امروز: یکشنبه 10 فروردين 1399 برابر با 29 مارس 2020

ثبت نام بیش از 121 هزار جوان گیلانی در سامانه اشتغال/جز حقوق معلمی یک ریال هم وارد زندگی خود نکرده ام

  • چهارشنبه, 15 فروردين 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

محمّدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه کشور در سخنانی ضمن تبریک سال نو و قدردانی از تلاش فرهیختگان عرصه های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجرایی و... در راستای پیشرفت کشور، گفت: بخشی از مسئولیت ها محلی و منطقه‌ای و بخشی دیگر، فرامحلی و ملی است لذا باید قبول کنیم که مردم از ما انتظاراتی دارند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس محمّدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه کشور در سخنانی ضمن تبریک سال نو و قدردانی از تلاش فرهیختگان عرصه های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجرایی و... در راستای پیشرفت کشور، گفت: بخشی از مسئولیت ها محلی و منطقه‌ای و بخشی دیگر، فرامحلی و ملی است لذا باید قبول کنیم که مردم از ما انتظاراتی دارند.

در ابتدای این دیدار کیوان محمّدی رئیس سازمان ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی توأم با سلامتی، نیکبختی و برکت برای همه ایرانی‌ها خصوصاً گیلانی‌ها  گفت:  به آقای دکتر نوبخت خوشامد می‌گوییم نه به عنوان مهمان بلکه به عنوان میزبان. من از نزدیک شاهد اظهار علاقه و محبت ایشان به مردم گیلان هستم.

وی با طاقت فرسا توصیف کردن امور سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: به دکتر نوبخت و مجموعه ایشان خداقوت می‌گوییم. خصوصاً که ده روز آخر سال  برای سازمان برنامه وبودجه کشور و استان، کارها فوق العاده سخت و سنگین است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان عنوان کرد: الحمدالله شاهد هستیم که طی این سه سال پس از احیای سازمان، روند عمومی کشور روبه بهبود است. امروز وقتی به آمارها چه در بعد تصویب اعتبارات و چه در بعد تخصیص بنگریم نشان دهنده این است که با یک شیب ملایم روند صعودی را داشته‌ایم. این این موضوع را باید به فال نیک بگیریم و قدر این امکانات و شرایطی که در اختیار ماست را بدانیم.

 محمّدی خاطر نشان کرد: امیدواریم با تلاش فراوان و با خدمت صادقانه، روز به  روز اوضاع کشور و مردم  عزیز بهتر از این باشد.

رشد اقتصادی، اشتغالزایی و کاهش تورم سه هدف مهم برنامه ششم توسعه

در ادامه دکتر محمّدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه کشور در سخنانی ضمن تبریک سال نو و قدردانی از تلاش فرهیختگان عرصه های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجرایی و... در راستای پیشرفت کشور، گفت: بخشی از مسئولیت ها محلی و منطقه‌ای و بخشی دیگر، فرامحلی و ملی است لذا باید قبول کنیم که مردم از ما انتظاراتی دارند.

وی با بیان اینکه مردم توقع پیشرفت و توسعه در کنار کاهش آلام و مشکلات زندگی شان را دارند، گفت: باید از این فرصت گردهمایی برای همفکری، همراهی و هم رای شدن استفاده کنیم تا در مسیر توسعه یک گام به جلو برداریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با اشاره به سابقه 16 ساله خود در کسوت نماینده مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بدون تردید بنده با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم گیری ها و رایزنی های مشترک ملی داشته باشیم. امروز نیز در کسوت دیگری عهده دار سهم گیلان در توسعه ملی هستم.

وی  بزرگترین مأموریت سازمان برنامه و بودجه را راهبری و رصد توسعه کشور برشمرد و افزود: این مسئولیت از سوی رئیس جمهوری محترم به حقیر تفویض شده است لذا به جهت دستیابی به توسعه باید کارهای مطالعاتی و برنامه ریزی انجام دهیم، بودجه سالانه را تدوین کنیم و نظارت و ارزیابی مدیریتی داشته باشیم.

دکتر نوبخت، جمع حاضر را در امر توسعه کشور سهیم دانست و یادآور شد: اگر مسئولیت توسعه را به سهام تقسیم کنیم، همه شما بخشی از این سهام را دارید و بنده به نیابت از شما و با پشتیبانی فکری شما راهبری و رصد توسعه کشور را به انجام خواهم رساند لذا سنگینی این مسئولیت را باید احساس کنیم.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه نیازمند تقریر برنامه پنج ساله بودیم، عنوان کرد: این برنامه مقرر و مصوب شد و تقنین یافت و در حال حاضر در دست اجراست. سال 1396 که بر ما گذشت سال نخست اجرای برنامه بود که برای پنج سال آینده آن را انتخاب کردیم. در این برنامه ضمن اینکه ما به موضوع حیاتی کشور توجه داشتیم، رشد اقتصادی، اشتغالزایی و کاهش تورم را جزو اهداف کلان و راهبردی مد نظر قرار دادیم.

سخنگوی دولت، با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه در دولت یازدهم، اضافه کرد: مردم در اردیبهشت 96 به ارزیابی نشستند و با وجود کاستی ها ترجیح دادند مجددا به دولت تدبیر و امید اعتماد کنند، اما دولت می داند که اعتماد دوباره مردم به معنی رضایت کامل آنان از وضع موجود نیست، بلکه مردم تشخیص دادند اگر دولت یک بار دیگر مسئولیت داشته باشد، می توانیم انتظار رشد و پیشرفت کشور را داشته باشیم.

دکتر نوبخت، «بودجه» را یک برنامه یکساله از برنامه پنج ساله دانست و گفت: براساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، بودجه برنامه مالی یکساله دولت حاوی پیش بینی منابع و برآورد مصارف در راستای سیاست هایی است که بتواند ما را به اهداف برساند لذا بودجه 96 برای نخستین سال برنامه ششم می بایست هم ما را به یک رشد بیشتر اقتصادی راهنمایی می کرد، هم می بایست اشتغال را افزایش می داد و هم می بایست موجب کاهش بیکاری و تورم می شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: ما در بودجه 96 پیش بینی کرده بودیم که بتوانیم 320 هزار میلیارد تومان از سه منبع مالیات، فروش نفت و فروش اوراق مالی کسب کنیم تا رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و کاهش تورم محقق شود. براساس گزارش خزانه که در اول فروردین 97 منتشر شد، خوشبختانه 320 هزار میلیارد تومان محقق شد که نشان دهنده صحت و دقت پیش بینی ماست. البته این عدد در قانون نیست، زیرا مجلس 26 هزار میلیارد تومان از منابع غیر قابل استحصال به لایحه 320 هزار میلیارد تومانی دولت اضافه کرد. این در حالی است که منابع نادرست و غیر واقعی توقع از بودجه را بالا می برد و محقق نیز نخواهد شد.

این مقام مسئول، با بیان اینکه مرکز آمار ایران رشد اقتصادی 9 ماهه 96 را با نفت 4.4 درصد و بدون نفت 4.7 درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرده است، متذکر شد: صندوق بین المللی پول نیز رشد 81 میلیارد دلاری اقتصاد ایران در سال گذشته را پیش بینی کرده بود و برای امسال انتظار رشد 94 میلیارد دلاری دارد که نشان می دهد اقتصاد ما رشد داشته است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در 9 ماهه سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل، 836 هزار نفر وارد بازار کار شدند. دولت موظف بود با بودجه بتواند نسبت به اشتغال جوانان اقدام کند لذا طی مدت مذکور، 819 هزار نفر به جمعیت شاغلین اضافه شدند و حدود 16 هزار نفر ناموفق ماندند، زیرا به بیکاران ما افزوده شد لذا باید در این راستا بیشتر تلاش کنیم.

وی از تک رقمی شدن نرخ تورم در سال 96 به عنوان سال نخست برنامه خبر داد و اظهار کرد: نرخ تورم در 12 ماهه سال 96، 8.3 درصد و اسفند 96 نسبت به اسفند 95، 7.2 درصد بود که نشان می دهد تورم را مهار کردیم. البته مهار تورم به معنی ارزانی نیست، بلکه از رشد 40 درصدی قیمت ها جلوگیری به عمل آمد. الحمدلله سیاست های انتخاب شده درست و روند در حال تغییر است و به سمت بهبود پیش می رویم، اما رشد بطئی بوده و نیازمند شتاب هستیم.

دکتر نوبخت، رشد اقتصادی و اشتغال را دو راهبرد مهم دولت در سال 97 دانست و عنوان کرد: تصمیم داریم رشد اقتصادی را از 4.7 درصد به 6 درصد و اشتغالزایی را از 819 هزار نفر به بیش از یک میلیون و 33 هزار نفر برسانیم. لذا 12 برنامه در 9 بخش در سال جدید برای انجام 73 هزار و 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور با هدف اشتغال‌زایی، برنامه ریزی کرده‌ایم. این مبلغ در اختیار سازمان برنامه و بودجه و غیر از بودجه سالانه است که بین استان ها توزیع می شود.

وی خواستار همکاری دستگاه ها با استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان شد و گفت: 819 هزار نفر شاغل نشان می دهد که ایجاد اشتغال منطق و راهکار دارد و بی تردید شغل درست کردن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست. در این راستا، به کمک همه فرهیختگان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجرایی و... گیلان نیاز داریم.

سخنگوی دولت، با تاکید بر اینکه مردم باید شفاف ببینند که در سال 97 برای چند نفر شغل ایجاد شد، سرمایه گذاری از کجا آمد و چقدر صرف اجرای 12 برنامه شد، خاطرنشان کرد: تنها 30 هزار نفر از طریق استخدام جذب خواهند شد و باید یک میلیون شغل ایجاد کنیم لذا دو گروه باید در سامانه اشتغال ثبت نام کنند؛ یک گروه، کسانی که می خواهند شغل داشته باشند و گروه دیگر، کسانی که می خواهند در اشتغالزایی سرمایه گذاری کنند. دولت از افراد جویای کار و کارآفرینان حمایت خواهد کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با بیان اینکه عده ای از هر فرصتی در جهت تحقیر ملی استفاده می کنند، متذکر شد: راه آهن گیلان کار بسیار بزرگ زیربنایی است و بیش از 100 درصد اعتبار آن را پرداخت کردیم، البته در ساخت پل ها با مشکلاتی مواجه هستیم، اما برخی تهمت می زنند و تحقیر می کنند لذا روحیه خود را از دست ندهید و سالم و پاکدست باشید. بنده جز حقوق معلمی یک ریال هم وارد زندگی خود نکرده ام و هیچ کسی حق ندارد غیر از آنچه در قانون و مقررات آمده، چیز فراتری بخواهد.

دکتر نوبخت خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی از مجموعه ظرفیت های مدیریتی استان شد و عنوان کرد: در راستای نظارت، مشاورت و قبول مسئولیت اجرایی و مدیریتی می توانیم از ظرفیت های استان کمک بگیریم. بنده موظف هستم درون تشکیلات خودم در سازمان برنامه و بودجه کشور در کنار مطالعات، برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی و  نظارت، ارزیابی مدیریت عملکرد نیز داشته باشیم. این ارزیابی برای سازمان برنامه و بودجه است. به تبع این ما باید از همه دستگاه‌ها، مدیریت آنها را ارزیابی داشته باشیم و به بنده منعکس شود. هر وقت لازم شد با همکارانم در کابینه تشکیک مساعی می‌کنیم تا انشاء‌الله کابینه‌ای فعال، پویا، باانگیزه و کارآمد برای توسعه کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به ثبت نام حدود 121 هزار جوان گیلانی در سامانه اشتغال، یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، اقتصاد با واردات رشد پیدا نمی کند و لذا باید سرمایه گذاری در کشور داشته باشیم تا جوانان ما مشغول شوند و کالا از کارخانه های ما بیرون بیاید و تولید ناخالص ملی افزایش پیدا کند. سرمایه گذاری 73هزار و 400 میلیارد تومانی در خاک کشور ما انجام خواهد شد و کالای ایرانی با کیفیت تولید خواهیم کرد. قطعا باید منسجم تر و سازمان یافته تر عمل کنیم تا سال مبارکی در انتظارمان باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 17334

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی