امروز: چهارشنبه 07 آبان 1399 برابر با 28 اکتبر 2020

از صحبت هایم درخصوص اتباع افغان سوء برداشت و سوء تفاهم شده است

  • شنبه, 21 ارديبهشت 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: آمریکا مسئول اصلی آوارگی مردم افغانستان است و باید هزینه آن را بپردازد

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، سید عباس عراقچی درگفتگو با برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما با اشاره به جریان سازی‌های انجام شده در مورد سخنان وی در مورد مهاجران افغان در ایران تصریح کرد: این که عراقچی گفته است اگر تحریم‌ها فشار آورد ما مجبوریم با برادران و خواهران افغان خودمان خداحافظی کنیم این تعبیر از بنده نیست.
وی افزود: یک برداشت و سوءتفاهم بزرگی نسبت به صحبت‌های بنده صورت گرفته است، بحث اخراج، بازگرداندن و خداحافظی اصلاً مطرح نیست.
عراقچی گفت:حرفی که در آن شب زدم این بود که ما در مقابل برادران و خواهران افغان خود گزینه‌های جدیدی را قرار می‌دهیم اروپایی‌ها باید به مسئولیت خود عمل کنند و عمل به این مسئولیت نیز از دو طریق انجام پذیر است.
وی افزود: اروپایی‌ها باید در تأمین هزینه مهاجران و پناهندگان افغان مشارکت کنند و بخشی از آن‌ها را در خاک خود بپذیرند اصلاً بحث بازگشت افغان‌ها به کشورشان مطرح نیست بلکه موضوع قرار دادن گزینه‌های جدید پیش روی افغان‌ها برای بهبود وضعیت این عزیزان است و اروپایی‌ها نیز مهاجران افغان را بپذیرند.
عراقچی با بیان اینکه روی صحبت ما اصلاً نه با افغانستان و نه افغان هاست بلکه با غربی‌ها و اروپایی هاست گفت: دیگرانی که مسبب بسیاری از مشکلات و مسائل در افغانستان هستند باید به مسئولیت خود در این رابطه عمل کنند.
معاون سیاسی وزیرامور خارجه افزود: مسبب مشکلات و آوارگی مردم افغانستان مردم ایران نیستند بلکه در درجه اول امریکایی‌ها و غربی‌ها و کسانی هستند که گروه‌های تروریستی در افغانستان ایجاد و از آن‌ها حمایت کردند و نیروی نظامی به افغانستان فرستادند و در آنجا پایگاه نظامی ایجاد کردند، در این کشور جنگ به راه انداختند لذا نباید توقع داشته باشند فقط ایران هزینه‌های عملکرد آن‌ها را بپردازد.
وی گفت:ما با برادران و خواهران افغان خودمان ۴۰ سال است که زندگی می‌کنیم و اتفاقاً بسیار حضور خوبی در ایران دارند و در جبهه‌ها رشادت‌های بسیار کرده اند و در زمان جنگ با صدام و دفاع از حرم رشادت‌های بسیاری داشتند.
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه روابط واقعاً برادرانه و خواهرانه بین مردم ایران و افغان‌ها وجود دارد تاکید کرد: بحث ما کمک بیشتر به همین عزیزان است و دیگران نیز مسئولیت خود را باید در این رابطه انجام دهند.
وی افزود: تا جایی که توانستیم کمک کردیم و باز هم کمک خواهیم کرد و تا هر روزی که بتوانیم افغان‌های عزیز در ایران حضور خواهند داشت ما هیچ مشکلی با این موضوع نداریم، اما نمی‌شود که غربی ها، امریکا و اروپایی‌ها ما را تحریم و فشار‌های اقتصادی سنگینی را بر ما تحمیل کنند، اما مسئولیت خود را در این رابطه فراموش کنند.

مخاطب ما در مورد مسائل افغانستان اروپایی‌ها هستند 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید بر لزوم مشارکت اروپا در تامین هزینه‌های مبارزه با مواد مخدر، گفت: مخاطب ما کشور‌هایی هستند که مسبب آوارگی مردم افغانستان بودند لذا آن‌ها هستند که باید به مسئولیت خود عمل کنند.
سیدعباس عراقچی درباره اظهارات خود در خصوص افغان‌های مقیم ایران، مهاجرت را مسئولیت بین المللی خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران تاکنون بیش از توان خود به مسئولیتش در این راستا عمل کرده است و تا حد توان نیز کمک خواهد کرد، اما اروپایی‌ها نیز باید به مسئولیت خود عمل کنند لذا این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
وی تصریح کرد: از کسانی که در داخل کشور اظهارنظر کرده و موضع می‌گیرند، خواهش می‌کنم توجه داشته باشند؛ مواضع شان اروپا پسند نباشد و نکاتی را مطرح نکنند که بار مسئولیت را از دوش اروپایی و غربی‌ها برداشته و بر دوش خودمان بگذارند، درک کنند که موضوع کاملاً جدی و اصولی است.
عراقچی همچنین در خصوص هزینه‌های سالانه ایران برای مهاجرین افغان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران حدود ۸ میلیارد یورو در سال برای مهاجران افغان در حوزه‌های مختلف هزینه پرداخت می‌کند، اما مسلماً پرداخت این هزینه فقط با ایران نیست بلکه مسئولیتی بین المللی است که باید کشور‌های مسبب آوارگی مردم افغانستان نیز در تأمین آن مشارکت کنند؛ نمی‌شود که هم تحریم کنند، هم مشارکت نکنند و هم توقع داشته باشند که مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید و همه هزینه‌ها را جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند.
معاون سیاسی وزارت خارجه تاکید کرد: مخاطب ما جامعه بین الملل و کشور‌هایی است که مسبب آوارگی مردم افغانستان بودند، آن‌ها هستند که باید به مسئولیت خود عمل کنند لذا لطفاً دوستان داخلی در اظهار نظر‌های خود به بیراهه نروند، حرف‌هایی نزنند که ضد سیاست‌های اصولی ما و دشمن شادکن و اروپا پسند باشد.
وی در پاسخ به این سوال که تا کنون دوست صمیمی افغان داشته اید یا نه؟ گفت: فکر می‌کنم همه ما ایرانیان در طول سال‌های گذشته با افغان‌های زیادی در موضوعات مربوط به اشتغال و یا دانشگاه و دبیرستان سر و کار داشته ایم، من در طول تحصیل دوست افغان نداشته ام، اما در اجتماع الی ماشاءالله افغان‌هایی هستند که شرافتمندانه کار می‌کنند.
عراقچی افزود: افغان‌ها را یکی از شریف‌ترین مردم دنیا می‌دانم، چندین میلیون افغانی در ایران حضور دارند، اما آمار تخلفات آن‌ها نسبت به تعدادشان بسیار کم است و این نشان دهنده آن است که افغان‌ها مردمی بسیار شریف، معتقد و مومن هستند که شرافتمندانه کار می‌کنند و دستمزد می‌گیرند.
وی ادامه داد: البته این دستمزد‌ها را برای خانواده‌های خود می‌فرستند که هزینه‌هایی برای ما دارد. شوخی نداریم؛ مبالغ بسیاری ارز از این طریق از کشور ما خارج می‌شود.
عراقچی افزود:​ در مورد مواد مخدر نیز همین تذکر به اروپایی‌ها داده شده است؛ جمهوری اسلامی ایران به مقابله با مواد مخدر به عنوان مسئولیتی انسانی، سیاسی و بین المللی و همچنین کمک به مهاجرین به عنوان مسئولیتی انسانی و اسلامی و بین المللی آشنا است، ولی این مبارزه هزینه بر است، متأسفانه بیش از ۴ هزار نفر از نیرو‌های مرزبان و پلیس کشورمان در راه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسیده اند و شاید میلیارد‌ها دلار در طول ۴۰ سال گذشته هزینه مبارزه با مواد مخدری کردیم که مسیرش از افغانستان و منطقه به سمت اروپا است.
معاون سیاسی وزارت خارجه گفت: ما به عنوان یک مسئولیت جانفشانی کردیم تا جلوی انتقال مواد مخدر را بگیریم، اما اگر به لحاظ اقتصادی و تحمیل تحریم‌ها توانی نداشته باشیم، توان اقتصادی ما معطوف امور واجب‌تر در اداره زندگی مردم خودمان خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: اروپایی‌ها باید بدانند از این به بعد باید در موضوع پناهندگان و مهاجرین چه افغان و چه غیر افغان و همچنین حوزه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم به مسئولیت خود عمل کنند، این طور نیست که ما فقط در منطقه با نیرو‌های تروریستی که آفریده خود آن‌ها هستند مبارزه کرده و شهید دهیم تا آن‌ها در امنیت باشند، چنین معادله‌ای جور در نمی‌آید و باید در آن تجدید نظر کرد.
عراقچی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا شما پرسپولیسی هستید و فکر می‌کنید امروز پرسپولیس قهرمان شود؟ گفت: امیدوارم که این طور باشد، بله پرسپولیس از قدیم تیم محبوب من بوده است.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 20794

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی