امروز: شنبه 30 شهریور 1398 برابر با 20 سبتامبر 2019

عرضه کاردستان زنان چیره دست گیلانی با برند فرش قم و کاشان در کشور

  • یکشنبه, 19 بهمن 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان در نشستی که با حضور مشاور امور بانوان و خانواده ی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با جمعی از بانوان کارآفرین و تولیدکننده استان در رشت برگزار شد اظهار داشت: اغلب فرش هایی که با برند فرش دستباف قم و کاشان در بازار کشور عرضه می شود ، کار دستان زنان زحمتکش گیلانی است و استان گیلان در این زمینه برند خاصی را برای عرضه ندارد .

علی منتظری افزود: حدود 86 هزار نفر در واحد های تولیدی استان مشغول به فعالیت هستند که 50 درصد از این تعداد را زنان تشکیل می دهند .

وی با بیان این مطلب که 1100 واحد صنعتی نیمه تمام در استان وجود دارد گفت : نیمی از این واحد ها از پیشرفت فیزیکی بیش از 40 درصد برخوردارند .

منتظری تصریح کرد : استان گیلان یکی از استانهای دارای موقعیت مطلوب برای سرمایه گذاری است اما متاسفانه در گذشته ، از این پتانسیل جغرافیایی و مکانی گیلان بهره گیری نشده است و باید امروز در صدد جبران این عقب ماندگی ها باشیم .

افزایش تولید فرش گیلان از 12 هزار متر مربع به 44 هزار متر مربع

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان در خصوص با نوان شاغل در بخش فرش دستباف استان عنوان کرد : 13 هزار و 500 بافنده فرش در استان داریم که 9500 نفر از این تعداد از مزایای بیمه برخوردارند و تولید فرش دستباف استان گیلان از 12 هزار متر مربع در سالهای قبل به 44 هزار متر مربع رسیده است .

وی خاطر نشان کرد: با تلاش و پیگیری های استاندار محترم گیلان ، تهمیداتی اندیشیده شده است تا صنعت فرش دستباف گیلان به جایگاه واقعی خود در کشور برسد .

منتظری افزود : استان گیلان یکی از قطب های ابریشم در کشور می باشد و عرضه ی فرش های ابریشمی می تواند بازارهای داخلی و کشورهای همسایه را نیز به خود اختصاص دهد .

در ازای هر 24 نفر یک واحد صنفی در گیلان فعال است

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان همچنین در خصوص واحد های صنفی استان گفت : 100 هزار واحد صنفی در استان وجود دارد ، یعنی به ازای هر 24 نفر یک واحد صنفی فعال است که باید این واحد های صنفی از حالت پراکندگی درآمده و به واحد های کوچک اما دارای بازدهی بالا و اشتغالزایی مطلوب تبدیل گردد .

در ادامه خانم  سهیلا جلودارزاده مشاور امور بانوان و خانواده وزارت صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان عنوان کرد : بانوان تولید کننده می تواند با عضویت اتاق بازرگانی کشور مسیر بسته تجارت را برای زنان باز کنند.

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: هم اکنون 60 نفر از بانوان برای حضور در اتاق بازرگانی و قرار گرفتن در خط مقدم فعالیت های اقتصادی، اعلام آمادگی کرده اند.

وی تصریح کرد :  ثبت نام این تعداد از بانوان درانتخابات اتاق بازرگانی ایران ، چشم انداز خوبی برای رسیدن به استراتژی مشارکت اقتصادی بانوان و رسیدن به توسعه ی پایدار است  . جلودار زاده تاکید کرد: از همه بانوان از

زنان خانه دار تا بانوانی که ایده پردازی می کنند و طرحهایی را  در بخش های مختلف تولیدی، کشاورزی، صنعتی و حوزه های دانش بنیان ارایه می دهند حمایت خواهد شد .

انتهای پیام/083463

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 1565

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی