن وقت از استانداردها خارج می شود. استارت طرح احداث پل رشتیان را ما زدیم.

پل درشتیان که هنوز بعد از مدت ها افتتاح نشده است!

متاسفانه ما تا جایی کار را پیش بردیم اما بعد از آن کار به همان صورت ماند در حالی که مدت ها پیش از این باید تمام می شد. بنده اعتقاد ندارم که مشکلات زیرساختی مانع از ادامه کار و اتمام طرح در زمان مطلوب شده است.

البته الان برخی ها می گویند مشاور در زمان آغاز کار در محاسبات خود اشتباه کرده است!

اصلاً این طور نیست. اشتباه این است که ما بیاییم پروژه ای را طراحی کنیم، برایش پیش بینی بودجه کنیم و بعد آن چه که در نهایت اجرا می کنیم با طرح اصلی بسیار متفاوت باشد. این اشتباه است. 

آقای مهندس، بحث پیش بینی بودجه شد، آن هایی که به پیمانکار پروژه پل رشتیان ایراد می گیرند، در پیاده راه، پروژه ای را که می بایست با 4 میلیارد و نهایتاً با 25 درصد انحراف بودجه مطابق با طرح های اولیه که بسیار هم زیبا بود، به پایان برسانند به ادعای برخی اعضای شورا با 20 میلیارد هنوز به پایان نرسانده اند!

ببینید! یک طرحی بوده که از قبل علم الهدی را بر اساس آن اجرا کردند اما پیاده راه مانند چیزی که هم اکنون اجرا شده، در زمان ما طرح نشده بود. اساساً شما برای هر طرحی، چه بزرگ و چه کوچک، باید ابتدا مطالعات زیرساختی آن را انجام دهید وگرنه تنها به این دلیل که بیاییم جای جای شهر را بکنیم و بگوییم داریم کاری می کنیم و حرکتی انجام میدهیم اما به زیر ساخت ها توجه نداشته باشیم، این از منظر مدیریت شهری پذیرفته نیست چرا که بعدا آثار این کار گریبان مسئولین را می گیرد.

برای اجرای کارها باید برنامه ریزی کاری و مالی شود. در هر حال شهر رشت پتانسیل ایجاد درآمد مالی پایدار را دارد. بنده معتقدم ما باید ابتدا منابع مالی را پیش بینی و بر همین اساس پروژه ها را تعریف کنیم و شهر را در برابر مشکلات جدیدتر قرار ندهیم. شهر رشت کارهای زمین مانده زیادی دارد و بهتر است ما ابتدا آن ها را تمام کنیم. مثلا نتیجه آغاز کارها بدون بررسی لازم، ترافیک کلافه کننده شهر است که باید هر چه سریعتر حل شود. البته شهر نیاز به اجرای پروژه های تازه دارد اما این به آن معنی نیست که ما پروژه ای را اجرا کرده و مردم را به زحمت بیندازیم.

آقای مهندس یکی از انتقاداتی که به عملکرد شهرداری وارد می شود، مشکل در اولویت سنجی پروژه هاست. مثلا اخیرا مردم سراوان به شدت نسبت به وضعیت دفن زباله انتقاد داشته و برخی اعضای شورا مدعی آن شدند که بودجه ای که به سراوان اختصاص داده اند توسط شهردار برای جبران کسری بودجه پیاده راه، کجا به جا شده است.

ببینید! مشکل سراوان که به آن اشاره کرده اید مشکلی ریشه دار و قدیمی بوده و می باشد. اتفاقاً اولین قرارداد مطالعاتی سراوان را ما بستیم. ای کاش آن پیگیری می شد. بنده معتقدم شهردار مجری مصوبات شورا است. اگر مردم، رسانه ها و هرکسی نقدی به عملکرد شورا دارد، باید ابتدا یک قدم به عقب تر برود و شورا را ببیند. اگر شورا اجازه ندهد، شهردار می تواند کاری انجام دهد؟ پس نمی توانیم بگوییم تمام تقصیرها به گردن شهردار است. آقای ثابت قدم از دید بنده ناگزیر به انجام کارهایی است که شورا مصوب کرده باشد. حالا اگر در پروژه پیاده راه انجرافی رخ داده در درجه اول شورا باید پاسخگو باشد و بعد شهردار.

یکی از مشکلاتی که الان در شهر رشت وجود دارد اینست که معلوم نیست چه کسی باید پاسخگو باشد. معتقدم یک سری از مسئولیت ها سرنوشت سازند. این به این معنی است که نمی توانی در این مسئولیت ها بدون حساب و کتاب و بدون کار کارشناسی قدم از قدم برداری آن هم در سطح یک کلانشهر. حتی در شهرهای کوچک هم نباید بدون برنامه کاری کرد، چه برسد به شهری که به عنوان یک کلانشهر الگو بوده و در کشور به آن توجه می شود. شهری که الگوی شهرهای دیگر استان است.

اگر قرار است به پروژه ای انتقاد شود به نظر بنده باید تمام کسی که دارای مسئولیت سرنوشت ساز هستند، پاسخگو باشند. این قابل قبول نیست که پروژه ای با 4 میلیارد پیش بینی 20 میلیارد هزینه بردارد. یک پروژه می تواند تا 25 درصد انحراف از بودجه داشته باشد یعنی 4 میلیارد بشود 5 میلیارد اما دیگر 20 میلیارد قابل قبول نیست! بنده در رسانه ها خواندم که معاون عمرانی آقای استاندار گفتند تنها 40 درصد کار انجام شده است. این جا وظیفه نهادهای نظارتی است که بررسی کنند.

اینکه اعضای شورا می گویند چرا این پروژه 20 میلیارد هزینه برداشته، عجیب است! مگر این ها نبودند؟ اعضای شورا می بایست در حین کار بر انحراف از بودجه نظارت داشته باشند. اصلا وظیفه شان همین است. اگر نظارت درستی انجام می شد باید همان موقع به شهردار تذکر می دادند و از شهردار می خواستند کار را ادامه ندهد یا درست ادامه دهد. خزر آنلاین

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 11880

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی