امروز: سه شنبه 04 ارديبهشت 1397 برابر با 24 آوریل 2018

بهره مندی از رودخانه های رشت برای جابجایی مسافر با توجه به آلودگی و شرایط محیط زیستی مورد بررسی قرار گرفت/ احیای دو رودخانه رشت نیازمند اعتبارات و حمایت های ملی است

  • دوشنبه, 20 دی 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس کمیسیون با اشاره به وضعیت رودخانه های رشت گفت: بررسی این امکان که رودخانه های رشت ظرفیت ترابری و جابجایی مسافر را داشته باشند و توجه به آلودگی و شرایط محیط زیستی آن ها نیازمند برررسی مطالعات گسترده ای است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس در کمیسیون  حمل و نقل و ترافیک شورا رسولی با اشاره به پیگیری شهرداری برای برخورداری رشت از تراموا خواستار ارائه گزارشی از معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشت در این خصوص شد.

فرامرز جمشیدپور با بیان اینکه طرح تراموا رشت در شورای عالی ترافیک استان تصویب شده است گفت: در حال حاضر این طرح در شورای عالی ترافیک کشور در مرحله بررسی است و انتظار می رود تا دو هفته آینده نتیجه آن به دست شهرداری برسد.

وی افزود: تفاهمنامه همکاری و تامین منابع مالی اجرای تراموا با وزارت دفاع منعقد شده که ۳۵ درصد اجرای آن توسط این وزارتخانه و بنگاه های اقتصادی تحت پوشش وی انجام می شود اما مابقی هزینه ها باید از منابع مالی شهرداری تامین شود.

در ادامه با حضور شرکت مشاور حوزه گردشگری و زیباسازی منظر رودخانه های شهری، موضوع بهره مندی از رودخانه های رشت برای حمل و نقل و ترابری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری در این باره با اشاره به بازدید از صنایع دریایی در بندر انزلی گفت: برای رسیدن به مرحله بهره مندی از رودخانه های رشت برای جابجایی و یا توسعه گردشگری نیاز به مطالعات دقیقی است که بدین منظور شرکت مشاوری که موضوع ساماندهی رودخانه های رشت و بررسی الودگی آن ها را در سال ۹۳ مورد مطالعه قرار داده بود برای بررسی بیشتر در نظر گرفته ایم.

جمشیدپور افزود: تلاش شده که با انجام فاز دو و سه مطالعات و با تکیه بر فاز یک، سه مسیر رودخانه ای را برای تردد اتوبوس های دریایی آماده سازی کنیم و در بودجه سال آینده این موضوع را قرار دهیم.

وی تاکید کرد: ورود تجهیزات حمل و نقل دریایی به رودخانه ها نیازمند مطالعات بیشتری است اما طبق بررسی های اولیه انتظار داریم در سه مسیر بتوانیم این پروژه ها را اجرایی و اجرای فوق را در بودجه سال ۹۶ پیش بینی کنیم.

با این توضیحات، نمایندگان شرکت مشاور به ارائه گزارشی از فاز نخست مطالعات خود بر روی رودخانه های زرجوب و گوهررود پرداختند و از عملکرد خود در شهرهای دیگر برای زیباسازی منظر رودخانه ها در توسعه گردشگری نیز گزارشی ارائه دادند.

با این گزارش، رئیس کمیسیون با اشاره به وضعیت رودخانه های رشت گفت: بررسی این امکان که رودخانه های رشت ظرفیت ترابری و جابجایی مسافر را داشته باشند و توجه به آلودگی و شرایط محیط زیستی آن ها نیازمند برررسی مطالعات گسترده ای است.

رسولی افزود: این موضوع نیازمند یک بررسی بین سازمانی است و تنها مختص به شهرداری نیست لذا باید جوانب موضوع را در سطح دستگاه های مختلف دولتی و همینطور شهرستان  بررسی کرد.

وی در عین حال پیشنهاد کرد: آبراه تاریخی که از محله فخب- پیربازار سبب اتصال رشت به تالاب انزلی می شود مورد بررسی و مطالعه جدی تری قرار گیرد به این دلیل که این مسیر در گذشته نه چندان دور محل آمد و شد از طریق رودخانه ها و همینطور سبب رونق اقتصادی شهر بوده است.

رئیس کمیسیون ترافیک تاکید کرد: می توان در مسیر پروژه  ترابری رودخانه های رشت در محل موردنظر اسکله یا لنگرگاه ایجاد کرد.

وی گفت: جمل و نقل رودخانه ای ایده ای جذاب برای شهروندان بوده است و با توجه به تاریخچه نه چندان دور تردد در رودخانه های رشت مطمئنا پیگیری این موضوع از سوی شورا و شهرداری را باید به فال نیک گرفت.

رسولی با تاکید بر اینکه باید امکان سنجی از لحاظ فنی بر روی رودخانه ها برای جابجایی مسافر انجام شود افزود: آنچه که نیاز است اینست که اجرای مطالعات لازم و فنی برای این ایده در بودجه سال آتی دیده شود.

عضو دیگر کمیسیون ترافیک با اشاره به اینکه باید جوانب مختلف حمل و نقل از رودخانه های رشت را مدنظر قرار داد گفت: وضعیت الودگی رودخانه های رشت کاملا واضح است و برای تردد تجهیزات حمل و نقل آبی در این رودخانه ها باید آلودگی رودخانه ها را به طور جد مدنظر قرار داشت.

واثق کارگرنیا افزود: در عین حال باید مشخص شود که آیا به طور اصولی امکان تردد رودخانه ای در رودخانه های رشت وجود دارد یا خیر؟.

وی تصریح کرد: در عین حال پس از پاسخ به این سوال باید تعداد ایستگاه ها و همینطور نقش حمل و نقل مسافر در کاهش تعداد خودروهای شخصی و همینطور خودروهای عمومی تعیین شود.

عضو دیگر کمیسیون نیز با بیان اینکه رفع آلودگی رودخانه های رشت و احیای آن ها از نخستین و اصلی ترین مطالبات شهروندان و شورای شهر در طی سه سال و نیم گذشته بوده اظهار کرد: طی چند سال اخیر لایروبی هایی از سوی شهرداری در سطح رودخانه های زرجوب و گوهررود انجام شده است اما نیازمند یک طرح راهبردی برای احیای رودخانه ها و بهره مندی از آن ها هستیم.

شیرزاد افزود: احیای دو رودخانه رشت نیازمند اعتبارات و حمایت های ملی است تا گام های استورای برای توسعه گردشگری پایدار شهر برداشته شود.

این عضو شورا بر بهره مندی از مشاوران بومی در حوزه احیا و توسعه گردشگری رودخانه های رشت تاکید کرد و گفت: نیاز است که با بررسی همه جوانب نسبت به بهره مندی ترابری از رودخانه های رشت اقدام کرد.

در ادامه، مشاوران کمیسیون ترافیک بر انجام مطالعات وسیعتر و دقیقتری نسبت به امکان تردد آبی در رودخانه های رشت تاکید کردند.

 انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 12490

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی