امروز: شنبه 25 مرداد 1399 برابر با 15 آگوست 2020

مهلت ثبت نام در انتخابات تمدید نمی شود/۹۱۶۲ نفر در انتخابات ثبت نام کرده‌اند

  • شنبه, 16 آذر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز و در ششمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور  در ششمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.

آخرین آمار ثبت نام شوندگان انتخابات

وی سپس در جمع خبرنگاران درخصوص آخرین آمار ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم، گفت: امروز حدود ۹۱۶۲ نفر ثبت نام کردند که حدود ۹۸۶ نفر از بانوان محترم و ۸۱۷۶ نفر نیز از آقایان هستند؛ نسبت به دوره قبل نزدیک به ۲۰ درصد افزایش ثبت نام داشته ایم.

وزیر کشور افزود: برای انتخابات خبرگان نیز ۱۹ نفر امروز ثبت نام کرده اند و ما تا آخر وقت اداری فردا باز هم فرصت ثبت نام را داریم.

رحمانی فضلی اظهار داشت: تاکید می‌کنم آن‌هایی که واقعا از نظر علمی، تجربی و علاقه و توانمندی خود را در تراز مجلس شورای اسلامی و مردم ایران می‌دانند و مطمئن هستند می‌تواند در آن جایگاه قانوگذاری و نظارت به کشور خدمت کنند حتما دریغ نکنند و بیایند وخود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند.

وی با بیان اینکه البته این مسابقه، مسابقه در خیرات است، اظهار داشت: امیدواریم خداوند به همه ما توفیق دهد بتوانیم برای انقلاب، اسلام، ایران و مردم عزیز خدمت کنیم.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: تلاش ما این است که حتی الامکان همه افراد باید در تعیین صلاحیت‌ها مورد بررسی قرار گیرند و مطابق با مُر قانون و متناسب با مستندات و مدارک چهار نهاد اصلی که باید ارائه دهند کار پیش رود.

وی با بیان اینکه عدم احراز شاید چندان برای مردم و داوری افکار عمومی اقناع کننده نباشد، اظهار داشت: ما با شورای نگهبان به این توافق رسیدیم و امیدواریم شورای نگهبان در فرصت باقیمانده کارگروه‌های رسیدگی را افزایش دهد. باید کاری کنیم که همه مدارک و مستندات حتما دیده شود تا حقی ضایع نشود.

بیش از ۸۰ درصد هیئت‌های اجرایی انتخاب شده اند

رحمانی فضلی با بیان اینکه امشب باید انتخاب هیئت‌های اجرایی را تمام کنیم، تاکید کرد: بیش از ۸۰ درصد هیئت‌های اجرایی انتخاب شدند و به تایید شورای نگهبان و هیئت‌های نظارت رسیدند و بقیه نیز تا ساعتی دیگر مشخص خواهد شد یعنی تا فردا صبح آماده هستیم بررسی‌ها را در مورد داوطلبانِ ثبت نام شده آغاز کنیم.

مهلت نام نویسی داوطلبان انتخابات تمدید نمی‌شود

وی در رابطه با احتمال تمدید مهلت ثبت نام انتخابات یاردهیمن دوره مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: فکر نمی‌کنم مهلت انتخابات تمدید شود و همه کسانی که علاقه دارند در این ۷ روز به اندازه کافی فرصت داشتند و فکر نمی‌کنم اجازه تمدید داشته باشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه کسانی که علاقمند به ثبت نام هستند امروز و فردا ثبت نام کنند، گفت:در استان البرز به ازای هر یک نماینده حدود ۹۰ نفر ثبت نام کردند و در یکی دیگر از حوزه‌ها به ازای هر یک نفر ۹ نفر برای هر کرسی ثبت نام کرده اند.

افکار عمومی را باید درباره «بنزین» آگاه ساخت

رحمانی فضلی پیرامون موضوع «بنزین» نیز، گفت: من ۳ بار توضیح داده ام و اگر لازم باشد باز توضیح خواهم داد. اعتقاد دارم باید افکار عمومی را در این زمینه از منظر اطلاعات و آزادی‌هایی که می‌شود ارائه کرد آگاه ساخت به ویژه که در فضای مجازی مسائل مختلفی مطرح می‌شود و باید افکار عمومی را آگاه کرد.

وی با بیان اینکه همه عزیزانی که مسئول کارگروه‌های مختلف بودند باید در این راستا تلاش کنند، افزود: یعنی همان چهار کارگروه اطلاع رسانی و تبلیغات با مسئولیت صدا و سیما، کارگروه انتظامات و امنیت با مسئولیت نیروی انتظامی که سپاه و بسیج و اطلاعات عضو آن هستند، کارگروه فنی با مسئولیت وزارت نفت و کارگروه فضای مجازی باید اطلاع رسانی دقیق کند

وزیر کشور تصریح کرد: تقاضا این است که خود کارگروه‌های مفصل توضیح دهند و روشنگری کنند. از صدا و سیما هم خواهش می‌کنم حتما از این دوستان درخواست کنند که این کار را انجام دهند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در انتخابات پیش رو تمام فرآیند ما به جز در دو قسمت، الکترونیکی است، گفت: یک قسمت بحث احراز هویت است که عمده‌ترین نگرانی همیشه برای نامزد‌های محترم بحث احراز هویت بوده است.

وی با بیان اینکه برای احراز هویت امکان اشتباه و تخلف زیاد وجود دارد، افزود: مثلا چند بار رای دادن با یک شناسنامه یا استفاده از شناسنامه غیر یا شناسنامه تقلبی، یا اینکه کسانی که زیر سن قانونی هستند و از آن‌ها استفاده کنند امکان پذیر است.

وزیر کشور با بیان اینکه نحوه رأی دادن و شمارش آرا هم برای الکترونیکی انجام شدن جای بحث دارد که در انتخابات شورا‌ها در ۱۴۰ شهر ثبت‌نام و شمارش آرا به صورت الکترونیکی انجام شد، گفت: با توجه به تعداد بالای داوطلبان شورای شهر حداکثر ظرف ۲ ساعت نتایج آن حوزه‌ها اعلام شد.

می‌توانیم انتخابات را در ۱۱ استان الکترونیکی برگزار کنیم

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: هیچ تخلف و اشکالی در این زمینه پیش نیامد و با شورای نگهبان در حال مذاکره هستیم و اگر نظر آنان جلب شود می‌توانیم در ۱۱ استان که شامل ۱۴۰ حوزه انتخابیه می‌شود این کار را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: در طول این دو سال ما برای نظام پزشکی و اتاق بازرگانی و نظام مهندسی و جا‌هایی که لازم بوده این کار را عملیاتی کردیم و در هیچ یک از موارد با هیچ گونه تخلف یا اشکالی مواجه نبودیم.

وزیر کشور در پایان تاکید کرد: ما منتظر هستیم ان شاءالله دوستان فنی ما و دوستان فنی شورای نگهبان به توافق نهایی برسند و عمل کنیم. تا اسفند برای این کار فرصت داریم.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 22758

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی