امروز: چهارشنبه 09 بهمن 1398 برابر با 29 ژانویه 2020

 

 

  • کارگزار توسعه اشتغال گیلان؛
تدوین سند توسعه مهارت با رویکرد محلی در گیلان

  • پنج شنبه, 07 آذر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کارگزار توسعه اشتغال استان گیلان با تاکید بر لزوم تدوین سند توسعه مهارت با رویکرد محلی گفت: ارتقا این سند با رویکرد محلی و منطقه‌ای و متناسب با مزیت‌های رقابتی استان با ایجاد فرصت‌های اشتغال مسیر شغلی مطلوبی را در آینده ترسیم کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس «حسین متقی طلب» در حاشیه همایش سیاهکل در مسیر توسعه به خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت با تاکید بر لزوم شناسایی جهت‌های اشتغال فارغ التحصیلان و بازار کار  به‌منظور دست‌یابی جوانان به بازار هدف مورد نظرشان گفت: با توجه به همه تلاش‌ها و سیاست‌های اتخاد شده تاکنون بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و بازار کار همبستگی مثبتی مشاهده نمی کنیم به عبارت دیگر جهت های آموزشی منطبق بر نیاز بازار کار نیست ؛ که این موضوع به عنوان یکی از چالش های اصلی ارتباط بین دانشگاه با بازار کار شناخته می شود.
کارگزار توسعه اشتغال استان گیلان توسعه سیستم های کسب و کاری و توجه به زنجیره ارزش رسته های اولویت دار را که امروز در جوامع بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد از ارکان اصلی سیاست های کلان اشتغال و برنامه های طرح ملی تکاپو  برشمرد.
وی با بیان اینکه تفکر عدم موفقیت برنامه های اشتغال در دوران رکود امروزه نقض شده است و شاهد رشد اقتصادی در برخی صنایع حتی در دوران رکود هستیم اظهار داشت: تجارب چند سال گذشته در کشور حاکی از رشد اقتصادی صنایع نساجی ، صنعت کفش و ... در دوران رکود بود که این موضوع تابع فرآیند بین‌المللی و جریانات داخلی بوده است.
متقی طلب با اشاره به اولویت رسته گردشگری و اهمیت آن در گیلان با توجه به ظرفیت‌های استان تاکید کرد: باید با نگاه جامع به صنعت گردشگری از تمرکز صرف بر حلقه ی اقامتگاهی  پرهیز نموده و توجه را به حلقه های پسین و پیشین در زنجیره ارزش معطوف کرد.
کارگزار توسعه اشتغال استان  ادامه داد: تمرکز بر حلقه اقامتگاهی گردشگری در صورت عدم ایجاد مزیت رقابتی توسط سرمایه‌گذار، این صنعت را با چالش مواجه می کند.
متقی طلب در ادامه با اشاره به مسیر گردشگری دیلمان (البرز مرکزی)، تمرکز دبیرخانه این مسیر گردشگری در شهرستان سیاهکل را توجه به تمام حلقه‌های زنجیره گردشگری اعلام و بیان کرد: این پروژه یکی از قوی‌ترین پروژه‌های گردشگری کشور و منطقه است که با حمایت دولت و بخش خصوصی در حال اجراست و از پروژه‌های موفق برای جذب توریست و گردشگر محسوب می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت بیکاری استان، فارغ‌التخصیلان جویای کار را از چالش‌های استان نام برد و تاکید کرد: بر اساس آخرین مطالعات استانی، بین عرضه‌کنندگان نیروی کار و بازار کار همخوانی اندکی وجود دارد که نیازمند اصلاح رشته ها و شیوه های آموزشی برای رفع این مشکل هستیم که در این راستا تدوین سند مهارت اشتغال به همت وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای اولین بار در کشور تهیه و در یک برنامه میان مدت مورد بهره برداری قرار گرفت که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته این برنامه به زودی در دستور کار آموزش عالی کشور نیز قرار خواهد گرفت.
متقی طلب خاطرنشان کرد: سند مهارت اشتغال متناسب با ظرفیت‌ و مزیت‌های رقابتی استان تدوین شده تا همگرایی بین فارغ التحصیلان و بازار کار به درستی ترسیم شود.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 22675

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی