امروز: جمعه 04 مهر 1399 برابر با 25 سبتامبر 2020

پشت‌پرده نشت متادون در بازار قاچاق اعلام شد

  • یکشنبه, 28 تیر 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، در پی انتشار اخباری مبنی بر نشت داروهای ترک اعتیاد به‌ویژه متادون در بازار قاچاق، روز گذشته رئیس سازمان غذا و دارو با تائید چنین تخلفاتی در برخی عطاری‌ها و سایر مکان‌هایی که عرضه این مواد ممنوع است، گفت: سامانه رهگیری دارو در آینده برای داروهای مخدر نیز اجرایی خواهد شد.

رسول دیناروند در واکنش به اخباری مبنی بر نشت داروهای ترک اعتیاد به بازار قاچاق، با اشاره به نحوه توزیع این داروها ابراز کرد: شیوه توزیع داروهای ترک اعتیاد به این صورت است که ابتدا این داروها به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل داده شده و سپس از طرف دانشگاه در میان مراکز ترک اعتیاد به طور مستقیم توزیع می‌شود. او با تاکید بر اینکه داروهای ترک اعتیاد به هیچ عنوان بین داروخانه‌ها توزیع نمی‌شود، ادامه داد: در این چرخه میزان سهمیه‌ هر یک از مراکز ترک اعتیاد، بر اساس تعداد بیمارانی‌ که در هر مرکز ثبت شده، به آنها تحویل داده می‌شود. این در حالی است که ممکن است در این میان تخلفاتی صورت گیرد که قطعا هم این اتفاق می‌افتد زیرا این داروها در بازار آزاد وجود دارد و ما اطمینان نداریم که خروج این داروها عمدتا از کجاست اما احتمال اینکه از همان مراکز ترک اعتیاد خارج شود و حتی احتمال اینکه برخی افرادی که اعتیاد دارند خودشان این مواد را بفروشند، وجود دارد.

دیناروند با بیان اینکه احتمال درز و نشت این داروها به بیرون از سایر بخش‌ها و حتی از طریق چرخه تولید آن وجود دارد، اظهار کرد: در این موضوع نمی‌توان به میزان زیادی به نصب هولوگرام و امکان ردگیری توسط آن اعتماد کرد. البته در حال حاضر موضوع نظام ردیابی و رهگیری را در کشور اجرا می‌کنیم که در آینده درباره داروهای مخدر نیز اجرایی خواهد شد. رئیس سازمان غذا و دارو افزود: فکر می‌کنم وقتی که این سامانه اجرایی شود شاید بتوان از خروج مواد ترک اعتیادی نظیر متادون به بیرون جلوگیری کرد. اجرای سامانه رهگیری دارو را از اواخر سال گذشته آغاز کرده‌ایم و این روند ادامه دارد. اجرای این برنامه به‌گونه‌ای است که به طور مداوم داروهای جدید به آن اضافه می‌شود و شاید حدود دو سال طول بکشد تا همه داروها مشمول این سامانه شوند. ایسنا نوشت؛ دیناروند با تاکید براینکه امکان نشت این داروها از طریق چرخه تولید تا توزیع آن نیز وجود دارد، گفت: وقتی مواد مخدر بسیار خطرناک در کشور قاچاق، وارد و توزیع می‌شود، امکان اینکه داروهای ترک اعتیاد هم وارد این چرخه شوند، وجود دارد.

متاسفانه زمانی که تقاضا وجود دارد کسانی که دنبال تخلف، تقلب و سوءاستفاده هستند این کار را انجام می‌دهند. نمونه‌های زیادی از این تخلفات دیده شده به این صورت که در برخی عطاری‌ها و در مکان‌هایی که عرضه این فرآورده‌ها ممنوع است، شاهد عرضه آنها بودیم اما این موضوع به عنوان یک تخلف جدی محسوب می‌شود. این در حالی است که از قدیم‌الایام وجود بازار سیاه درزمینه دارو برای همگان مشخص است اما اینکه چرا تاکنون مسئولان امر در این زمینه وارد عمل نشده و نسبت به مدیریت این نارسایی اقدام نکرده‌اند جای تامل دارد.آرمان

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دولت تدبیر و امید
خواندن کد خبر: 4760

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی