امروز: یکشنبه 26 خرداد 1398 برابر با 16 جون 2019

تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات

  • چهارشنبه, 19 دی 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نمایندگان مردم در خانه ملت با تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، نمایندگان در جلسه علنی امروز در جریان بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ۱۵۵ رأی موافق، ۶۴ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند. 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارجاع جزئیات طرح استانی شدن انتخابات به کمیسیون با ۱۸۶ رأی موافق، ۲۳ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند؛ بنابراین مقرر شد کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس ظرف مدت یک هفته به جزئیات این طرح رسیدگی کنند.
بر اساس این گزارش پیش از بررسی کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نمایندگان درخواست سلب فوریت از این طرح را مطرح کردند.
دکتر علی لاریجانی گفت: درخواست سلب فوریت وجهی ندارد چرا که نمایندگان روز گذشته به اولویت آن رأی دادند و این طرح در دستور کار قرار گرفته است. اولویت دادن به طرح به معنای تعیین تکلیف قانون است و به معنای رأی مثبت به آن نیست.
همچنین نمایندگان درخواست ۳ ماه مسکوت ماندن طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را مطرح کردند.

حاجی دلیگانی: استانی شدن انتخابات باعث کاهش انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات می‌شود
حسینعلی حاجی دلیگانی در توضیح این درخواست گفت: استانی شدن انتخابات از سال ۷۸ در مجلس پنجم مطرح شد، این طرح در دوره‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفت، اما به نتیجه نرسید.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر در هفته‌های پایانی سال هستیم و مهمترین موضوع بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ است. مردم این روز‌ها با مشکلاتی نظیر عدم درآمد کافی، اشتغال و معیشت دست و پنجه نرم می‌کنند، در این شرایط اگر نمایندگان استانی شدن انتخابات را مطرح کنند، مردم تصور می‌کنند نمایندگان به جای برطرف کردن مشکلات اقتصادی به دنبال انتخابات بعدی هستند.
وی ادامه داد: استانی شدن انتخابات باعث کاهش انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات می‌شود.

وکیلی: معیشت نامناسب مردم محصول ناکارآمدی برخی از ساختار‌های فعلی است
محمدعلی وکیلی در مخالفت با مسکوت ماندن طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اظهار کرد: چرا نمایندگان هر طرحی را که در دستور کار قرار می‌گیرد به معیشت مردم پیوند می‌زنند و اصل موضوع را به حاشیه می‌برند که اقدامی پوپولیستی است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس تأکید کرد: از معیشت مردم نردبان نسازیم اگرچه رسیدگی به معیشت یکی از مطالبات مردم است، اما باید بدانیم که این معیشت محصول ناکارآمدی برخی از ساختار‌های فعلی است. اگر در برخی از این ساختار‌ها تجدیدنظر نکنیم زنجیره معیشت پرمشکل تکرار می‌شود؛ اجازه دهید برخی از ساختار‌ها تغییر کند.

۰۹:۴۰ مخالفت مجلس با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

نمایندگان ملت با مسکوت ماندن سه ماهه موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.
در ابتدای جلسه علنی امروز خانه ملت و در حالیکه مجلس وارد بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شده بود، امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: تعدادی از نمایندگان طبق ماده ۹۳ آیین نامه داخلی مجلس درخواست مسکوت ماندن طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را مطرح کردند.
پس از طرح این درخواست از سوی حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان نماینده متقاضیان مسکوت ماندن این طرح و همچنین سخنان مخالف این درخواست، در نهایت نمایندگان با تقاضای مسکوت ماندن این طرح اصلاحی مخالفت کردند.
هم اکنون نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس هستند.

۰۸:۵۰ آغاز جلسه علنی مجلس

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی کار خود را آغاز کرد.
بررسی گزارش کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مورد طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون اتخابات مجلس شورای اسلامی نخستین دستور کار نمایندگان خانه ملت در جلسه امروز است.
همچنین بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح دو فوریتی اصلاح تبصره‌هایی از قانون جامع خدمات رسانی به ایثار گران، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در مورد بررسی طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیاز‌های کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات و بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایری ایران از دیگر موارد دستور کار امروز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی است.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 19802

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی