امروز: شنبه 29 شهریور 1399 برابر با 19 سبتامبر 2020

انصراف سرمایه گذاری در بندر انزلی که هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده بود

  • چهارشنبه, 12 مهر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به طرح جدید اقتصادی سرمایه‌گذاری «مارینا» در هفته آینده تعیین‌تکلیف می‌شود گفت: سرمایه‌گذار قبلی از پروژه کنار رفت و دلیل آن هم تفاوت عوارض در بندر انزلی و منطقه آزاد بود .

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس حسین چراغی با اشاره به طرح جدید اقتصادی سرمایه‌گذاری «مارینا»در هفته آینده تعیین‌ تکلیف می‌شود تاکیدکرد: سرمایه‌گذار قبلی از پروژه کنار رفت ودلیل آن هم تفاوت عوارض در بندر انزلی و منطقه آزاد بود .
وی افزود: در حالیکه در منطقه انزلی این عوارض 8 درصد است در منطقه آزاد باید 3 درصد عوارض پرداخت کنند که تفاوت چشمگیری است .
مدیرکل اداره بنادر ودریانوردی استان گیلان درباره تاثیر «مارینا» بر اشتغال منطقه نیز توضیح داد: «مارینا» در بندر انزلی هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند .
وی ادامه داد:در حال حاضر سالانه 10 میلیون گردشگروارد گیلان می‌شود که درصد ناچیزی از آن‌ها وارد بخش دریایی می‌شوند و این پروژه می‌تواندحجم گردشگران دریایی را افزایش دهد و در نتیجه مشاغل غیرمستقیم در زمینه گردشگری دریایی را فعال کند .
چراغی با بیان اینکه روند تخلیه و بارگیری در بنادر شمالی کاهشی بوده است ،تصریح کرد: شرایط تجارت در نوار شمالی در سال‌های گذشته رو به کاهش بوده است. متاسفانه این روند کاهشی همچنان ادامه داد و ریشه آن هم به اتفاقاتی برمی‌گردد که در سطح بین‌المللی در خزر رخ می‌دهد .
وی گفت: تغییرالگوهای تجاری کشورهای خزر، ایجاد و ظهور مسیرهای جدید حمل‌ونقل، کریدورهای جدید حمل‌ونقلدر کشورهای حاشیه خزر و این‌که به‌طور کلی برخی از کشورهای حاشیه خزر در زمینه برخیکالاها تولیدکننده شده‌اند موجب شده صادرات از ایران به این کشورها دستخوش تغییرات منفی شود .
مدیرکل بنادر ودریانوردی استان گیلان با اشاره به توقف واردات آهن‌آلات و فلزات از بنادر شمالی تاکید کرد: برای مثال در کشور خودمان در زمینه آهن‌آلات و فلزات افزایش چشمگیری در تولیدداشته‌ایم. در شش ماهه نخست سال 96 حدود 5 میلیون تن فلزات صادر کرده‌ایم و به‌عبارتدیگر از وارد کننده تبدیل به صادرکننده شده‌ایم .
وی افزود: اینامر تاثیر خود را روی واردات آهن‌آلات به‌ویژه در بندر انزلی گذاشته و باعث شده حجم تخلیه و بارگیری کاهش داشته باشد .
چراغی گفت: برای حل این موضوع و فعال کردن ظرفیت‌های داخلی که در بنادر وجود دارد باید به سراغ کالاهای جدید و روش‌های حمل‌ونقل دریایی جدید مثل صادرات و ترانزیت خارجی رفت که حتما بایدزیرساخت‌هایش تامین شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 15495

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی