امروز: جمعه 24 مرداد 1399 برابر با 14 آگوست 2020

دولت موظف به ارائه لایحه تغییر ساختار بودجه به مجلس شد

  • یکشنبه, 27 مرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تغییر ساختار و شکل بودجه‌ریزی در کشور را ضروری خواند و گفت: دولت تا شهریور موظف به ارائه لایحه تغییر ساختار بودجه به مجلس است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ؛ اسدالله عباسی با بیان اینکه کاهش وابستگی درآمدهای نفتی کشور به فروش نفت به ویژه در شرایط فعلی باید هر چه سریع‌تر در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد اظهار داشت: از دولت انتظار داریم تا شهریور لایحه تغییر ساختار بودجه را جمع‌بندی کرده و به مجلس ارائه دهد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه پس از تصویب و تأیید نمایندگان، بودجه سنوات آینده بر اساس موارد مندرج در لایحه تغییر ساختار بودجه تدوین می‌شود عنوان کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور و مسائل اقتصادی موجود تغییر روند بودجه‌ریزی و کاهش حجم وابستگی به درآمدهای نفتی بسیار ضروری است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس تاکنون از عملکرد دولت جهت تغییر ساختار بودجه راضی بوده یا خیر تصریح کرد: طبق گزارشی که ماه گذشته توسط دولت به مجلس ارائه شد این روند مورد رضایت است اما باید برای ارائه به موقع آن از هدررفت زمان جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه دولت باید راهبردهای تأمین منابع و مصارف را کاملاً مشخص و شفاف‌سازی کند ابراز داشت: اینکه صرفاً گزارشی تهیه و در مجلس قرائت شود کفایت نمی‌کند بلکه انتظار داریم دولت با یک اهتمام ویژه‌‌‌ای روی بحث تغییر ساختار بودجه کشور تمرکز کند و کارهای انجام شده در این بخش تنها در حد حرف باقی نماند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس با اشاره به اینکه دولت تا شهریور باید سازوکار تغییر اصلاح بودجه را به صورت عملیاتی شده تقدیم مجلس کند اظهار داشت: حذف تدریجی درآمدهای نفتی در کنار تنظیم بحث یارانه‌های انرژی که البته قسمت اعظم آن به صورت پنهان است از مهم‌ترین بخش‌های این لایحه محسوب می‌شود.

عباسی مشخص شدن سازوکارهای مالیاتی و چگونگی افزایش درآمدهای این بخش را به عنوان یک درآمد پایدار و مطمئن مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: شرکت‌های دولتی و سایر بخش‌ها و منابعی که می‌توانند جایگزین درآمدهای نفتی با هدف کاهش تدریجی تکیه کشور به محل فروش نفت خام شوند باید مشخص شوند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه دولت در حوزه‌های یاد شده فعلاً اقدام جدی و مورد انتظاری را انجام نداده است اظهار داشت: امید داریم دولت در مسیر تغییر ساختار بودجه‌ریزی در کشور و ارائه لایحه آن جهت تصویب و اعلام نظر کارشناسی‌ به مجلس تلاش بیشتری داشته باشد و از زمان فعلی به نحو لازم استفاده کند.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 21707

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی