امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

تأمین منابع آبی پایدار برای کشاورزان از الویت های گیلان

  • چهارشنبه, 20 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس استاندار در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری با اشاره به اهمیت اجرای سدهای لاسک، دیلمان،‌ دیورش و سدهای لاستیکی  در استان اظهار داشت : تلاش‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته و تأمین منابع آبی پایدار برای کشاورزان و باغداران از اولیت‌های مهم استان به شمار می‌رود و این عزیزان باید بدون دغدغه کم آبی وارد زمین كشاورزي خود شوند.

دکتر محمدعلی نجفی در هشتمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری که با حضور جمعی از نمایندگان، مدیران و روسای بانک‌ها در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد  با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ایجاد 24هزار فرصت شغلی برای گیلان معین شده بود گفت : عملکرد دستگاه های اجرایی گیلان در سامانه رصد نشان دهنده ایجاد 31هزار فرصت شغلی است که  بیشتر از برنامه تعیین شده سال 93 است.
نماينده عالي دولت با بیان اینکه آمار کاهش بیکاری در گیلان  نشان دهنده  ایجاد این فرصتهای شغلی است افزود: از جمله دغدغه‌ها و اولويت هاي مهم استان ایجاد اشتغال است كه الحمدا... تعهدات ايجاد اشتغال استان در سال 93 محقق گرديد اما بازهم میگویم که این اقدامات کافی نیست وباید بیشتر تلاش کنیم. 
وي با اشاره به اینکه در ابتدای سال بانک ها در ایجاد فرصتهای شغلی همکاری مناسب نداشتد که پس از تذکرات لازم این روند بهبود یافت خاطر نشان كرد : در بدو ورود خود به استان با مشاهده وضعیت بانکی استان دچار نگراني شدم و این نگرانی به طبع برای مدیران بانکها نیز وجود داشت ولی انتظارات استان و مردم از بانکها بر پرداخت تسهیلات علي الخصوص تسهيلات پيش بيني شده درقانون بود و بر اين مهم  تأکید داشتيم كه الحمدا... امروز توفیقات خوبی حاصل گردیده و از عملکرد خوب مدیران دستگاهها و بانک‌ها قدردانی می‌کنم و باید این جدیت و تلاش ادامه داشته باشد تا عقب ماندگی‌ها جبران شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به توانمندی‌های گیلان در بحث گردشگری و کشاورزی برضرورت دریافت تسهیلات مناسب برای استان در این بخش‌ها تأکید کرد.

دکتر محمدعلی نجفی همچنین بر ضرورت توسعه شرکت‌های دانش بنیان در استان تأکید کرد و افزود : باید از پتانسیل‌های خوبی را که در دانشگاه‌های استان وهمچنين فرزندان مستعد گیلانی وجود دارد بهره گیریم ومسئولین نيز بايد از اهتمام لازم در جهت تحقق این مهم برخوردار باشند.

وی افزود : حرکت‌های خوبی را در جشنواره‌های علم تا عمل از استان شاهد هستیم و هدف ما ایجاد 1000 شرکت دانش بنیان در استان است و باتوجه به محدودیت‌های زمین که در استان وجود دارد شركت هاي دانش بنيان خواهند توانست با تشکیل اتاق فکر هزاران شغل را ایجاد کنند.

وی با اشاره به اهمیت طرح‌های شیلاتی نظير پرورش ماهي در قفس بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت دریا تأکید کرد و افزود : با توجه به وجود بيش از 320 كيلومتر ساحل در استان انتظارات استان در این بخش بیشتر است و بايد در سال 94 باید دستگاه‌های متولی در استفاده از ظرفيت دریا و دریا محوری برنامه ارائه دهند و بخشی از اشتغال استان باید در این زمینه هدایت شود.

دکتر نجفی با بیان اینکه علی رغم تمامی تلاش‌هاي صورت گرفته با خطر کم آبی در تأمین آب زراعی رو برو هستيم بر تسریع در اجرای سد پلرود و ادامه کار  سد شفارود تاكيد كرد و افزود : دولت براجرای اين سد ها تاكيد دارد و نمی‌گذاریم کسی در روند اجراي آن خللی ایجاد کند

استاندار گيلان  افزود : مدیران استانی در این زمینه از همکاری لازم برخوردار می‌باشند و قطعا موارد که وجود دارد حل خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اهمیت اجرای سدهای لاسک، دیلمان،‌ دیورش و سدهای لاستیکی  در استان اظهار داشت : تلاش‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته و تأمین منابع آبی پایدار برای کشاورزان و باغداران از اولیت‌های مهم استان به شمار می‌رود و این عزیزان باید بدون دغدغه کم آبی وارد زمین كشاورزي خود شوند.
وی با اشاره به مزیت‌های زراعت چوب اظهار داشت : زراعت این محصول از لحاظ اقتصادی خوب است و قابلیت جایگزینی محصولات کشاورزی که از درآمد اقتصادی کافی برخوردار نمی‌باشند را داراست .
استاندار گیلان تأکید کرد : حفظ جنگل، مرتع ، منبع طبيعي و محیط زیست تنها مربوط به دستگاههای متولی این امر نیست بلکه یک وظیفه همگانی است و همه باید نسبت به آن حساس بوده و در جهت حفظ آن کوشا  باشیم.

استاندار گیلان بر فراهم کردن تسهیلات و امکانات لازم برای حضور گردشگران در استان تأکید کرد و افزود : قطعاً در عید نوروز شاهد حضور 6 تا 7 میلیون مسافر در استان خواهیم بود و از آمادگی لازم در این زمینه برخوردارهستيم .
دکتر نجفی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرا رسیدن روز بزرگداشت شهدا و اهمیت گرامیداشت آن اظهار داشت : ما مدیون خانواده‌های شهدا و ایثارگران هستیم و پاسداشت مقام شامخ شهدا وظیفه همه ما است.
وی افزود : مدیران بايد در جهت رفع مشکلات خانواده‌های شهدا و سرکشی به آنان از اهتمام لازم برخوردار باشند.
استاندار گیلان همچنين با گرامیداشت هفته منابع طبیعی و قدردانی از تلاشگران این عرصه اظهار داشت : حفظ جنگل و ذخائر اکولوژیک برای نسل‌های آینده از جمله مباحثی مهمی به شمار می‌رود که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
معاون برنامه‌ریزی استانداری نیز در این نشست از تهیه نقشه راهبردی توسعه استان خبر داد و افزود :به دستور استاندار گیلان این نقشه توسط دانشگاه گیلان و بهره‌گیری از دانشگاه‌های بزرگ در طی 18 ماه در ابعاد مختلف برای توسعه استان تهیه می‌شود.

محمد حسین اصغریان  با بیان اینکه در بخش ایجاد اشتغال در بنگاههای زودبازده 212 میلیارد تومان و در سایر بخش ها 120 میلیارد تومان برای گیلان تسهیلات در نظر گرفته شده بود، تصریح کرد: تاکنون 300 میلیارد از این میزان اعتبار پرداخت شده است و مابقی جزء مطالبات استان است که باید دریافت کند.
خسته بند نماینده مردم بندرانزلی نیز بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های دریا تأکید کرد و افزود :باید از طرح‌های پرورش ماهی در قفس که به مدت نیم قرن در دنیا انجام می‌شود و اشتغال را در پی خواهد داشت بهره گیریم.

عاشوری نماینده مردم شفت و فومن نیز گفت :باید با اختصاص تسهیلات به افزاد توانمند و مدیر موجبات اشتغال پایدار را فراهم کنیم.

شکری نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر نیز اظهار داشت :در طی سال جاری الحمدا... هر طرحی که به بانک‌ها معرفی گردید با استقبال پذیرا بودند و این  نتیجه هماهنگی خوب استاندار گیلان و وحدت رویه مناسب ایجاد شد در استان است.

وی گفت : باید برای سا 94 سیاست‌های کلی کارگروه اشتغال در بخش‌های مختلف و طرح‌ها و اشتغالزایی مشخص شود.

انتهای پیام /083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 2543

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی