امروز: پنج شنبه 08 خرداد 1399 برابر با 28 می 2020

کمبود ۹۰۰ پرستار در گیلان

  • پنج شنبه, 09 آبان 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی گیلان با اشاره به کمبود پرستار در این استان گفت: در زمان حاضر، ۹۰۰ پرستار کمبود داریم.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، ارسلان سالاری در نشست بررسی و تبادل نظر درباره مسایل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان گیلان با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استانداری در رشت افزود: ۵۳۷ کمک پرستار، ۳۹ هوشبری، ۵۱ نفر در اتاق عمل و ۴۰۳ بهورز از جمله دیگر نیروهای مورد نیاز در این استان است.

وی با بیان این که ضریب کادر پرستاری به تخت موجود در بیمارستان های استان گیلان  ۱/ ۱ و  میانگین کشوری ۵ / ۹ است، اظهار داشت: کمبود نیروی پرستاری موجب شده که فعالیت بسیاری از واحدهای ما در شهرستان ها کاهش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به اجرای پروژه های طرح تحول نظام سلامت خاطر نشان کرد: پروژه های تحول سلامت تا سال ۹۸، حدود ۱۴۴ واحد است که ۲۹ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان این که هیچ کدام از کلینیک های ویژه ما در تحول نظام سلامت افتتاح نشد، اضافه کرد: کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان های استان گیلان از دیگر مشکلات است که برای رفع کمبود تجهیزات پزشکی ۸۶ میلیارد تومان برآورد هزینه شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: بسیاری از بیمارستان های استان سیستم فاضلاب ندارند و لوله های فاضلاب به رودخانه ها جاری می شود که برای رفع این مشکل به پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی در ادامه نامناسب بودن و کمبود فضای خوابگاه های دانشجویی را از دیگر مشکلات در دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان و اظهار کرد: بر اساس شاخص اعتبار سنجی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندارد مساحت کل فضای مفید برای هر دانشجو ۵ / ۵ مترمربع است، در گیلان فضای مفید برای هر دانشجو  ۹ / ۴ مترمربع است.

وی خرید خوابگاه های دانشجویی با توجه به وضعیت نامناسب خوابگاه ها، مجوز لازم برای اختصاص جذب حداقل یک هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی، اختصاص بودجه مناسب برای تکمیل پروژه های طرح تحول نظام سلامت، اختصاص بودجه برای خرید تجهیزات پزشکی از هیات امنای صرفع جویی ارزی، پرداخت درصدی از بدهکاری دانشگاه (بدهکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۶۶۴ میلیارد تومان است)، اختصاص بودجه لازم برای تکمیل و ساخت دانشکده ها و سایت لاکان را از جمله درخواست های ویژه عنوان کرد.

سالاری بیان داشت: پی گیری استقرار نظام ارجاع الکترونیکی، نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک در گیلان، الکترونیکی کردن تمامی مراحل کار مراجعان اعم از پذیرش، درمان و غیره ، پی گیری توسعه تحصیلات تکمیلی با تاکید بر فلوشیپ ، دکتری تخصصی و دستیاری، ساخت اورژانس و بیمارستان جنرال در رشت در بیمارستان پورسینا، پی گیری تجهیز بیمارستان های شهرستان ها برای جلوگیری از ارجاع بیماران به رشت و ... از جمله برنامه های آینده در دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

سعید نمکی غروب چهارشنبه در جریان سفر به استان گیلان با حضور در بیمارستان های ولیعصر رودبار، ۳۱ خرداد منجیل و سلامت رستم آباد از نزدیک در جریان اقدامات درمانی و روند خدمات رسانی این بیمارستان ها قرار گرفت و دستورات لازم را برای ارائه خدمات مطلوب تر به بیماران ارائه کرد. افتتاح اورژانس مرکز آموزشی درمانی رازی رشت، بازدید از کلینیک بهداشت و درمان الزهرا (س)، خوابگاه پسرانه بوستان و بازدید از سایت پردیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از برنامه‌های سفر روز دوم دکتر سعید نمکی به گیلان پیش بینی شده است.

اسفندماه سال گذشته در جریان سفر رئیس جمهوری و هیات وزیران به گیلان، ۱۲ پروژه آموزشی و درمانی با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق ویدئو کنفرانس در کنار سایر پروژه های استان افتتاح شده بود.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 22480

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی