امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

ممنوعیت احداث واحدهای بومگردی در اراضی کشاورزی گیلان / تدوین نقشه 12 نوع واحد بومگردی در گیلان

  • دوشنبه, 06 فروردين 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

جهت بررسی طرح‌های متقاضیان ساخت واحدهای بوم‌گردی کمیته‌هایی متشکل از ادارات بنیاد مسکن،‌ نظام مهندسی،‌ اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هر کدام از شهرستان‌ها به‌همراه بخشداری ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، براساس دستورالعمل‌های صادر شده ساخت واحدهای بوم‌گردی تنها در اراضی روستایی که دارای کاربرد گردشگری و مسکونی هستند ممکن است و ایجاد آن‌ها در زمین‌های کشاورزی و باغات چای به‌هیچ عنوان میسر نیست.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان داشت:‌ متراژ مورد نیاز برای احداث واحدهای بوم‌گردی بالای 800 متر تعیین شده است و افراد ساکن روستاها در اولویت نخست اعطای مجوزهای لازم جهت ایجاد این مراکز گردشگری هستند.

آذرپور مراحل اعطای مجوز و تاییدیه‌های لازم جهت احداث واحد‌های بوم‌گردی را برشمرد و تصریح کرد:‌ در مرحله نخست متقاضی باید نسبت به ارائه مکان احداث واحد بوم‌گردی به مراجع ذیصلاح اقدام کند و پس از ارائه مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم‌های مربوطه زمینه اجرای طرح فراهم شود.

وی از تشکیل کمیته‌های شهرستانی در گیلان خبر داد و عنوان کرد:‌ جهت بررسی طرح‌های متقاضیان ساخت واحدهای بوم‌گردی کمیته‌هایی متشکل از ادارات بنیاد مسکن،‌ نظام مهندسی،‌ اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هر کدام از شهرستان‌ها به‌همراه بخشداری ایجاد شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار داشت:‌ پس از تأیید شدن طرح در کمیته بررسی هر کدام از شهرستان‌ها، طرح مورد نظر جهت اخذ مجوزهای لازم و گرفتن تأییدیه نهایی به کمیته مخصوص واقع در مرکز استان ارجاع داده می‌شود.

آذرپور به انواع مختلف و بسیار متنوع واحدهای بوم‌گردی اشاره کرد و گفت:‌ هم‌اکنون توسط متخصصان میراث فرهنگی و گردشگری و با تأیید سازمان نظام مهندسی 12 نوع واحد بوم‌گردی ساحلی،‌ جلگه‌ای‌،‌ کوهستانی و سایر حوزه‌ها به‌همراه نقشه‌های هر کدام از آنها تهیه و تدوین شده است.

وی از اعطای تسهیلات کم‌بهره توسط بانک‌های عامل استان گیلان خبر داد و تصریح کرد:‌ متقاضیان احداث واحدهای بوم‌گردی در سراسر استان گیلان می‌توانند وام مورد نیاز خود را با نرخ سود 4 درصد دریافت کرده و پس از آن نسبت به آغاز عملیات اجرایی طرح مورد نظرشان اقدام کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان عنوان کرد:‌ در حال حاضر 5 نفر از متقاضیان ایجاد مراکز بوم‌گردی مجوزهای لازم را اخذ کرده‌اند و انتظار داریم تا پایان اردیبهشت ماه 97 تعداد 28 طرح دیگر نیز مراحل اخذ تأییدیه‌های لازم را به اتمام برسانند.

آذرپور با بیان اینکه استان گیلان ظرفیت و توانمندی‌های فوق‌العاده‌ای در حوزه گردشگری دارد افزود:‌ وجود بیش از 2 هزار و 500 روستای بالای 20 خانوار در سراسر استان گیلان بستر لازم جهت ورود مؤثر افرادی که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه توریسم و گردشگری هستند را فراهم کرده است.

وی نحوه پشتیبانی از مراکز بوم‌گردی را برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ انجام تبلیغات در رسانه‌ها و فضای مجازی و اطلاع‌رسانی در مورد واحد‌های بوم‌گردی سراسر استان گیلان به گردشگران و مسافران در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان قرار دارد.

آذرپور به برگزاری دوره‌های آموزشی نیز اشاره کرد و بیان داشت:‌ آشنایی با اصول و مفاهیم گرد‌شگری پایدار،‌ اصول پذیرایی و میهمان‌نوازی،‌ الگوهای رفتاری و اخلاق حرفه‌ای و مدیریت منابع انسانی بومی از جمله برخی از دوره‌هایی است که برای مجریان طرح‌های بوم‌گردی برگزار می‌شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان ابراز داشت:‌ کارگاه‌های عمومی توجیهی و تخصصی،‌ دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت نیز از دیگر دوره‌های آموزشی است که در جهت آشنایی و آگاهی فعالان عرصه بوم‌گردی برگزار می‌شود.تسنیم

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 17268

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی