امروز: پنج شنبه 08 خرداد 1399 برابر با 28 می 2020

اخبار مهم روز

هاشمی: از آبرویم گذشتم/ به آخرین تکلیفم عمل کردم

  • پنج شنبه, 21 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، صادق زیباکلام از فعالان اصلاح طلب در روزنامه شرق نوشت:رسانه‌های اصولگرا عامل شکست هاشمی در انتخابات خبرگان را در خطای محاسباتی ایشان می‌دانند.

ازدید آنها آقای هاشمی به همراه مشاوران و نزدیکان، اطمینان داشتند که اگرایشان وارد عرصه شوند یقینا پیروز خواهند شد. فقط در این میان، مساله شرکت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی مطرح بود که آن هم در دقیقه ٩٠ و با کنار‌رفتنایشان حل شد.

اما آیا به راستی تحلیل و برداشت اصولگرایان از انتخاب ریاست خبرگان درست است؟هاشمی: از آبرویم گذشتم وی با رد دیدگاه این منتقدان هاشمی،نوشته است: آیت‌الله هاشمی با علم به اینکه می‌دانستند موضع‌گیری وجهت‌گیری بسیاری از اعضای خبرگان چگونه است، مع‌ذلک به واسطه احساس خطری که داشتند وارد رقابت شدند. از ماه‌ها قبل هم ایشان رسما اعلام کرده بودند اگر ببینند افرادی قصد نامزدی دارند، ساکت نخواهند نشست و این دقیقا کاری بود که انجام دادند. ایشان بعد از اعلام نتایج انتخابات دیروز فقط یک جمله گفتند «نمی‌توانستم و نتوانستم ساکت بنشینم. با پاگذاشتن بر ٨٠ سال آبرو وحیثیت سیاسی‌ام، به آخرین وظیفه و تکلیفم برای انقلاب و نظام عملکردم».

هاشمی از سال 88 دچار دگردیسی کامل شده است زیباکلام افزود: ممکن است امواج پرشتاب سال‌های نخست انقلاب، ایشان را هم مانند بسیاری دیگر با خود برای مدتی حمل کرده باشد اما واقعیت آن است که هر چقدر از آن سال‌های پرتب‌و‌تاب نخست انقلاب فاصله می‌گیریم، هاشمی‌رفسنجانی به اعتدال ومیانه‌روی نزدیک‌ و نزدیک‌تر‌ می‌شود. این روند به‌ویژه بعد از دهه ٦٠ وآغاز نخستین دوره ریاست‌جمهوری، به‌طور منظم پررنگ‌تر می‌شود، تاجایی که ازاواسط دهه ٨٠ و به‌ویژه از ٢٢خرداد ٨٨ به این‌سو می‌توان گفت ایشان دچاریک دگردیسی کامل می‌شوند.

ایشان خواهان احترام کشورها یا فرهنگ و تمدن‌هابود و به طور متناوب او را در جهت ترویج اعتدال، میانه‌روی، پرهیز ازخشونت، افراطی‌گری و از سوی دیگر، وفاق و همدلی ملی می‌بینیم.

در عین حال وبا وجود این تحول، ایشان همچنان سفت و سخت و قرص و محکم به انقلاب و نظام پایبند مانده‌اند.اعتماد: هاشمی شگفت زده شدالبته خلاف اظهارات زیباکلام،روزنامه اعتماد در تحلیلی، شکست هاشمی در انتخابات خبرگان را به سفرآيت‌الله موحدي‌كرماني به قم مرتبط و عنوان کرد:اين دومين انتخاباتي است كه هاشمي‌رفسنجاني در آنها شگفت‌زده مي‌شود.آن مرتبه با واكنشش همه راشگفت‌زده كرد و حالا بايد ديد كه چه مي‌كند؟ او ماه‌ها براي تصميم‌گيري درمورد آمدن يا نيامدن فرصت داشت و اين تصميم را ديروز بالاخره گرفت تا بيايدو ميدان را خالي نكند.

تدبيرش معلوم نيست اما هرچه كه هست آيت‌الله حالاهم بدون شك آن واكنشي را كه همه منتظرش هستند نشان نمي‌دهد تا نشان دهد كه اگر صحنه سياست ايران غيرقابل پيش‌بيني است به همان ميزان هاشمي هم به پيچ وخم‌هاي آن عادت كرده است.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 2551

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی