امروز: یکشنبه 04 آبان 1399 برابر با 25 اکتبر 2020

برخورد با پدیده راه‌اندازی کاروان‌های تبلیغاتی در گیلان

  • چهارشنبه, 30 بهمن 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی گیلان رعایت قانون از سوی نامزدها و کاندیداهای انتخاباتی را مورد تأکید قرار داد و گفت: با پدیده راه‌اندازی کاروان‌های تبلیغاتی در استان برخورد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، احمد آقایی صبح امروز در جمع خبرنگاران مشخص بودن بایدها و نبایدهای انتخاباتی در قانون و لزوم توجه بیشتر نامزدها به دستورالعمل‌ها را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: کاروان‌های تبلیغاتی نامزدها و کاندیداها موجب سلب آسایش مردم می‌شود بنابراین انتظار داریم کاندیداها از این کار اجتناب کنند.

دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی گیلان با بیان اینکه ماده 65 و 66 قانون انتخابات نحوه عملکرد نامزدها، داوطلبان و طرفداران آنان را کاملاً مشخص و تبیین کرده است عنوان کرد: در این مواد قانونی قانونگذار حدوداً 30 عنوان مجرمانه را قید کرده و مصادیق آن را به خوبی مورد شرح و تفسیر قرار داده است.

آقایی با تأکید بر اینکه در مجموعه قوانین موجود، بیش از 103 عنوان مجرمانه برای تخلفات و جرایم انتخاباتی ذکر شده است تصریح کرد: با توجه به اینکه در آخرین روز از مهلت رسمی و قانونی فرآیند تبلیغات انتخاباتی هستیم از نامزدها و کاندیداهای انتخاباتی در گیلان انتظار داریم از هر گونه به راه انداختن کارناوال و کاروان خودداری کنند. 

وی به ماده 17 قانون انتخابات اشاره کرد و با تأکید بر اینکه شعبات ویژه‌ای در دادگاه‌ها، دادسراها و محاکم تجدیدنظر استان گیلان برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی تشکیل شده است اظهار داشت: از روز شنبه سوم اسفند هر کدام از نامزدهایی که مرتکب جرایم و تخلفات انتخاباتی شده‌اند جهت پاسخگویی احضار می‌شوند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان گیلان تشکیل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در راستای ماده 67 قانون انتخابات و بند 5 اصل 156 را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: در بحث امر پیشگیری از جرایم انتخاباتی تاکنون 76 جلسه در سطح استان گیلان برگزار شده و جلسات مذکور 274 مصوبه هم داشته است.

دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان گیلان برخورد با جرایم انتخاباتی و ماده 17 قانون انتخابات مصوب سال 78 و با اصلاحات سال 95 را مورد ارزیابی قرار داد و تصریح کرد: شعبات ویژه‌ای در سراسر دادگستری و دادسراهای گیلان دایر و تا امروز 47 فقره پرونده نیز برای متخلفان و قانون‌گریزان تشکیل شده است.

آقایی با تأکید بر اینکه کاندیداهای انتخابات باید بر اساس ماده 65 قانون نسبت به معرفی خود و توانمندی‌هایشان به مردم اقدام کنند تصریح کرد: دیده شده برخی از نامزدها به‌جای استفاده از این ظرفیت قانونی دست به تخریب کاندیدای رقیب زده و اظهارات غیر واقع انجام می‌دهد در حالی‌ که قانونگذار آنان را از این امور منع کرده است.

وی اعمالی نظیر اخلال در نظم عمومی توسط هواداران کاندیداهای انتخاباتی و یا برهم زدن جلسات سایر رقبای شرکت در انتخابات را مصداق تخلف خواند و اظهار داشت:طبق ماده 19 قانون مجازات اسلامی یکی از مجازات‌هایی که برای متخلفان انتخابات و کاندیداها در نظر گرفته شده محرومیت از حقوق اجتماعی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان با بیان اینکه مسئولان امین مردم و حاکمیت بوده و نباید در انتخابات از اعتماد آنان سوءاستفاده کنند افزود:استفاده از امکانات و ابزارهای دولتی و نهادهای عمومی به نفع یا ضرر کاندیداهای انتخاباتی از جمله تخلفاتی است که قانونگذار برای آن مجازات مشخصی تعیین کرده است.تسنیم

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 23488
برچسب‌ها

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی