امروز: چهارشنبه 01 بهمن 1399 برابر با 20 ژانویه 2021

روایت رسانه اصلاح طلب از مردی که جهانگیری را در دولت به حاشیه راند /دلخوری معنادار اصلاح طلبان از رئیس دفتر روحانی

  • پنج شنبه, 02 آذر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

انتصاب مجید تخت روانچی عضو موثر مذاكرات هسته ای به عنوان معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری یك اتفاق پرسش برانگیز بود. تخت روانچی جانشین حمید ابوطالبی شد و ابوطالبی هم از سمت معاونت به مشاور بودن تنزل درجه پیدا كرد. حكم تخت روانچی را واعظی رییس دفتر امضا كرده و حكم جدید ابوطالبی را رییس جمهور.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس روزنامه اعتماد در گزارشی به تغییر و تحولات در دفتر رئیس جمهور پرداخته و انتقاداتی را متوجه محمود واعظی کرده است.

انتصاب مجید تخت روانچی عضو موثر مذاكرات هسته ای به عنوان معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری یك اتفاق پرسش برانگیز بود. تخت روانچی جانشین حمید ابوطالبی شد و ابوطالبی هم از سمت معاونت به مشاور بودن تنزل درجه پیدا كرد. حكم تخت روانچی را واعظی رییس دفتر امضا كرده و حكم جدید ابوطالبی را رییس جمهور.
به گزارش نامه نیوز در ادامه این مطلب آمده است؛ مهاجرت تخت روانچی به نهاد ریاست جمهوری به رسانه های مخالف دولت این بهانه را داد كه بگویند تیم مذاكره كننده به دلیل شكست برجام هر كدام به گوشه ای فرستاده شده اند، ظریف سكوت كرده، عراقچی می خواهد سفیر شود و تخت روانچی هم به جایی رفته كه ارتباط چندانی با تخصص اصلی اش ندارد.
فارغ از درستی یا نادرستی گمانه زنی های منتقدان دولت اما می توان از چرایی امضای حكم تخت روانچی و ارتباط آن با دیگر اتفاقات دفتر رییس جمهور پرسش كرد و در مورد مسائلی كه چندی است درباره رییس دفتر جدید مطرح می شود تاملی دوباره كرد.
واعظی بر جای نهاوندیان نشسته است؛ مردی كه در سكوت كار خود را پیش می برد و بر كنار رییس جمهور نشستن اصرار عجیبی داشت با تغییر دولت مدتی شایعه معاون اول شدنش هم مطرح بود كه البته كنار زدن جهانگیری تا بدان حد كاری غیرممكن بود.
واعظی بعد از پیروزی روحانی در سال ٩٢ بر خلاف انتظار به جای وزارت خارجه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رفت، در آن پست خوش درخشید و با ممانعت از قطع شدن تلگرام در روز انتخابات مجلس و ریاست جمهوری نقشی موثر در پیروزی حامیان دولت ایفا كرد.
رضایت روحانی از عملكرد واعظی در دور دوم او را به پستی مهم تر بالا كشید، حالا او هم رییس دفتر رییس جمهور است و وقت ملاقات با سایر وزرا را تعیین می كند و هم یكی از نیروهای خودش را جوان ترین وزیر جمهوری اسلامی كرده است.
در پست جدید گویی با واعظی جدیدی مواجهیم، در واقع تغییرات در دفتر رییس جمهور به كاهش نقش محمد نهاوندیان و حمید ابوطالبی یا آمدن مجید تخت روانچی ختم نمی شود. فراموش شدن مرتضی بانك كه یكی از موثرترین چهره های نهاد ریاست جمهوری در دولت یازدهم بود را هم باید در ردیف تغییرات هدفمند دفتر رییس جمهور و مجموعه نهاد ریاست جمهوری قرار داد. واقعا واعظی چه سودایی در سر دارد؟ از نظر او تخت روانچی در وزارت خارجه موثرتر است یا در نهاد ریاست جمهوری؟ اصلا بودن یك دیپلمات در نهاد چه خاصیتی دارد؟ قرار است اتفاقاتی بیفتند كه نهاد ریاست جمهوری بیشتر از سیاست داخلی به سیاست خارجی بپردازد؟ و اصلا برای پست معاونت سیاسی تخصص و مهارت و سابقه ای مرتبط با این سمت لازم نیست؟ الان متخصص این كار در حلقه یك رییس جمهور كیست؟ آشنا در مركز بررسی های استراتژیك؟
اختلافات واعظی و اصلاح طلبان و فراكسیون امید را چگونه باید تحلیل كرد؟ شایعاتی است بی اساس یا روز به روز قوت خواهد گرفت و در بزنگاهی كار دست دولت اعتدال می دهد؟
حرف و حدیث ها درباره دخالت رییس دفتر در چینش كابینه دوازدهم و نقش او در اختلافات موجود در حالی است كه خودش می گوید «دفتر رییس جمهور باید چشم و گوش وی باشد تا پیش از بیشتر شدن اختلاف سلیقه ها به آنها رسیدگی و رفع كند». تلاش او برای حل و فصل اختلافات موجود به لبخند زدن های بعد از جلسه هیات دولت و تكذیب اختلافات، خلاصه می شود. واعظی در حالی از برقراری روابط صمیمانه در دولت می گوید كه چهره های موثری در میان اصلاح طلبان او را مسوول كاهش نقش جهانگیری در دولت می دانند.
اختلافات رییس دفتر با اصلاح طلبان
اختلاف واعظی با اصلاح طلبان در دولت دوازدهم اوج گرفته اما مساله امروز و دیروز نیست. او در انكار نقش اطلاح طلبان در پیروزی روحانی نه تلویحا و با اشاره غیر مستقیم كه با صراحت وارد میدان شده است و در یكی از سخنرانی هایش نقش اصلاح طلبان در پیروزی روحانی را آنگونه كه بود نپذیرفت. مصداق این مدعا چالش لفظی او با محمدرضا عارف رییس فراكسیون امید در ماه های پیش از انتخابات مجلس است جایی كه یكی از بزرگان اصلاحات در پاسخ به واعظی كه مدعی شده بود روحانی بدون اصلاح طلبان نیز می توانست رییس جمهور شود، با طعنه گفته بود «حداقل به اندازه همان هفت دهم درصد برای ما نقش قائل باشید.»
واعظی البته نقش اصلاح طلبان در انتخابات ٩٤ و كسب ٣٠ كرسی تهران را هم كمرنگ می پنداشت. از همین رو در جشنی بعد از انتخابات مجلس پشت تریبون رفت و اثربخش بودن كلید واژه «تكرار می كنم» را انكار كرد. «امید» را محصول فكر هم طیفان خود دانست. به اعتقاد او پیروزی در انتخابات مجلس سه ضلع داشت: اعتدال و توسعه، طیف حامی لاریجانی و اصلاح طلبان. بیان این نظریه از سوی واعظی در همان جلسه مورد اعتراض الهه كولایی فعال سیاسی اصلاح طلب قرار گرفت.
اینگونه اظهارنظرها تنها اقدام عملی برای عبور از اصلاح طلبان نیست و لابی كردن های به نفع لاریجانی در جریان انتخابات هیات ریسه مجلس را نیز باید به آن افزود. لابی گری هایی كه صدای نمایندگان اصلاح طلب را درآورد. چالش كنونی فراكسیون امید و درگیر بودن با رفقای نیمه راه كه دست شان را در حنا گذاشته اند نیز ناشی از همین اعمال نفوذ ها است.
به همین خاطر است كه انتصاب محمود واعظی به عنوان رییس دفتر رییس جمهور اصلاح طلبان را مكدر كرد. چراكه آنها اصرار داشتند كه رییس دفتر رییس جمهور باید فردی نزدیك به رییس جمهور و از میان بدنه حامیان او باشد نه فردی نزدیك به اصولگرایان معتدل. اصلاح طلبان نمی خواستند روزی برسد كه رییس دفتر رییس جمهور پشت تریبون با اصلاح طلبان بحث كند و یك هفته بعد در كنگره حزب خود از لاریجانی به عنوان سخنران دعوت كند.
صمیمیت رییس دفتر با علی لاریجانی
اصلاح طلبان نسبت به حسن نیت واعظی اطمینان خاطر ندارند و این عدم اطمینان ناشی از عملكرد چند ماه او است. از یك سو اعمال نفوذ در انتصاب وزرایی كه مورد تایید اصلاح طلبان نبودند و از سوی دیگر بازی در تیم لاریجانی. نزدیك ترین فرد دولت به رییس جمهور در حالی به سمت لاریجانی تمایل دارد كه گمانه كاندیداتوری علی لاریجانی در انتخابات ١٤٠٠ طرح شده و حتی برخی از دو قطبی احتمالی لاریجانی- جهانگیری سخن می گویند. در این بین مشاهده می شود كه اسحاق جهانگیری با وجود نقش موثری كه در پیروزی روحانی در انتخابات ٩٦ ایفا كرد، در دولت كم فروغ تر از قبل شده است. جهانگیری كه در دولت یازدهم به واسطه عملكرد رییس دفتر رییس جمهور مرجع وزرا بود حالا به واسطه رفتن نهاوندیان به معاونت اقتصادی و آمدن واعظی به دفتر رییس جمهور به حاشیه رانده شده است. در این بین دولتی ها سعی می كنند هر خبری در مورد استعفا یا اختلاف را تكذیب كنند. اما ادامه این روند باعث می شود ماه های آینده خبرهای بیشتری از دلخوری ها و كدورت های موجود منتشر شود.
وظایف رییس دفتر رییس جمهور
روشن است كه انجام امور جاری و وظایف روتین رییس دفتر رییس جمهور نیز در قاعده این هرم قرار می گیرد. وظایف و مسوولیت هایی كه شاید عموم مردم از چند و چون آن چندان اطلاع نداشته باشند. هماهنگی، تهیه و تنظیم اوقات، برنامه ملاقات ها، جلسات، سفرها و دیدارهای رییس جمهور یكی از همین وظایف است و به موجب آن شاهدیم كه رییس دفتر امكان می یابد كار یك وزارتخانه را سریع راه انداخته و دیگری را ماه ها منتظر نگاه دارد.
تهیه و تنظیم مشروح یا خلاصه مذاكرات با اشخاص، مقامات داخلی و خارجی از دیگر وظایف رییس دفتر رییس جهمور است و به رییس دفتر فرصت می دهد تا سایه رییس جمهور شده و همه جا حاضر باشد. این حضور بدون شك به یاری كسانی خواهد آمد كه از هر فرصتی برای پیشبرد اهداف سیاسی خود بهره می گیرند.
دریافت، ثبت و اعلام نظرات رییس جمهور و انعكاس آن به مراجع ذی ربط سومین وظیفه رییس دفتر رییس جمهور است. ارتباط با استانداری ها، دستگاه های اجرایی، قوه قضاییه، قوه مقننه و... را نیز باید به فهرست وظایف رییس دفتر افزود. همین وظیفه است كه فرصت سازی می كند تا آن طور كه برخی می خواهند لابی كنند و دامنه نفوذ خود را از دولت به سایر نهادها بكشانند.
مدیریت چرخه گردش مكاتبات، آماده سازی نامه ها، مستندات و مدارك اداری مرتبط جهت استحضار، هماهنگی در ارایه خدمات پشتیبانی، اداری و مالی، پشتیبانی امور حفاظتی رییس جمهوری سابق و خانواده آنها، تجهیز و به هنگام سازی حوزه دفتری به فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی چند رسانه ای و نگهداری آن با همكاری سایر واحدهای ذی ربط و انجام امور مراسلات، مكاتبات، تهیه و تنظیم پیش نویس ها، نامه ها، ویرایش و تلخیص مكاتبات و گزارش های استحضاری نیز از دیگر وظایف رییس دفتر رییس جمهور به حساب می آید.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 16030
برچسب‌ها

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی