امروز: شنبه 05 مهر 1399 برابر با 26 سبتامبر 2020

روند کاهشی تولید برگ سبز چای طی 10 سال | واردات چای خارجی ۲/۶ برابر کل تولید داخلی

  • یکشنبه, 24 فروردين 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در حالی که واردات چای خارجی ۲/۶ برابر تولید داخلی است مقایسه تولید چای در سال‌های اخیر با میزان تولید سال ۱۳۸۸ نشان می‌دهد میزان تولید فعلی چای ۲۵ درصد کمتر از ظرفیت واقعی تولید این محصول است،

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس،بررسی وضعیت تولید چای در کشور نشان می‌دهد در سال ۱۳۸۸ میزان تولید سالانه برگ سبز چای کشور حدود ۱۷۰ هزار تن بوده که این میزان با افت‌وخیز شدید به ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ تن در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
کارشناسان این حوزه معتقدند افزایش قاچاق چای و بی‌توجهی دولت به خرید تضمینی این محصول دو عامل اصلی سرخوردگی کشاورزان و تولیدکنندگان چای طی این سال‌ها بوده است.
براین اساس مقایسه تولید چای در سال‌های اخیر با میزان تولید سال ۱۳۸۸ نشان می‌دهد میزان تولید فعلی چای ۲۵ درصد کمتر از ظرفیت واقعی تولید این محصول است.
قابل ذکر است طبق اظهارات مسئولان جهادکشاورزی، طی سال ۱۳۹۸ درحالی از ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ تن برگ سبز چای حدود ۲۸ هزار ۵۱۹ تن چای خشک تولید شده که میزان واردات چای خشک در ۱۱ ماهه سال ۹۸ بیش از ۷۵ هزار تن بوده است.
به عبارتی دیگر در سال ۱۳۹۸ واردات چای خارجی ۲/۶ برابر کل تولید داخلی بوده است. براین اساس ملاحظه می‌شود ظرفیت بسیار عظیمی در حوزه تولید چای و البته اغلب بخش‌های تولیدی وجود دارد که همین امر ضرورت عمل به شعار «جهش تولید» را الزامی می‌کند.

انتهای پیام/

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 23818

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی