امروز: یکشنبه 28 مرداد 1397 برابر با 19 آگوست 2018

سهام عدالت نماد بی عدالتی است/ هر جا دلشان می خواهد خصوصی اند هرجا دلشان می خواهد دولتی

  • پنج شنبه, 20 مهر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

برخی کارشناسان، از ابتدای کار با سهام عدالت مخالف بودند و می‌گفتند سهام عدالت به چندین و چند علت، ساز و کار درستی ندارد و به هدف نهایی خود که توزیع عدالت است، نائل نخواهد شد. دلایل یکی از این مخالفان، مهدی پازوکی، را در ادامه می خوانید.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس سنگ بنای سهام عدالت را محمود احمدی نژاد گذاشت و بعد مانند بسیار دیگری از طرح ها، نیمه کاره رهایش کرد. دولت یازدهم مجبور به استیفای حقوق مردم و احیای پرداختی های آن ها شد و همه تلاش خود را به کار بست. اما انگار این خانه از پای‌بست ویران است.

مهدی پازوکی اقتصاددانی است که انتقادهای تند و تیزی به سهام عدالت داشته و آن را نماد بی عدالتی می داند. او در این باره به پول نیوز گفت: من کاملا و اساسا با پروژه سهام عدالت مخالفم. قبلا شرکت ها یا دولتی بودند یا خصوصی. وضعیت سود و زیان و مکانیسم اعداد مشخص بود و گزارش های دقیقی از این شرکت ها داده می شد.

او ادامه داد: اما الان هیچ کس از حساب کتاب این سهام‌ها سر در نمی آورد. آنجا که باید خصوصی محسوب می شوند، آنجا که صرف می کند خصولتی و جای دیگر دولتی.

به عقیده این کارشناس اقتصادی جنبه پوپولیستی سهام عدالت به جنبه اقتصادی و کارکردگرای آن می چربد.

پازوکی افزود: حواشی نابخردانه ایی مثل سهام عدالت باعث عقب‌گرد اقتصاد ایران و بنگاه های اقتصادی شده است. سهام هایی که شفافیت کافی نداشته و باعث بی انضباطی در ساختار صنعتی اقتصاد کشور می شوند. چرا که مردم باید بدانند چه سهامی می خرند. این سهام مال کجاست و چه ارزشی دارد. به نظر من حتی نام سهم را نمی توان روی این کاغذها گذاشت. 

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 15590
برچسب‌ها

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی