امروز: چهارشنبه 07 آبان 1399 برابر با 28 اکتبر 2020

محرمانه های قابل گفتگو از کاندیداهای حوزه ی انتخابیه رشت

  • دوشنبه, 28 بهمن 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/کمتر از چهار روز دیگر به آغاز ماراتن انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده و قطار انتخابات به ایستگاه تبلیغات رسیده، انتخاباتی که با وجود تمام محتواسازی‌های دشمن در تحریم آن، شاهد شور و نشاط سیاسی در سراسرمیهن اسلامیمان هستیم.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس کمتر از چهار روز دیگر به آغاز ماراتن انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده و قطار انتخابات به ایستگاه تبلیغات رسیده، انتخاباتی که با وجود تمام محتواسازی‌های دشمن در تحریم آن، شاهد شور و نشاط سیاسی در سراسرمیهن اسلامیمان هستیم.

در گیلان نیز این رقابت نفس‌گیر بین 197 نفر برای تصاحب 13 کرسی در خانه ملت ادامه دارد و در گوشه و کنار این استان ستادهای انتخاباتی برپا شده و مردم در گروه‌ها و طیف‌های مختلف سخت در تکاپو هستند تا شاید بتوانند نماینده خود را روانه بهارستان کنند.

نامزدهای مجلس یازدهم نیز با برگزاری میتینگ‌های تبلیغاتی و حضور در میان مردم سرگرم شعار و وعده و وعیدهای هستند که معلوم نیست با رسیدنشان به خانه ملت تداوم می‌یابد یا خیر؟

آما آنچه که در این میان مشهود است تلاش مردم برای شناخت بیشتر نامزدها و انتخاب گزینه اصلح به‌منظور رشد و توسعه کشور و به تبع آن استان با تصمیم‌گیری های مهم در سطوح ملی است.

در مرکز استان، رشت که بیشترین کرسی مجلس در استان را به خود اختصاص داده نیز رقابت بین اصلاح طلبان، اصول‌گرایان و داوطلبان مستقل ادامه دارد. در این گزارش به توصیف ویژگی‌های این حوزه انتخابیه با سه نماینده می‌پردازیم.

در مجموع 133 نفر در حوزه انتخابیه شهرستان رشت ثبت‌نام کرد که از این تعداد 112 نفر را مردان و 21 نفر را زنان تشکیل می دهند، گرچه زنان در سه دوره اخیر از حضور در بهارستان جا ماندند و نتوانستند حداکثر آرای مردم را در گردونه انتخابات به خود اختصاص دهند.

مسن‌ترین ثبت نامی در حوزه انتخابیه رشت با 70 سال سن در مقابل جوان ترین ثبت نامی با 30 سال قرار گرفته و باید دید صف آرایی جوانان در مقابل مدعیان کهنه کار به کجا می‌رسد؟ آیا جوانان با کنار زدن نسل اولی‌های محتاط و محافظه‌کار پیروز میدان خواهند بود و یا اینکه در کنار افرادی پخته و کارآزموده قرار می گیرند تا بتوانند کارایی لازم را از خود نشان دهند.

از این تعداد نامزد انتخاباتی که همگی شیعه هستند، 17 نفر مجرد، 108 نفر متاهل و هفت نفر مطلقه هستند ضمن اینکه یک نفر نیز فاقد شغل بوده و بیکار است به امید اینکه شاید بتواند با حضور در مجلس و تاثیرگذاری در سیاست‌های حوزه اشتغال، نرخ بیکاری استان را به کمتر از 11.4 درصد اعلام شده، کاهش دهد و با رساندن صدای جوانان بیکار به مجلس به قهرمانی برای آنان تبدیل شود.

 17 درصد داوطلبان حوزه انتخابیه رشت معادل 23 نفر دارای شغل آزاد بوده، 13 نفر(10 درصد) استاد دانشگاه هستند و 17 نفر از این داوطلبان را افراد بازنشسته تشکیل می‌دهند.

پزشکان نیز از این ماراتن جا نمانده و 9 نفر از این قشر با ثبت‌نام در یازدهمین دوره مجلس در کنار 2 روحانی، 39 کارمند و یک وکیل خود را برای این رقابت نفس‌گیر آماده کردند.

در بین ثبت‌نام شدگان حوزه انتخابیه رشت نام یک نفر که خود را برای پست شهردار رشت کاندیدا کرده بود و با مخالفت اعضای شورای شهر روبرو شد، نیز به چشم می‌خورد.

نکته ای که باید بدان توجه شد تعداد رد صلاحیت‌شدگان مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه رشت در برابر 38 درصد (معادل 51 نفر ) تایید صلاحیت شده است که شاخص ترین فرد رد صلاحیت‌شده، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده فعلی این حوزه انتخابیه است.

همچنین در این لیست نام پنج وکیل، 10 استاد دانشگاه، 6 پزشک،22 کارمند در کنار نام نماینده سابق و عضو سابق شورای شهر دیده می‌شود.

نگاهی به سطح تحصیلات و مدارک دانشگاهی ثبت‌نام شدگان نشان می‌دهد که 82 درصد این افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و هشت درصد معادل 11 نفر از خانواده معظم شهدا با احساس تکلیف در این دوره شرکت کردند.

از ثبت‌نام شدگان حوزه انتخابیه رشت هیچکدام مشمول ماده 29 نیستند و 36 نفر دارای کارت معافیت از سربازی هستند.

14 درصد تایید صلاحیت شدگان حوزه انتخابیه رشت را زنان به نسبت 86 درصد مردان تشکیل می‌دهند و سیدعلی آقازاده دافساری با 64 سال سن و محمد برادران رحمانی با 30 سال سن به ترتیب مسن ترین و جوان‌ترین داوطلبان حاضر در گردونه انتخابات هستند.

6 نفر مجرد، 17 نفر کارمند،هشت بازنشسته از دیگر آمار تایید صلاحیت شدگان حوزه انتخابیه رشت است.

 در واقع در انتخاب هر مسئول و نماینده‌ایی باید به بومی بودن فرد به جهت آشنا بودن با مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه توجه جدی داشت، بومی بودنی که تنها به شناسنامه فرد بسنده نکرده باشد بلکه ساکن شهرش بوده و با پوست و استخوان دردهای شهر را لمس کرده باشد.

نکته‌ایی که باید در انتخاب نماینده مردم شهر در مجلس بدان توجه جدی داشت، در حالیکه تنها 47 درصد تایید صلاحیت شدگان که 24 نفر را تشکیل می‌دهند اهل رشت بوده و 53 درصد غیر بومی و 12 درصد هم غیر گیلانی هستند.

از تایید صلاحیت شدگان حوزه انتخابیه رشت صومعه‌سرایی‌ها با حضور جبارکوچکی نژاد، رامین چهره ای، سید جلال باقری، احمد منصوری، رقیه شادمان و کمیل ابراهیمی بیشترین سهم را بین غیررشتی‌ها دارند 

حضور سیدولی الله عظمتی و عیسی واعظی لرد نیز موجب اختصاص 2 سهم به خلخالی‌ها در حوزه انتخابیه شهرستان رشت شده است.

تالشی‌ها با لیلا یوسفی، رودباری‌ها با جواد لطفی، محسن مقیمی و محمدرضا قربانی، ماسالی‌ها با علی مضطرب‌نیا، شفتی‌ها با اسماعیل لطف نیای چماچایی و نادر حسینی و فومنی ها با کبری پورمحمدی در حوزه انتخابیه رشت حضور دارند.

هرمزگانی‌ها با محمد رحیم و کردستانی‌ها با حسن کربلایی نیز در حوزه انتخابیه شهرستان رشت حضوری فعال داشته و درصدد کسب کرسی در بهارستان از شمال کشور هستند.

به گزارش رشت پرس درج مطالب بالا صرفا به استناد مدارک هویتی (کارت ملی، شناسنامه) کاندیداها ی حوزه انتخابیه می باشد.

انتهای پیا/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 23469

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی