امروز: سه شنبه 30 بهمن 1397 برابر با 19 فوریه 2019

احیای بافت های فرسوده شهری از سیاست های اصلی بانک مسکن است

  • دوشنبه, 23 بهمن 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیر امور شعب بانک مسکن گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بانک مسکن در سالجاری ۱۷هزار و ۶۶۶فقره تسهیلات به مبلغ خالص حدود ۷هزار میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت کرده است. سهم بانک مسکن از اعطای تسهیلات بخش مسکن و ساختمان ۷۱درصد و به مبلغ ۶۱هزار و ۳۶۷میلیارد ریال از کل تسهیلات پرداختی ۱۱بانک عضو کمیسیون هماهنگی بانکهای استان در بخش مسکن تا آذرماه امسال به میزان ۸۶هزار و ۳۹۸میلیاردی استان است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، حسن نوروزی با بیان اینکه در شرایط فعلی با توجه به اقتضای فضای اقتصاد کشور و سیاست های کلی دولت که عمدتا معطوف به ثبات در وضعیت موجود می باشد و نیز آرامش نسبی در بازار بانکی و نرخ سود بانکی و ضوابط تعیین شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط بانک ها نگرانی برای جهش قیمت ها در بازار مسکن وجود ندارد و  یکی از سیاستهای اصلی بانک مسکن برای ایجاد رونق در بازار مسکن و تامین نقدینگی مناسب برای انبوه سازان و فعالان بخش مسکن افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن  در قالب انفرادی و طرح زوجین بوده و بانک مسکن برای افق ۱۴۰۰ بنا دارد در کنار اقدامات و ماموریت‌هایی که “تسهیل فرآیند تامین مالی حوزه مسکن و توسعه شهری و اعطای تسهیلات برای تامین  مسکن تمامی خانوارهای فاقد مسکن ” را محقق می نماید مسیر ارائه خدمات مالی ،بانکی و مشاوره ای به فعالان و سازندگان واحد های مسکونی را نیز منطبق با الگوی مصرف برای اقشار میان درآمد و کم درآمد تقویت نماید.
نوروزی با بیان اینکه بانک مسکن در راستای پایبندی به مسئولیت های اجتماعی و رعایت اصول و اخلاق حرفه ای خود در ارائه خدات کارآمد به مشتریان اهداف مهمی را در دستور کار خود قرار داده که مهمترین آنها افزایش سهم از تامین مالی بخش مسکن و توسعه شهری،سازمان دهی انواع تقاضا در بخش مسکن و توانمندسازی مالی خانوارهای فاقد مسکن به ویژه  گروههای کم درآمد با هدف دست یابی آنها به خانه های متناسب با درآمد،همچنین استفاده بهینه از ظرفیت بازار سرمایه از طریق نهادسازی و ابزارسازی در جهت تقویت مالی بازار مسکن است.
مدیر امور شعب بانک مسکن گیلان گفت: در حال حاضر نسبت تسهیلات خرید مسکن به قیمت واحد های مسکونی منطبق با الگوی مصرف برای جامعه هدف در مرکز استان و شهرستانها از وضعیت قابل قبولی برخوردار بوده ۵۰درصد تا ۷۰درصد و طبق آمار تسهیلات پرداختی در بخش خرید مسکن از تسهیلات ساخت مسکن پیشی گرفته است و این نشان می دهد که با توجه به شرایط نرخ سود کمتر بانک مسکن در اعطای تسهیلات و مدت باز پرداخت طولانی اقساط تسهیلات شرایط برای خریداران واقعی مسکن نسبت به گذشته بهبود یافته و با تداوم این سیاستها که در دستور کار بانک قرار دارد افراد فاقد مسکن امکان برنامه ریزی مناسب و بهتر از گذشته برای خانه دار شدن با استفاده از تسهیلات بانک مسکن را دارند .
حسن نوروزی با اشاره به نکته مهم دیگری که برای سرمایه گذاران بخش مسکن وجود دارد، گفت: با توجه به روند فعلی سیاست های بخش مسکن که در دستور کار دولت و بانک مسکن وجود دارد که همان کوچک سازی و ارزان سازی مسکن مصرفی است سازندگان می بایست الگوی ساخت خود را به الگوی مورد قبول این سیاست نزدیکتر کنند که توجیه اقتصادی برای فعالیت های خود داشته باشند.
وی ادامه داد: همچنین سازندگان واحد های مسکونی در استان باید توجه داشته باشند که تاکنون تعداد ۱۰هزار و ۴۰۲فقره حساب در سپرده صندوق مسکن یکم در شعب استان توسط خانه اولی ها افتتاح شده است که با توجه به مزایای  بسیار ویژه و بی نظیری که این حساب در سطح شبکه بانکی کشور دارد از جمله نرخ سود و مدت بازپرداخت آن و نیز امکان پرداخت دو فقره تسهیلات بر روی یک واحد مسکونی برای زوجین خانه اولی، می بایست طوری برنامه ریزی نمایند که از ظرفیت ایجاد شده حداکثر بهره برداری را داشته باشند و بدانند که سیاست های محافظه کارانه در جهت تولید مسکن با توجه به نیاز کشور به ساخت (حدود یک میلیون واحد در سال ) چندان صحیح نیست.
او افزود : در سال جاری تا کنون 976 فقره تسهیلات خرید مسکن به مبلغ 591 میلیارد ریال و 23 فقره تسهیلات ساخت مسکن به مبلغ 11 میلیارد و 345 میلیون ریال به خانه اولی ها از محل حساب یاد شده پرداخت گردیده است .
نوروزی یکی دیگر از سیاست های اصلی بانک مسکن را احیای بافت های فرسوده شهری عنوان کرد و گفت: در گیلان تاکنون ۵۳۱واحد مسکونی به مبلغ ۲۲۴میلیارد ریال در محدوده بافتهای فرسوده شهری از محل اعتبار تخصیص یافته جهت پرداخت در بافت های فرسوده شهری تامین مالی شده است .
نوروزی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در خصوص تامین مالی در این حوزه وجود ندارد افزود :  متقاضیان می توانند با مراجعه به شرکت عمران و مسکن سازان استان گیلان و ارائه معرفی نامه به بانک از تسهیلات این بخش در مرکز استان به ازای هر واحد 500 میلیون ریال و در شهر ستانها دارای بافت فرسوده به مبلغ 300 میلیون ریال به ازای هر واحد بهره مند گردند .
او تصریح کرد: در سال گذشته یک هزار و ۷۴۹واحد از تسهیلات بافت فرسوده  به مبلغ ۹۵۵میلیارد ریال بهره مند شدند که این رقم علاوه بر تسهیلات اعطایی به بافتهای فرسوده در قالب طرح مسکن مهر بوده است.
مدیر امور شعب بانک مسکن گیلان با بیان اینکه کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی در محدوده بافت فرسوده شهری از محل صندوق مسکن یکم از سوی ریاست محترم جمهوری مطرح شده و واکنش مثبت رئیس کل بانک مرکزی را با نرخ سود 6 درصد به همراه داشته است و یکی از نکات مهم در توجه به بافت های فرسوده شهری می باشد ، افزود : در قالب اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن نیز بانک مسکن 1/5درصدی نرخ سود برای تسهیلات گیرندگان در بافت های فرسوده را کاهش داده است .
نوروزی آخرین وضعیت مسکن مهر از 95 هزار و 041 واحد مسکن احداثی را در شهر های زیر 25 هزار و شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت تعداد 72 هزار و 676 واحد در قالب خود مالکین ، تعاونی ها و تفاهم نامه های سه جانبه ، 20 هزار و 498 واحد در بخش روستایی و 1 هزار و 867 واحد در بافت فرسوده به مبلغ 20 هزار و 623 میلیارد ریال منعقد شده که از این مبلغ 19 هزار و 171 میلیارد ریال ، معادل 93 درصد آن پرداخت شده است .
وی همچنین افزود : از تعداد واحد های مذکور نیز 78 هزار و 954 واحد کارت قسط دریافت نموده اند و 16 هزار و 087 واحد باقیمانده و به عبارت دیگر 83 درصد واحدهای مسکن مهر در سطح استان تعیین تکلیف گردیده است .
نوروزی مدیر امور شعب بانک مسکن خاطر نشان کرد: این بانک در سال جاری تعداد 1 هزار و ۵۵۹فقره تسهیلات به مبلغ ۱۶۱میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت نموده است.
وی در خصوص مشکلات  حوزه برنامه‌ریزی بخش مسکن استانها  گفت: امکان دسترسی به آمار و ازقام محلی مورد نیاز برای برنامه ریزی سرمایه گذاران و فعالان بخش مسکن و ساختمان از یک مرجع قانونی مشخص در سطح استان فراهم نیست و برآوردها با اتکاء به آمار شهر تهران و تعمیم دادن به استان ها قطعا با خطا مواجه خواهد بود.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 16877

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


  

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی