امروز: یکشنبه 04 آبان 1399 برابر با 25 اکتبر 2020

۵ سال حبس برای حسین فریدون/جاسوس سیا محکوم به اعدام شد/دو قاضی بازداشت شدند

  • سه شنبه, 09 مهر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: ۱۶۷هزار هکتار از اراضی تصرف شده ،خلع ید و به نهاد‌های متولی زمین و مسکن تحویل داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس  غلامحسین اسماعیلی نشست خبری اظهارداشت: البته در استان تهران نهاد‌های زیادی از جمله وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و سازمان‌های بازرسی کل کشور و ثبت اسناد و املاک کشور با ما همکاری کرده اند، اما برگشت این اموال و اراضی به دولت و نهاد‌های ذیربط با تصمیم مقامات قضایی بوده است و اگر رای قاضی نباشد؛ استرداد، امکانپذیر نخواهد بود.

وی گفت: یکی از این موارد که اخیرا وزارت اطلاعات اعلام کرد اراضی ۸۵ هزار مترمربعی در شهرک غرب بود که بخشی از آن در اطراف بزرگراه همت قرار دارد که ۵ هزار میلیارد تومان ارزش داشت و به شهرداری برگشت و اسناد مالکیت ۶۰ هزار مترمربع از این اراضی امروز و فردا در اداره ثبت اسناد و املاک تهران صادر می‌شود و بقیه آن تا دو هفته آینده به نام نهاد متولی صادر خواهد شد.

اسماعیلی گفت: اراضی پلاک ۲۱۰۸ سنگان موسوم به سولقان به میزان ۷۱ هکتار از زمین خواران مسترد و تحویل راه و شهرسازی استان تهران شد.

وی گفت: در منطقه ۱۸ نیز ۵۰ هکتار از اراضی موسوم به تقی آباد به ارزش هزار میلیارد تومان به اداره اوقاف و پلاک ۷۹ سوهانک با مساحت ۱۵ هکتار و با ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان به اداره کل منابع طبیعی تحویل شد.

اسماعیلی گفت: همچنین اراضی بوستان ولایت با عرصه ۷ هکتار به ارزش ۴۰ میلیارد تومان در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت و یک و نیم هکتار از اراضی شمیرانات به ارزش ۵۰ میلیارد تومان تحویل اداره منابع طبیعی استان تهران شد.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه به آزادسازی ۱.۶ هکتار از اراضی سولقان به ارزش ۲۵ میلیارد تومان و تحویل ان به اداره منابع طبیعی شهرستان تهران اشاره کرد و گفت: در حاشیه بلوار آفریقای تهران نیز ۳ هزار و ۶۰۰ متر زمین به ارزش ۳۶۰ میلیارد تومان تحویل شهرداری تهران شد.

اسماعیلی همچنین به آزادسازی ۱.۳ هکتار از اراضی منطقه چیتگر به ارزش ۶۵ میلیارد تومان به شهرداری تهران خبر داد و گفت: در بخش‌های مختلف بیش از ۳۵ مورد استرداد املاک به بخش‌های مختلف منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و اوقاف داشتیم که از ذکر بقیه این فهرست خودداری می‌کنم.

وی افزود: مجموعه آنچه به این دستگاه‌ها برگشت شده ارزش ریالی اش تقویم نشده است، اما در مجموع بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان زمین از ید زمین خواران گرفته شده است و تحویل نهاد‌های متولی زمین و مسکن شد که اگر بخواهیم سایر استان‌ها را نیز اضافه کنیم در سال ۹۸ در مجموع ۱۶۷ هزار هکتار از اراضی که قیمت آن سرسام آور است، خلع ید شد.

وی گفت: این‌ها اموالی است که با تلاش دستگاه قضایی از ید زمین خواران گرفته و به نهاد‌های متولی زمین و مسکن تحویل شده است.

تهیه ۱۵ لایحه در معاونت حقوقی

سخنگوی قوه قضاییه از تهیه و تصویب ۱۵ لایحه و دستورالعمل و آیین نامه از ابتدای اردیبهشت امسال تاکنون در معاونت حقوقی قوه قضاییه خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری افزود: ما برای اجرای عدالت نیازمند قانون خوب، مجری شایسته و قاضی عادل و فرهیخته هستیم.

وی گفت: در دوره جدید قوه قضاییه برای اصلاح قوانین و مقررات مورد نیاز، معاونت حقوقی قوه با بهره گیری از چهره‌های فرهیخته در دانشگاه و در مراجع قضائی ۱۵ لایحه و آیین نامه را تهیه کرده که به تصویب ریاست قوه قضائیه رسید که یکی از آن لوایح، لایحه تامین کرامت و امنیت بانوان بود که به دولت ارسال شد.

اسماعیلی افزود: نحوه اداره و بهره برداری از آپارتمان‌ها نیز جزو لوایح کاربردی دیگری است که فرآیند تدوین آن در قوه قضائیه به پایان رسید و به دولت ارسال شد.

اسماعیلی افزود: علاوه بر این لوایح ۱۵ لایحه و دستورالعمل دیگر هم در معاونت حقوقی قوه قضائیه تدوین شده است و مرحله نهایی تصویب را سپری می‌کند.

وی گفت: ۱۹ لایحه و دستورالعمل دیگر نیز در حال تدوین در معاونت حقوقی است که امیدواریم بتوانیم با همه قوانین و دستورالعمل ها، فرآیند دادرسی و احقاق حق و اجرای عدالت را تسریع کنیم.

سرکرده یکی از شبکه‌های بزرگ قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شد

سخنگوی قوه قضاییه گفت: سرکرده یکی از شبکه‌های بزرگ قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری گفت: اخیرا سرکرده یکی از شبکه‌های بزرگ قاچاق مواد مخدر که به تنهایی هزار و ۶۲ کیلوگرم مرفین و ۴ هزار و ۱۴ کیلوگرم تریاک را حمل می‌کرد، دستگیر و به مجازات اعدام محکوم شده است، این میزان مرفین یک فاجعه را در هر منطقه‌ای که باشد به بار می‌آورد.

جزئیات احکام جاسوسان سیا و انگلیس

سخنگوی قوه قضاییه افزود: همچنین علی نفریه به جرم جاسوسی به نفع سرویس جاسوسی سیا به تحمل ۱۰ سال حبس و استرداد ۵۵ هزار دلار دریافتی از سرویس امریکا، محمدامین نسب به جرم جاسوسی برای سرویس انگلیس به تحمل ۱۰ سال حبس قطعی و محمدعلی باباپور به جرم جاسوسی برای سرویس امریکا به تحمل ۱۰ سال حبس و استرداد ۵۵ هزار دلار حق الزحمه دریافتی از این سرویس محکوم شدند.

وی افزود: فرد دیگری داریم که رای آن قطعی نشده، اما به جرم جاسوسی برای سرویس امریکا به لحاظ گستردگی فعالیت جاسوسی به اعدام محکوم شده و پرونده برای رسیدگی به فرجام خواهی به دیوان عالی کشور ارسال شده است.
نهایی شدن لایحه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری

سخنگوی قوه قضاییه از ارسال لایحه بهره برداری از آپارتمان‌ها به دولت خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری گفت: در دوره جدید قوه قضاییه، معاونت حقوقی در ۵ ماه اخیر با بسیج همه امکانات و بهره گیری از چهره‌های فرهیخته علمی در دانشگاه و مراکز قضایی؛ ۱۵ لایحه، دستورالعمل و آیین نامه مورد نیاز را تهیه و تدوین کرده است.

وی افزود: آیین نامه‌هایی که می‌بایست به تصویب رئیس قوه قضاییه برسد به تصویب رسیده و برخی لوایح مهم مانند تامین کرامت و امنیت بانوان به دولت ارسال شده است.

اسماعیلی گفت: از لوایح بسیار مهمی که تدوین و به دولت ارسال شده، لایحه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری است که تصویب آن در دولت و مجلس مشکلات فراوانی را حل خواهد کرد.

وی افزود: لایحه بهره برداری از آپارتمان‌ها نیز فرآیند آن در قوه قضاییه به اتمام رسیده و به دولت ارسال شده است.

دهمین سفر استانی رئیس قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این هفته دهمین سفر رئیس قوه قضاییه به استان هرمزگان انجام می‌شود.

غلامحسین اسماعیلی در یازدهمین نشست خبری خود سفر‌های استانی را کاملا کاربردی و اجرایی در حوزه مسایل قضایی و مشکلات استان‌ها خواند و گفت: مداخله قوه قضاییه درباره مشکلات مردم و موضوع‌های اجرایی دیگر در این سفر‌ها راهگشا بوده است.

وی گفت: سفر به استان مرکزی موجب تحول در اداره هپکو و سفر استانی به زنجان موجب بررسی وضع باغ شهر‌های فراوان استان زنجان و همچنین رفع مشکلات کارخانه روغن نباتی جهان شد.

اسماعیلی افزود: مجموع برنامه‌های سفر‌های استانی برای گره گشایی از کار‌های مردم و شنیدن حرف‌های آن‌ها و تعیین تدابیر شایسته صورت می‌گیرد.
ایوب استاد کریمی به ۲۰ سال حبس محکوم شد

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ایوب استاد کریمی به جرم اخلال در نظام ارزی و پولی کشور به ۲۰ سال حبس محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری گفت: ایوب استاد کریمی به جرم اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به ۲۰ سال حبس، محرومیت از مشاغل دولتی و پرداخت بیش از ۸۱ میلیارد جزای نقدی محکوم شده است.

وی افزود:، ولی حاجی پور نیز به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی به تحمل ۸ سال حبس، محرومیت دائم از خدمات دولتی و پرداخت بیش از ۵ میلیون در حق دولت و امیر موسایی به جرم قاچاق عمده ارز به ۶ سال حبس محکوم شده است.

حسین فریدون به ۵ سال حبس محکوم شد
 
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه اعلام کرد: دادگاه تجدیدنظر حکم حسین فریدون را از ۷ سال حبس دادگاه بدوی به ۵ سال کاهش داده است.

اسماعیلی در نشست خبری افزود: حسین فریدون بقیه مجازات‌ها شامل جزای نقدی و بحث ۳۱ میلیارد تومان رشوه را که مطرح بود، باید بپردازد.

وی افزود: حکم دادگاه تجدیدنظر برای حسین فریدون و سه نفر از متهمان این پرونده نهایی شده است.

اسماعیلی اظهارداشت: یک نفر از متهمان این پرونده هم تبرئه شد و در مورد یکی از بانوان این پرونده حکم دادگاه بدوی تخفیف دو سوم مجازات بود که دادگاه تجدیدنظر یک سوم باقیمانده را هم تخفیف داد.

اسماعیلی گفت: این موضوع نشان می‌دهد که سیاست‌های کیفری قوه قضاییه در خصوص بانوان سرپرست خانوار و آن‌هایی که کهولت سن دارند، عملیاتی می‌شود.

 دو قاضی بازداشت شدند

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر انتشار اخباری از اعترافات اکبر طبری که شامل اتهاماتی علیه برخی مسئولان قوه قضائیه است و اینکه آیا این اتهام صحت دارد یا خیر؟ گفت: ما در این پرونده نیز مانند سایر پرونده‌ها به لحاظ ملاحظات قانونی، از محتوای پرونده اطلاع رسانی نکردیم، اما از این خلاء ایجاد شده برخی سوء استفاده کردند و موضوعاتی را به عنوان اعترفات متهم یا متهمان پرونده منتشر کردند که مورد تایید ما نیست. رسیدگی قضایی ما بلادرنگ انجام می‌شود.

وی افزود: در این پرونده ۱۷ نفر بازداشت شدند که دو نفر هم از قضات هستند که یکی از آن‌ها شاغل و یک نفر هم بازنشسته بوده است و در آینده ممکن است به عدد متهمان اضافه یا از برخی افراد رفع اتهام شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 22212

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی