امروز: دوشنبه 05 خرداد 1399 برابر با 25 می 2020

اجرای پروژه های صنعت برق نیازمند تخصص کارآمد است

  • سه شنبه, 18 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس ، سمینار برق ، اشتغال و صنعت با حضور مهندس آزادگان مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان ، مهندس آرمودلی ریاست سازمان انرژیهای نو، اعضا هیات علمی برق دانشگاه گیلان در دانشگاه گیلان برگزار شد.

در این سمینار مهندس آزادگان با بیان تاریخچه مختصری از صنعت برق کشور بیان داشت:برای اجرای پروژه های صنعت برق نیاز به سرمایه زیاد ، زمان مناسب و تخصص کارآمد است که این سه مورد از ویژگیهای مهم صنعت برق می باشد.

وی افزود: برای ساخت نیروگاهی مثل نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان یا نیروگاه پره سر اگر جهادی عمل کنیم و تامین تجهیزات نیروگاه نیز به موقع انجام بگیرد به هفت هزار میلیارد تومان سرمایه و چهار سال زمان نیاز داریم، ضمن آنکه برای طراحی ، ساخت و احداث خطوط انتقال ، قطعات و تجهیزات پست و نیروگاه نیاز به تخصص با رویکرد نوآوری و رعایت حفظ محیط زیست می باشد.

مهندس آزادگان در ادامه قدرت تولید برق کشور را 77 هزار مگاوات عنوان کرد و بیان داشت: تولید انرژیهای پاک و استفاده بهینه از حامل های انرژی از اولویتها و جهت گیریهای اصلی وزارت نیرو می باشد و این مهم باید توسط افرادی متخصص، ماهر و با دانش انجام بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دراین خصوص ارتباط دانشگاه با صنعت بسیار مهم و ضروری اظهار داشت: نگاه وزارت نیرو در بحث اشتغال، روی آوردن به سیاستگزاری برون سپاری است و بسیاری از وظایف صنعت برق در حوزه های مختلف توسعه، احداث، بهره برداری و نگهداری به بخش خصوصی واگذار شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در خصوص حفظ محیط زیست برای آیندگان بیان داشت: مصرف سوختهای فسیلی موجب آلودگی محیط زیست می شود و دانشجویان باید با قابلیت های فردی و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به دنبال راهکاری باشند تا در آینده تولید انرژیهای نو در اولویت قرار گیرد.

وی گفت: با توجه به مساحت کم استان گیلان و تراکم بالای جمعیتی و محدودیت زمین ، مطالعات و پروژه های تحقیقاتی باید به دنبال ارائه راهکاری باشند که در آینده نیازی به احداث خطوط هوایی نباشد و این می تواند از اولویتهای مهم کار تحقیقاتی دانشجویان باشد.

وزارت سرافراز نیرو دو ماموریت بزرگ در سرلوحه کارهای خود دارد و بالابردن راندمان نیروگاهها و تبدیل نیروگاههای حرارتی به سیکل ترکیبی و دیگری اصلاح و بهینه کردن شبکه ها و پائین آوردن تلفات انرژی است که ارتباط دانشگاه و صنعت برق برای ارائه راهکاری در این خصوص نیز اهمیت بسزایی دارد.

دانشجویان نباید صرفا به مباحث تئوری مطرح شده در دانشگاهها اکتفا کنند و باید با بازدید از نیروگاهها، خطوط و پستهای انتقال و فوق توزیع و تکنولوژیهای جدیدکه در این صنعت استفاده می شود با مسائل و مشکلات این صنعت از نزدیک آشنا شوند و به دنبال راهکاری برای حل آن باشند.

در این سمینار همچنین مهندس آرمودلی ریاست سازمان انرژیهای نو بیان داشت: در دنیای امروز انرژیهای نو از جایگاه ممتازی در بسیاری از کشورهای پیشرفته برخوردار است و گواه آن سرمایه های هنگفتی است که هر ساله در این کشورها در این خصوص سرمایه گذاری می شود و با توجه به اینکه امروزه کره زمین در معرض تهدیدهای مختلف زیست محیطی است استفاده از انرژیهای نو می تواند کمک موثری به حفظ محیط زیست نماید. اهمیت این موضوع برای سازمان انرژیهای نو کاملا ضروری و آشکار است و ما از سرمایه گذارانی که بخواهند در این بخش سرمایه گذاری کنند کاملا حمایت می کنیم. مهندس آرمودلی در ادامه در خصوص پتانسیل های انرژی بادی ، خورشیدی ،زمین گرمایی و زیست توده ، ضرورت توسعه کاربرد انرژیهای نو در ایران و اهم دستاوردها و اقدامات انجام شده در زمینه انرژی بادی در کشور سخنرانی کرد و افزود: خوشبختانه استان گیلان از پتانسیل های انرژی بادی ، خورشیدی ،زمین گرمایی و زیست توده خوبی در مقایسه با سایر استانها برخوردار است که سرمایه گذاریهای خوبی نیز در این زمینه در استان انجام شده و در آینده ای نزدیک نیز شاهد احداث نیروگاه زباله سوز در این استان خواهیم بود.

در ادامه سمینار دکتر تفرشی عضو هیات علمی برق دانشگاه گیلان در خصوص ریشه های عدم اشتغالزایی و پتانسیل های اشتغالزایی موجود در استان، و دلایل بیکاری در کشورهای صنعتی و ایران به سخنرانی پرداخت و عدم تناسب میان تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و مشاغل مرتبط، عدم ارتباط میان نیازهای صنعت و آموزشهای فارغ التحصیلان و عدم پرورش قوه ابتکار جهت کارآفرینی را از مهمترین دلایل بیکاری در میان دانش آموختگان کشورمان عنوان کرد.

در خاتمه این سمینار لوح تقدیر و هدایایی به مهندس آزادگان و مهندس آرمودلی و دکتر تفرشی و دکتر نجفی اهدا شد.

 

                                                                        

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 652

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی