امروز: دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 برابر با 20 می 2019

تشریح ­ویژگی های بودجه سال ۹۸

  • پنج شنبه, 15 آذر 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سازمان برنامه و بودجه: سال ۹۸ باید اهداف و برنامه‌ها مشخص شود تا بودجه مانند یک برنامه این اهداف را دنبال کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، محمدباقر نوبخت در نشستی خبری در جمع خبرنگاران افزود:​ لایحه بودجه سال 98 به مجلس شورای اسلامی رفته است و طبق اسناد همزمان و همراه ارسال لایحه بودجه در هر سال، باید اسناد و گزارش های دیگری را هم به مجلس تقدیم کنیم و همچنین آنچه تحت عنوان لایحه بودجه تنظیم شده، در 6 جلد تنظیم شده و جلد نخست آن با عنوان ماده واحده و جداول کلان است و پیوست 1 تا 5 نیز به همراه دارد که هر یک به موضوعی مربوط می شود.
وی ادامه داد: در راستای برنامه ششم توسعه گزارشی نیز از عملکرد سال قبل که 3 جلد می باشد به مجلس تقدیم شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بودجه سال آینده بودجه ای هدفمند است، گفت: در سال 98 باید اهداف و برنامه ها مشخص شود تا این بودجه همانند یک برنامه این اهداف را دنبال کند.
وی ادامه داد: بند 1 قانون برنامه و بودجه تکلیف دیگری برای دولت در زمان تقدیم لایحه بودجه مشخص کرد و باید دولت یک برنامه مشخصی از سال 98 را در حوزه های اقتصادی و اجتماعی داشته باشد یعنی برنامه سال 98 در دو جلد تهیه و باعنوان سند بنیادین لایحه بودجه سال 97 به مجلس تقدیم شد.
نوبخت افزود: از آنجایی که بودجه ریزی سال 98 در جهت تکلیف قانون برنامه با روش عملیاتی و مبتنی بر عملکرد تهیه شده برای هر بخش و به میزان فعالیت آنها پول مشخصی اختصاص یافته و بر همین اساس کار هر بخش و سازمان تنظیم شده است.
وی گفت:​ برای اینکه مجلس اطمینان داشته باشد که بودجه براساس قیمت تمام شده و برنامه مشخص تهیه شده یک جلد کتاب به جزئیات فعالیت های متنوع دولت در بخش ها و فصول مختلف را با قیمت های تمام شده آنها مشخص و توضیح داده ایم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از آنجایی که برای سال 98 باید طرح های عمرانی را واگذار یا با مشارکت بخش غیردولتی انجام دهیم برای شفاف سازی کتابی از مجموعه طرح هایی که در سال 98 واگذار خواهد شد تهیه و منتشر شد.
نوبخت با بیان اینکه امسال تمامی دستگاه های معاف از مالیات معرفی شده است گفت: گزارشی غیر از یارانه در تبصره 14 بودجه و هدفمندی تهیه شد که در سال آینده 142 هزار میلیارد تومان پیش بینی و پرداخت یارانه است که این غیر از یارانه غیرمستقیم است.
نوبخت ادامه داد:​ دولت 433 هزار میلیارد تومان منابع درآمدی دارد و این منابع از مالیات، واگذاری ها، نفت و غیره تأمین می شود و دولت نفت و گاز را هر سال می فروشد تا منابعی را به دست بیاورد و درکنار آن اوراق و سهام شرکت ها نیز وجود دارد.
وی گفت: هر سال بخش قابل توجهی از اوراقی را که سال گذشته فروختیم، خرید می کنیم و کاملاً مسلط هستیم که این اوراق چه زمانی سررسید می شود و مجوزی از سوی سازمان برنامه و بودجه به خزانه داده شده برای اوراقی که خریداری شده و فقط درحالی پرداخت می شود که سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده است.

تشریح ­ویژگی های بودجه سال ۹۸
همچنین معاون سازمان برنامه و بودجه مهمترین ویژگی‌های بودجه سال آینده را توجه به معیشت عمومی، توجه ویژه به تولید و حمایت از مسائل مربوط به محیط زیست و ارتقای علم و دانش دانست.
سید حمید پورمحمدی امروز در نشست خبری درباره ویژگی‌های بودجه سال آینده گفت: برای حمایت از معیشت مردم با تصویب هیئت وزیران ۱۴ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تامین کالاهای اساسی تامین شده است.
وی افزود: منابع مربوط به یارانه مانند امسال ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و میزان افزایش حقوق کارمندان کشوری و لشکری ۲۰ درصد پیش بینی شده است.
وی افزود: ۲ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان، ۷ هزار میلیارد تومان برای مقابله با فقر مطلق و حمایت از اقشار ضعیف در نظر گرفته شده است.
معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: ۳۵ هزار میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت، ۱۵ هزار میلیارد تومان برای توازن منطقه‌ای بینی شده و اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی ۲۰ درصد رشد دارد.
وی گفت: برای حمایت از تولید طرح بازآفرینی شهری و بازسازی مسکن فرسوده از ۱۰۰ هزار واحد امسال به ۳۰۰ هزار واحد خواهد رسید.
وی با اشاره به طرح های توسعه ای در بخش کشاورزی گفت: منابعی برای جایگزینی ناوگان فرسوده نیز پیش‌بینی شده و بودجه عمرانی از ۶۲ هزار میلیارد تومان به ۶۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
پورمحمدی گفت: در بحث توجه به علم و فرهنگ و حمایت از مراکز علم و فناوری رشد ۷۱ درصدی اعتبارات را داریم و دو هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی معلمان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: اعتبارات هزینه ای مدارس و آموزش و پرورش با ۲۸ درصد رشد به ۴۳ هزار میلیارد تومان و اعتبارات مدارس مناطق محروم از ۴۲۰ میلیارد تومان به ۹۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
وی به رشد ۸۴ درصدی اعتبارات محیط زیست اشاره کرد و گفت: اعتبارات مربوط به بحث گردشگری نیز ۱۰۰ درصد رشد خواهد داشت.
وی گفت: برای پایداری بودجه در برابر تحریم‌ها بحث اصلاحات مالیاتی و هدفمندکردن دقیق یارانه ها را در دستور کار داریم و دستگاه‌ها با حداکثر صرفه‌جویی عمل خواهند کرد.
وی گفت: دستگاه‌های ملی که بودجه آنها مبتنی بر عملکرد بوده از۳۰% امسال به ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 19451

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی