چاپ کردن این صفحه

افزایش ظرفیت‌های ترانزیتی مجتمع بندری کاسپین گیلان

ظرفیت‌های ترانزیتی مجتمع بندری کاسپین به‌عنوان یک بندر نسل سومی در شمال کشور با اتصال راه‌آهن گیلان و با بهره‌برداری از اسکله رو‌ رو افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس مجتمع بندری کاسپین از زیرساخت‌های لجستیکی مناسبی برای گسترش تجارت و صادرات کالا به کشورهای هدف نظیر روسیه و قزاقستان برخوردار است از سوی دیگر با تکمیل و اتصال راه‌آهن گیلان و بهره‌برداری از اسکله رو رو ظرفیت‌های ترانزیتی و عملکردی این بندر افزایش پیدا می‌کند.

عضو هیئت مدیره و معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت به تشکیل کارگروه توسعه مبادلات تجاری از مسیر کشورهای اورسیا و کریدور شمال - جنوب در این سازمان اشاره کرد و بیان داشت: سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور از مزیت‌‌های ترانزیتی و ظرفیت‌های قانونی خوبی برخوردار است.

امین افقی از تفاهمنامه‌های منعقد شده بین سازمان منطقه آزاد انزلی با نهادهای دولتی کشورهای عضو اتحادیه گمرکی اوراسیا خبر داد و عنوان کرد: سازمان منطقه آزاد انزلی با توجه به کارکردها و زیرساخت‌های مناسبی که دارد به پل ارتباطی ترانزیتی و تجاری با کشورهای اوراسیا و حاشیه خزر تبدیل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه توسعه زیر ساخت‌های لازم در جهت افزایش مزیت‌های خدماتی یکی از راهکارهای مناسب جهت تقویت فعالیت‌های تجاری محسوب می‌شود تصریح کرد: در حال حاضر مجتمع بندری کاسپین از زیرساخت لجستیکی خوبی برای گسترش تجارت و صادرات کالا به کشورهای روسیه و قزاقستان برخوردار است. 

عضو هیئت مدیره و معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی در تشریح وضعیت مجتمع بندری کاسپین نیز ابراز داشت: اتصال راه آهن و بهره‌برداری از اسکله رو رو، ظرفیت‌های عملکردی در بندر کاسپین را به عنوان یک بندر نسل سوم تکمیل می‌کند و فعالان اقتصادی به راحتی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

افقی وجود مخازن، سیلوی غلات و انبارهای سرپوشیده در مجتمع بندری کاسپین و بهره‌مندی تجار از مزیت‌ها و معافیت‌های قانونی سازمان منطقه آزاد انزلی را مورد تأکید قرار داد و گفت: حضور سازمان منطقه آزاد انزلی در اجلاس‌های اقتصادی کشورهای عضو اوراسیا موجب تقویت و رونق مراودات تجاری آنان شده است.

وی در تشریح بیشتر تفاهم‌نامه‌های همکاری منعقد شده دو سویه بین سازمان منطقه آزاد انزلی و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا ابراز داشت: این تفاهم‌نامه‌ها با دو کشور اصلی عضو اوراسیا یعنی روسیه و قزاقستان جهت گسترش تجارت با این کشورها و منطقه ویژه لوتوس توسط سازمان منطقه آزاد انزلی اجرایی شده است.

افقی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد انزلی از موقعیت ویژه‌ای در مسیر تجاری چین - قزاقستان - ایران و کریدور شمال - جنوب برخوردار است افزود: در همین راستا نخستین محموله تجاری از طریق کریدور شمال - جنوب پس از انعقاد تفاهمنامه سه جانبه بین منطقه آزاد انزلی، چابهار و لوتوس آستراخان روسیه وارد کشورمان شد. 

روسیه یکی از مهم‌ترین بازارهای تجارت در حوزه اوراسیا است از طرف دیگر این کشور حدود 80 درصد سهم بازار صادراتی و وارداتی این اتحادیه اقتصادی را به خود اختصاص داده و می‌تواند به عنوان محور اصلی مراودات تجاری کشورمان قرار گیرد.

انتهای پیام / 083470

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 23217

موارد مرتبط