امروز: شنبه 05 مهر 1399 برابر با 26 سبتامبر 2020

فرهنگ بیمه کشاورزی در کشور بطور صحیح نهادینه نشده است

  • چهارشنبه, 12 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

این استان شمالی به رغم برخورداری از ظرفیت های بی بدیل کشاورزی، گردشگری، صنعتی، تجاری و غیره متاسفانه از محرومیت به شدت رنج می برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، با توجه به اهمیت موضوع امروز با حضور “مهرداد لاهوتی ” عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی به توانمندی ها و مشکلات استان گیلان خواهیم پرداخت آنچه می خوانید حاصل این گفتگو است.

استان گیلان با وجود سرسبزی و مواهب طبیعی ظاهری، محرومیتهای بسیاری را در لایه ‎های درونی خود به همراه دارد برای جبران این کاستی ها چه برنامه ریزی هایی صورت گرفته است؟

با توجه به این کاستی‎ها، لزوم انجام فعالیت و کار در حوزه عمرانی و زیرساختی استان بسیار احساس می ‎شود.

استان گیلان یکی از مناطق مستعد برای توسعه گردشگری، کشاورزی، دامپروری و غیره در سطح کشور است.

اگر از کشاورزان حمایت‌ های لازم شود و محصولات آنها از سوی نهادهای ذیربط دولتی تضمین خرید داشته باشد به یقین شاهد توسعه روزافزون کشاورزی در استان خواهیم بود.

لازمه زدودن گردوغبار محرومیت از سیمای گیلان داشتن تعامل و هم افزایی، تشویق و ترغیب بخش خصوصی، سرمایه گذاری موثر در تمامی بخش های این استان است.

طرح یک فوریتی توسعه و خدمات رسانی به مناطق روستایی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

در حال حاضر 71 درصد مردم در مناطق شهری و 29 درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند.

زندگی در روستاها باید اقتصادی باشد در غیر اینصورت همگان مهاجرت بی رویه به شهرها را شاهد خواهند بود.

در این طرح شورای عالی ملی روستا تعریف و معاون اول رئیس جمهوری در راس این شورا قرار می گیرد.

اقتصاد روستاها مهمترین دلیل مهاجرت روستانشیان به شهرها است.

تمامی جاذبه های گردشگری استان گیلان در مناطق روستایی واقع شده است اما متاسفانه روستانشینان از مواهب این صنعت بی بهره هستند از طرفی کشاورزی در استان هم مقرون به صرفه نیست و شاکله اقتصادی خود را از دست داده است.

کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی دیگری را در راستای افزایش جمعیت بهره مند روستایی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در دست بررسی دارد در این خصوص گفته شده است 20 درصد منابع صندوق توسعه ملی در بانک های دولتی و خصوصی سپرده گذاری و سرمایه گذاری و سود حاصل این منابع برای آبرسانی مناطق روستایی هزینه شود، در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

بر اساس قانون برنامه چهارم مقرر شد 86 درصد مردم مناطق روستایی کشور دارای آب آشامیدنی سالم و بهداشتی باشند.

با وجود اینکه قانون برنامه چهارم توسعه به پایان رسیده و همینطور یکسال از قانون برنامه پنجم توسعه باقی مانده میانگین بهره مندی مناطق روستایی از آب آشامیدنی سالم هم اکنون 70 درصد است.

به عبارتی در حال حاضر میزان بهره مندی مردم از آب آشامیدنی سالم در مناطق روستایی 16 درصد از قانون برنامه چهارم حتی عقب تر است.

شش هزار روستا در سطح کشور وجود دارد که هنوز با تانکر آبرسانی می شود.

در حال حاضر دولت با محدویت منابع اعتباری روبروست سالانه حداکثر 20 هزار میلیارد تومان می توان به پروژه های عمرانی کشور تزریق کرد. سه هزار پروژه نیمه تمام در سطح کشور وجود دارد.

برای این بحث باید یک راهکاری غیر از منابع دولتی تدبیر شود. سالانه 20 درصد از محل فروش نفت به حساب صندوق توسعه ملی واریز می شود.

قانونی در اواخر مجلس هشتم شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید مبنی بر اینکه 20 درصد از اصل فروش نفت به حساب صندوق توسعه ملی واریز و هر سال سه درصد به این عدد افزوده شود.

سال گذشته 29 درصد از درآمدهای نفتی به حساب صندوق توسعه ملی واریز ‌شد و امسال این عدد به 31 درصد می رسد.

دو میلیون و 700 هزار بشکه نفت در روز صادر می شد که اکنون این رقم به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

منابع صندوق توسعه ملی ارزی است بنابراین به صلاح نیست این منابع تبدیل به ریال شود چون باعث مشکلاتی همچون افزایش تورم در جامعه می شود.

سالانه مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه می دهد د 10 درصد منابع صندوق توسعه ملی به توسعه بخش صنعت و 10 درصد هم به توسعه بخش کشاورزی اختصاص دهد بقیه منابع به صورت تسهیلات ارزی خواهد بود.

با توجه به اینکه کشور با محدودیت منابع اعتباری مواجه است در این طرح بنا بر این شد که 20 درصد منابع صندوق توسعه ملی در بانک ها سرمایه گذاری و ریال سود حاصله در پروژه آبرسانی مناطق روستایی هزینه شود.

علاوه بر این یک درصد فروش نفت در حوزه آب سرمایه گذاری خواهد شد.

در خصوص توسعه آسفالت راههای روستایی استان گیلان به ویژه شهرستان لنگرود تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟

میانگین برخورداری آسفالت راههای روستایی در کشور 70 درصد است این عدد در استان گیلان 50 درصد است.

میانگین برخورداری آسفالت راههای روستایی در شهرستان لنگرود 53 درصد است، امسال 50 کیلومتر راه روستایی در شهرستان لنگرود به زیر پوشش آسفالت می رود.

اگرچه دولت هنوز لایحه بودجه سال 1394 را تقدیم مجلس شورای اسلامی نکرده اما در سطح استانی و منطقه ای رایزنی های برای تدوین بودجه سالانه صورت می گیرد ارزیابی شما از جهت گیریهای بودجه 1394 به ویژه در زمینه عمرانی چیست؟

استاندار گیلان با مجمع نمایندگان استان ارتباط خوبی دارد، تعامل و هم افزایی مسئولان و مردم بسترساز پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور و استان خواهد بود.

در حال حاضر سه هزار پروژه نیمه تمام در سطح کشور وجود دارد که برای تکمیل این تعداد پروژه به 400 هزار میلیارد تومان منابع نیاز است.

براثر خشکسالی تابستان امسال افزون بر 30 درصد باغ های چای شهرستان لنگرود سوخته شد، برای جبران خسارت باغ های چای چه برنامه ریزی های انجام گرفته است؟

بحث خشکسالی خاص استان گیلان نیست از طرفی ایران جزء کشورهای کم آب دنیا است.

امسال 65 هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شد که این عدد در مقایسه با سال گذشته 28 درصد کاهش نشان می دهد.

در قانون بودجه سال جاری 100 میلیارد تومان یارانه بخش چای و 60 میلیارد تومان تسهیلات برای بهزراعی باغ های چای پیش بینی شد.

از این میزان اعتبار با توجه به افت محصول 60 میلیارد تومان جذب شد.

امسال مجموع خرید برگ سبز چای 90 میلیارد تومان بود که 30 میلیارد تومان طلب بدهی کارخانه داران بود. تاکنون کارخانه داران چای 15 میلیارد تومان به سازمان چای پرداخت و 15 میلیارد تومان به این سازمان بدهکار هستند.

فرهنگ بیمه کشاورزی در کشور بطور صحیح نهادینه نشده است از اینرو می طلبد این مهم مورد توجه مسئولان باشد.

ایران از کشورهای پرحادثه دنیا است، از مجموع 36 بلیه طبیعی در دنیا 32 نوع در کشور ایران تجربه شده است.

از محل منابع ماده 12 بحران و حوادث خسارت افت محصول چای پرداخت می شود./مهر

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 239

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی