امروز: جمعه 15 اسفند 1399 برابر با 05 مارس 2021

تک نرخی شدن ارز کالاهای اساسی در سال آینده؛ ارز چند نرخی فساد ایجاد می کند

  • شنبه, 27 دی 1399
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

عضو کمیسیون تلفیق مجلس از تک نرخی شدن ارز کالاهای اساسی در سال آینده به قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان خبر داد و گفت: تجربه نشان داده ارز چند نرخی در جامعه فساد ایجاد می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس «سید کاظم دلخوش اباتری» شنبه گذشته(26 دی)در جمع خبرنگاران جلوگیری از ایجاد فساد در جامعه به علت چند نرخی بودن ارز را از جمله دلایل کمیسیون تلفیق برای رد پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 1400 اعلام کرد و اظهار داشت: کمیسیون تلفیق قیمت 17 هزار و 500 تومان را برای ارز در نظر گرفته است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه بررسی لایحه بودجه در این کمیسیون به زودی به پایان می‌رسد عنوان کرد: پس از آن لایحه به صحن علنی مجلس می‌رود و به مدت حدود دو هفته مراحل بررسی آن توسط نمایندگان طول می‌کشد سپس لایحه از طریق مجلس و برای تصویب نهایی و ابلاغ به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

دلخوش اباتری با تاکید بر اینکه احتمالا در اسفند ماه لایحه بودجه جدید به دولت ابلاغ می‌شود تصریح کرد: شرایطی که هم‌اینک در آن قرار داریم شرایط تحریمی و تشدید آن توسط دشمن است به طوری‌که حتی بانک‌های کشورمان هم در لیست سیاه قرار دارند از طرفی درآمدهای نفتی ما به ویژه در بحران‌ها همیشه دچار نوسان شده است. 

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه ما برای فروش نفت با مشکل مواجهیم اذعان کرد: در بودجه سال 99 قرار بود 3 میلیون بشکه نفت در روز بفروشیم اما عملا فروش 900 هزار بشکه آن هم از راه‌های مختلف محقق شد مشکل بعدی ما شیوع کرونا است و سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و مردم دچار آسیب شده‌اند.

وی دو یا سه نرخی بودن یک کالا را بسترساز ایجاد فساد خواند و با اشاره به اینکه برای امسال 8 میلیارد دلار 4 هزار 200 تومانی پیش‌بینی شده بود افزود: با تمام تلاش‌های دولت این ارز دقیقا و به شکل کامل به دست مردم نرسید زیرا متولیان حوزه نظارت و دستگاه‌های مدیریتی به وظیفه خود عمل نکردند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس از قطع کردن تخصیص ارزچهار هزار و 200 تومانی در کمیسیون تلفیق خبر داد و با بیان اینکه مجلس نرخ 17 هزار و 500 تومان را برای ارز در نظر گرفته است یادآور شد: دولت در لایحه پیشنهادی خود چهار قیمت چهار هزار و 200 تومانی، 11 هزار و 500 تومانی، 17 هزار و 500 تومانی و 25 هزار تومانی را برای ارز پیش‌بینی کرده بود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس معافیت مالیاتی قشرهای ضعیف جامعه و معافیت پلکانی مالیات کارمندان را در سال آینده مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: بر اساس قانون مجلس نمی‌تواند بیش از اندازه معمول لایحه دولت را دستکاری کند زیرا در این‌ صورت لایحه به طرح تبدیل می‌شود و شورای نگهبان آن را رد می‌کند.


 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 26006

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی