امروز: جمعه 07 آذر 1399 برابر با 27 نوامبر 2020

رشد اشتغال منفی شد/مرکز آمار رشد اقتصادی را تائید نکرد

  • شنبه, 13 تیر 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، مسعود نيلي مشاور اقتصادي دولت با انتقاد از عملكرد دولت احمدي‌نژاد در عرصه اقتصاد، ‌گفت: مي‌بينيم 20 ميليون و 300 هزار نفر شاغل موجود در كشور در سال 1384 در سال 1391 ثابت مانده و در واقع خالص اشتغال كشور صفر بود.

به گزارش مشرق، چند روز بعد هم حسن روحاني در جمع اصحاب رسانه‌، همان حرف‌هاي نيلي را تكرار كرد و گفت: ‌با نعماتي كه در اين هشت سال داشتيم مي‌توانستيم بخشي از مسائل محيط زيست، معضل آب و مسائل مربوط به اشتغال را برطرف كنيم، درحالي‌كه از سال 84 تا 92 تقريباً اشتغال خالص نزديك به صفر بوده است. گرچه انتقاد از عملكرد دولت احمدي‌نژاد در عرصه اشتغال، انتقاد درستي است، اما وقتي مي‌توان از مسئولان دولت فعلي چنين انتقاداتي را پذيرفت كه حداقل عملكرد خود آنها بهتر باشد. اگر مطابق مواضع مسئولان دولت فعلي، عملكرد دولت احمدي‌نژاد را در عرصه اشتغال يك فاجعه بدانيم، آنگاه جالب است كه مطابق گزارش مركز آمار بايد عملكرد دولت يازدهم را به مراتب فاجعه‌بارتر بخوانيم.
بر اساس جديدترين گزارش مركز آمار درباره وضعيت اشتغال و بيكاري در فصل بهار امسال، تعداد شاغلان كشور 21 ميليون و 860 هزار نفر بوده است. اين در حالي است كه در ابتداي دولت يازدهم يعني در فصل تابستان 1392 تعداد شاغلان كشور 22 ميليون و 191 هزار نفر بود. مقايسه اين دو رقم نشان مي‌دهد از ابتداي روي كار آمدن دولت حسن روحاني به طور خالص بيش از 330 هزار نفر شغل خود را از دست داده‌اند. بنابراين از آنجا كه به گفته مسئولان ارشد دولت، ماحصل عملكرد دولت قبل حفظ تعداد جمعيت شاغل (خالص اشتغالزايي صفر) بود، دولت فعلي حتي آن وضعيت را هم نتوانسته ادامه دهد و در دو سال اخير، روز به روز از تعداد شاغلان كشور كاسته شده است.
بايد منتظر ماند و ديد آيا مركز آمار به ارائه گزارش‌هاي مستقل خود ادامه مي‌دهد يا اينكه تحت فشارها مجبور به تعديل چنين گزارش‌هايي مي‌شود. بايد تا اعلام گزارش مركز آمار درباره وضعيت اشتغال در فصل تابستان منتظر ماند. در بحث رشد اقتصادي مركز آمار تاكنون كوتاه نيامده و آمار بانك مركزي رشد 6/4 درصدي اقتصاد كشور در فصل بهار را تأييد نكرده است . جوان

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 4487

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی