امروز: شنبه 25 مرداد 1399 برابر با 15 آگوست 2020

محدودیت دوره‌های نمایندگی مجلس مغایر با قانون اساسی است/طرح استانی شدن انتخابات کاهش مشارکت مردمی را در پی دارد

  • یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سخنگوی شورای نگهبان: تبصره محدودیت دوره‌های نمایندگی در طرح اصلاح قانون انتخابات، مغایر با قانون اساسی است

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت دوره‌های متعدد نمایندگی گفت: این موضوع در قالب تبصره‌ای در نشست علنی مجلس به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس الحاق شد البته متن مصوبه به دلیل غفلت مجلس دارای اشکالات ادبی است، اما اعضای شورای نگهبان معتقدند این ممنوعیت مغایر با اصل ۲۰ قانون اساسی است.
وی افزود: وقتی در قانون اساسی کشور محدودیتی برای دوره‌های متعدد نمایندگی وجود ندارد، قانون عادی نمی‌تواند فراتر از قانون اساسی اقدام و آزادی‌ها را محدود کند.
کدخدایی گفت: انتظار داشتیم مجلس طی سال‌های گذشته قانون انتخابات را اصلاح کند تا ابلاغ و لازم الاجرا شود، اما به هر دلیلی چنین نشد بنابراین اکنون قانون فعلی لازم الاجرا است.

طرح استانی شدن انتخابات کاهش مشارکت مردمی را در پی دارد
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص نتیجه بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان، افزود: این طرح پس از ارسال به شورا در جلسات متعدد و فوق العاده شورای نگهبان و تا آخرین ساعات پنجشنبه گذشته مورد بررسی قرار گرفت و تلاش می‌کنیم تا پایان وقت امروز نتایج را برای مجلس ارسال کنیم.
وی در خصوص ایرادات این طرح گفت: در مواردی به دلیل اینکه متن مصوب به خوبی گویا نبوده و مقصود قانونگذار روشن نیست بیش از ۱۰ مورد ابهام وجود داشت، حدود چهار مورد را نیز فقها خلاف شرع تشخیص دادند و مواردی نیز خلاف قانون اساسی تشخیص داده شد.
کدخدایی در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس نیز افزود: شورای نگهبان به نفس استانی شدن انتخابات ایرادی ندارد، اما روش‌های در نظر گرفته شده به نوعی ناقض حقوق نامزدها، مردم و شهروندان است، در واقع ایرادات شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات؛ کاهش مشارکت مردمی و نادیده گرفتن حقوق نامزد‌ها را به دلیل تفکیک بین حوزه‌های اصلی و فرعی در بر می‌گیرد.
وی گفت: به بند‌های دیگر این قانون که استانی شدن انتخابات را مد نظر قرار داده نیز ایراداتی گرفته شده است.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: همچنین عدالت انتخاباتی موجود در سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، رعایت نشده و این نکته مهمی است که همکاران ما در مجلس باید به آن دقت کنند.
کدخدایی گفت: ایرادات دیگر شامل ایراد اصل پانزدهم قانون اساسی می‌شود که به استفاده از واژه‌های غیر فارسی مانند پلاکارد و ایده و .. اشاره دارد و ایراد دیگر نیز مربوط به حقوق شهروندان در ماده ۳۱ است که ممنوعیت مطلق فعالیت‌های کارکنان دولت در ساعات غیراداری را شامل می‌شود البته مسئولان و مقامات در جای دیگری به صورت مستقل فعالیت شان ممنوع شده است، اما اینکه فعالیت همه کارکنان دولت به صورت مطلق در ساعات غیر اداری نیز ممنوع شود، محل ایراد است.
 شورای نگهبان به ممنوعیت نقد نامزد‌ها در رسانه‌ها ایراد گرفت
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ماده مربوط به ممنوعیت تخریب نامزد‌ها در طرح استانی شدن انتخابات گفت:این ماده به دلیل مشخص نبودن منظور نمایندگان از ممنوعیت نقد از سوی رسانه‌های رسمی از نظر شورای نگهبان به دلیل نقض حقوق شهروندان و منتقدان مورد ایراد واقع شد.
کدخدایی به ماده مربوط به اقلیت‌های دینی کشور اشاره کرد و افزود: در ماده‌ای به تبعیت اقلیت‌های دینی از روش ثبت نام به صورت انفرادی یا گروهی اشاره شده، اما در ماده دیگر این گروه را مستثنی کرده است لذا به نظر می‌رسد این اشکال می‌تواند ناقض حقوق اقلیت‌های دینی باشد.
وی گفت: در مواردی از این طرح به صورت متعدد به گروه‌های سیاسی، احزاب، جبهه و عناوین این گونه‌ای اشاره شده، اما احکام این‌ها برابر و مشخص نشده است.
کدخدایی افزود: مشخص نیست که وقتی از گروه‌های سیاسی نام برده می‌شود آیا مقصود همان احزاب است یا بالعکس، لذا باید همه این منظور به خوبی مشخص شود تا در اجرا با اشکال مواجه نشویم.
وی به موضوع ممنوعیت تخریب علیه نامزد‌ها در ماده ۳۷ طرح اشاره کرد و گفت: در این ماده به ممنوعیت مطلق نقد از سوی رسانه‌های رسمی دارای مسئولیت اشاره شده است لذا سوال شد آیا مقصود نقد مطلق افراد است و یا موارد منجر به تخلف و یا جرم را شامل می‌شود که به توهین و یا افترا می‌انجامد، لذا از نظر شورای نگهبان به دلیل مشخص نبودن منظور نقض حقوق شهروندان و منتقدان است.
سخنگوی شوای نگهبان افزود: اصلاحات قانون انتخابات مجلس باید تشریفات خاص خود را طی کند، اگر زمان بندی اجرای انتخابات و آغاز استعفا‌ها را ملاک قرار دهید؛ تا اواسط خرداد فرصت باقی است بنابراین شرایط باید به شکلی باشد تا احکام قانون جدید بر افرادی که می‌خواهند وارد گردونه انتخابات شوند نیز حاکم باشد لذا اگر این طرح پس از زمان بندی مقرر انتخابات، قانونی شود، لازم الاجرا نخواهد بود.
وی گفت: قانونی شدن این طرح منوط به فعالیت نمایندگان مجلس است، اگر بتوانند در این فرصت باقیمانده اصلاحات را انجام دهند با طی تشریفات قانونی، لازم الاجرا خواهد بود.
انتهای پیام/083466
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 20883

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی