امروز: سه شنبه 11 آذر 1399 برابر با 01 دسامبر 2020

خرید و فروش وام ازدواج با ربا فرقی ندارد

  • یکشنبه, 08 تیر 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

موسویان گفت: فروش وام ازدواج و سایر وام‌های قرض الحسنه خلاف قانون و حتی شرع بوده و به نوعی ربا محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی در خصوص خرید و فروش وام ازدواج از طریق سایت های مختلف اظهار کرد: خرید و فروش وام ازدواج  غیر قانونی است و  صراحتا این موضوع از سوی بانک مرکزی تائید شده است. این وام با استفاده از منابع مردمی و ملی  به امر خیر ازدواج اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بودجه  وام ازدواج از طریق افرادی که در بانک ها سپرده های قرض الحسنه دارند, تامین می شود، همچنین دولت با اختصاص منابع دولتی قصد شکل گیری کانون گرم خانواده را دارد از نظر شرعی هم قطعا مشکل دارد؛ زیرا  خرید و فروش این وام با ربا هیچ فرقی ندارد.

موسویان بیان کرد: به اعتقاد بسیاری از مراجع بزرگ تقلید خرید و فروش وام خلاف شرع و قوانین است

بانک مرکزی با بانک هایی  که به خرید و فروش  وام ازدواج میپردازند, به طور جدی برخورد می کند اما خارج از بانک ها, از دست  بانک مرکزی  کاری بر نمی اید.

این مقام مسئول گفت: دولت ,بانک مرکزی و  قانون گذاران مجلس  این خرید  و فروش را  هیچ وقت قبول نمی کنند. البته برخی از تسهیلات  بانکی از جمله تسهیلات بانک مسکن  قابل انتقال هستند. در بانک مسکن , سپرده سرمایه گذاری خاصی وجود دارد  که افراد می توانند از امتیاز تسهیلات بانک استفاده  در قالب گواهی  حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به افرادی که می خواهند, واگذار کنند.

وی تصریح کرد: این تسهیلات واگذاری شده در فرابورس بازار رسمی دارد و تسهیلات حق مسکن در آن خرید و فروش می شود. البته لازم به ذکر است که بانک مرکزی مجوز  این کار را  صادر کرده است. در سایر تسهیلات اگر امتیاز وام  از پایه  توسط  یک فرد به فرد دیگری منتقل شود, در چهارچوب قوانین و مقررات بلامانع است. 

عضو شورای فقهی بانک مرکزی در پایان گفت: اگر فردی  تسهیلات را از بانک بگیرد و به فرد دیگری فروخته  و از آن سود کند, خلاف شرع است. 

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 24457

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی