امروز: پنج شنبه 10 مهر 1399 برابر با 01 اکتبر 2020

لغو پروازهای عمره به دلیل اظهارات آیت الله جنتی؟/ پیروز قطعی انتخابات مجلس معرفی شد!

  • دوشنبه, 25 اسفند 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهای که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند.

 دفتر احمدی‌نژاد کدام سخن اکبر رفسنجانی را تکذیب کرد؟
دفتر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور نهم و دهم طی اطلاعیه‌ای اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌و‌گو با روزنامه شرق درباره در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۴ را تکذیب کرده است. در متن اطلاعیه منتشره آمده: اخیراً آقای هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای چنین ادعا کرده‌اند که گویا آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد برای حضور در عرصه انتخابات سال ۱۳۸۴ به نوعی با ایشان هماهنگ و یا کسب اجازه کرده است. آحاد ملت بزرگ ایران از تحولات به خوبی آگاهند و روند امور را با دقت زیر نظر دارند و می‌دانند این ادعا از اساس خلاف واقع و کذب سخن محض است. انتظار دارد که سیاست‌ورزان حداقل‌های موازین اخلاقی را رعایت کنند.
هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود: «آقای احمدی‌نژاد وقتی نامزد شدم، به من پیام داده بود که اگر شما می‌خواهید، من کنار می‌روم که گفتم نه، حالا که نامزد شدم، هر کسی می‌خواهد، باشد. من می‌خواهم برای مردم اتمام‌حجت کنم که اگر مردم خواستند، حاضرم خدمت کنم».
پیش‌بینی حجاریان از سختی‌های پیش روی دولت
سعید حجاریان در گفت‌وگویی در پاسخ به اینکه «شما شکل گیری یک نظام لیبرال را لازمه رسیدن به دموکراسی می‌دانید؟» گفت: البته لیبرالیسم حتما برای من جدی است اما یک چیزی این وسط هست و مشکل ماست. برای ما عدالت بسیار مهم است. جمع عدالت و لیبرالیسم خیلی سخت است. در غرب هم این مشکل بوده است.
وی در بخشی از گفت وگوی خود در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا مردمسالاری دینی می‌تواند خلأ را پرکند، می‌گوید: الان درباره دین بحث نمی‌کنیم؛ تز من، سوسیال دموکراسی است. نخست وزیر سوئد که ترور شد، اولاف پالمه، ویلی برانت از رهبران سوسیال دموکرات بودند. آن‌ها خیلی تلاش کردند که راه وسط لیبرالیسم و عدالت را در پیش گیرند اما هنوز محقق نشده است. در ایران هم باید این کار شروع شود. پروژه‌های جدی ما همین است. این فعال اصلاح‌طلب با بیان اینکه اصلاح‌طلبان تا حدودی دچار بحران راهبرد هستند، اظهار داشت: آن‌ها در کل می‌دانند چه باید بکنند اما نمی‌دانند از چه طریقی. بعضی‌ها اصلاح‌طلب نما هستند. به زبان دیگر اصلاح‌نما طلب هستند. حجاریان در قسمت دیگر این مصاحبه با اشاره به مشکلات پیش روی دولت روحانی، گفت: روحانی چند ماه دیگر گرفتاری‌های عجیب و غریبی خواهد داشت؛ بی‌پولی، پروژه‌های عمرانی، اخراج کارگران، ناتوانی در پرداخت یارانه و حتی بخشی از حقوق دیگران. او (روحانی) تلاش می‌کند مسأله ما را با آمریکا حل کند تا از آن طریق در اقتصاد هم تحول ایجاد شود.

فهرست ۲۲ نفره تا ۶۰ نفره هاشمی برای انتخابات
فهرست نزدیکان آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی به ۲۲نفر رسیده است. بنا به ادعای پارس، نزدیکان آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در تلاشند تا اواخر خرداد فهرست ۶۰ نفره‌ای را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی آماده نمایند و بعد از این مرحله به تدریج با سنجش‌های اجتماعی و میزان پایبندی این افراد به پدر معنوی گروه کارگزاران، این فهرست به تدریج کاهش یافته تا در آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، همراه با فهرست دولت، اصلاح طلبان و بخشی از اصولگرایان سنتی به ۳۰ نفر نامزد مورد نیاز تهران برسند. گفته می‌شود مسئولیت انتقال این فهرست به رسانه‌های حامی بر عهده یاسر هاشمی، فرزند کوچک آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
لغو پروازهای عمره به دلیل اظهارات آیت الله جنتی؟
حجت‌الاسلام سید محمدرضا فقیهی، رئیس ستاد عمره دانشگاهیان اعلام کرد: کشور عربستان در حال حاضر روند صدور ویزا‌ها را کاهش داده است و با توجه به مشکلات موجود سازمان حج و زیارت تمامی پروازهای عمره را از ۲۹ اسفند لغو کرده، بنابراین در تعطیلات نوروزی اعزام نخواهیم داشت. او ادامه داد: امیدواریم با پیگیری‌های رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان و وزیر حج عربستان در زمان کوتاهی مشکل صدور روادید برای عمره‌گزاران ایرانی حل شود. معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت نیز به خبرگزاری صدا و سیما گفت: پروازهای عمره از اول تا دهم فروردین ۹۴ به عربستان سعودی لغو شد.
ناصر خدرنژاد افزود: روند صدور روادید در کنسولگری‌های عربستان سعودی در تهران و مشهد در سه هفته گذشته کاهش یافته بود که این امر منجر به لغو در مجموع هفتاد پرواز سفر عمره در فروردین ۹۴ و لغو سفر ۲۵هزار متقاضی عمره می‌شود. عده‌ای این مسأله را از تبعات اظهار نشر آیت الله جنتی در نماز جمعه تهران و تبریک مرگ ملک عبدالله قلمداد کرده‌اند.
تعیین تکلیف یک عضو پایداری برای شورای نگهبان
وحید یامین‌پور، تردید کردن در انحراف امثال خاتمی نشانه بدی است و می‌تواند صلاحیت سیاسی و امنیتی اشخاص را زیر سؤال ببرد.
 
وحید یامین‌پور، رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی در خصوص اظهارات اخیر فرماندار دزفول در گفت‌وگو با فارس گفت: از شنیدن حرف‌های عوامانه فرماندار متأسف شدم. فرماندار باید شأن شهر شهیدپرور دزفول را رعایت کنند و مراقب حرف‌هایی که می‌گویند باشند.
یامین‌پور افزود: مردم فرهیخته دزفول باید با موضع‌گیری اجازه ندهند تا عده‌ای از سر چاپلوسی یا نا‌آگاهی با آبروی دزفول بازی نکنند. همه جا دزفول را به عنوان شهر ولایت‌مداران و فرهیختگان می‌شناسند. این دست از اظهار نظر‌ها آن هم از یک مقام اجرایی موجب وهن است. وی ادامه داد: متأسفانه دزفول پیش از این هم به خاطر سیاسیون افراطی لطمه خورده و ارتجاع به آن وضعیت قابل پذیرش نیست. خیلی روشن است کسی که علیه امنیت ملی اقدام می‌کند دیگر ذخیره نظام به حساب نمی‌آید. یامین‌پور در خاتمه گفت: تردید کردن در انحراف امثال خاتمی نشانه بدی است و می‌تواند صلاحیت سیاسی و امنیتی اشخاص را زیر سؤال ببرد.
ضرغامی: برای مجری روحانی کلاس گذاشتیم
عزت الله ضرغامی درباره ماجرای انتخاب مجری در مصاحبه با رئیس‌جمهور گفت: «من قبل از گفت‌وگوی زنده با رئیس‌جمهور گفتم درست است که ما باید مجری را تعیین کنیم، اما هرکسی که بگویید، می‌پذیریم. نه شما اعلام کنید و نه شما به او بگویید؛ به ما بگویید که ما او را توجیه کنیم که چه کند و چه نکند. سری اول آن سه‌نفر را آوردند و گفت‌وگوی بسیار بدی شد».
او در ادامه گفت: «آن سه‌ نفر مصاحبه کردند و اعلام کردند که دیگر چنین برنامه‌ای را نخواهند رفت. بار دوم من در جلسه هیأت‌دولت به‌ طور خصوصی از آقای روحانی پرسیدم چه کسی مدنظر شماست؟ گفت مهم نیست اما بعضی از بچه‌ها روی برخی افراد نظر دارند. گفتم چه کسانی؟ گفت فلانی‌ و‌ فلانی». ضرغامی با بیان اینکه اتفاقا آقای روحانی‌نژاد را صدا کردم تا با او صحبت کنم، گفت: «گفتم ایشان رئیس‌جمهور است و احترام دارد. باید احترام بگذاری، در میان صحبت رئیس‌جمهور وارد نشوی و شأن رئیس‌جمهوری را حفظ کنی، حتی برای این کار، کلاسی برای مجری برنامه تشکیل دادیم. آن‌ها خیال می‌کردند وقتی ما یک ‌مجری برای این برنامه در نظر بگیریم به او می‌گوییم برو، بزن، اما بعد‌ها متوجه شدند و الان هرکسی را معرفی کنید، قبول می‌کنند».
پیروز قطعی انتخابات مجلس معرفی شد!
محمدرضا خباز، فعال اصلاح طلب در مورد حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس آینده و اینکه آیا به ائتلاف می‌رسند گفت: رمز موفقیت اصلاح طلبان یا هر مجموعه دیگری در وحدت کلمه است و اینکه باهم متحد شوند و چون چندین مرحله اصلاح طلبان از این تفرق ضربه دیدند، در حال حاضر به آن هشیاری وآگاهی کامل رسیده‌اند که باید باهم متحد باشند. نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به وحدت احتمالی اصلاح طلبان و اصول گرایان معتدل ادامه داد: من بالا‌تر از ائتلاف اصلاح طلبان امیدوارم و در واقع امیدوارم اصولگرایان و اصلاح طلبان معتدل باهم به ائتلاف برسند و پیشنهادم این است که اگر اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل از جمله خود لاریجانی و ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی و خاتمی باهم یک لیست بدهند قطعا آن لیست اکثریت قریب به اتفاق کرسی‌های مجلس را به دست می‌آورد.
به خاطر م. ه شورای رهبری مطرح شد
الیاس نادران عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یا اشاره به پرونده مهدی هاشمی و موضع گیری‌های هاشمی رفسنجانی در قبال پرونده فرزندش گفت: من گلایه دارم از آقای هاشمی که هر‌گاه پرونده فرزندان ایشان مطرح می‌شود یا به نوعی دستگاه قضایی سراغ برخی از تخلفات فرزندان ایشان می‌رود ایشان با اینکه علم دارند که در بازنگری قانون اساسی شورای رهبری حذف شده و در آیین نامه مجلس خبرگان هم تصریحا آمده است باز دوباره این را به عنوان بحثی در افکار عمومی می‌آورند و درباره مزایای آن صحبت می‌کنند و من نمی‌دانم این موضوع را حمل بر چه کنم؟ اما واقعا گلایه دارم که حیف است از ایشان برای اینکه فرزندشان حکم قضایی لازم را نگیرد یک اقدامات این چنینی در افکار عمومی انجام دهند و یا اینکه منتقدان در بحث ژنو را متهم کنند که با نتانیاهو همنوا شده‌اند.
در اتاق فکر اصلاح‌طلبان چه خبر است؟
حجت الاسلام تقوی رئیس شورای همگرایی اصولگرایان می‌گوید: من تصور می‌کنم این مباحث از سوی اصلاح طلبان جنبه بازار گرمی و جلوگیری از وحدت اصولگرایان دارد تا وحدت در میان نیروهای اصولگرا تحقق پیدا نکند و همیشه ما را در مسائل داخلی مشغول کنند تا اجازه ندهند که یکپارچگی و وحدت محقق نشود. هم‌اکنون خطی در این زمینه تصمیم می‌گیرد و اتاق فکری در این خصوص برنامه‌ریزی می‌کند و این اقدام و برنامه‌ریزی‌ها در چند خط انجام می‌شود؛ نخست اینکه تمام گذشته اصولگرایان را سیاه و ظلمانی نشان دهد و بگویند هیچ نقطه روشنی در این گذشته وجود نداشته است؛ برنامه‌ریزی و خط دوم آن‌ها این است که از طریق برخی چهره‌های اصولگرا که به قول خودشان نرم‌تر هستند، بتواند اوضاع درون اصولگرایی را مشغول کند و به هم بریزد. اگر کسی از اصولگرایان با اصلاح طلبان توافق کند آن هم با نگاه‌هایی که از اصلاح طلبان سراغ داریم، از حوزه اصولگرایی خارج خواهد شد و من پیش بینی می‌کنم که ائتلاف میان اصلاح طلبان و اصول‌گرایان معتدل تحقق پیدا نمی‌کند.
تلاش همه جانبه برای عزل استاندار فارس
بعد از حمله برخی افراد به علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، هجمه‌ها علیه استاندار فارس شدت یافت. در جدید‌ترین اقدام حمید انصاری قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در واکنش به حادثه شیراز گفت: آنچه که از نامه دکتر مطهری بر می‌آید، شبهات در مورد همکاری استانداری با حمله کنندگان را تقویت می‌کند. انصاری در گفتگو با «انتخاب» اظهار داشت: وقتی خبر حمله به آقای مطهری را خواندم، حقیقتا متأثر و متأسف شدم، حتی شرمنده فرزندانم شدم که امروز در حوزه کار علمی و غیره فعال هستند که اصلا توجیه این قضیه پس از گذشت سه دهه از انقلاب چیست.
فریدون نگذاشت قائم مقام ظریف شوم
صادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب اصلاح‌طلب ندا در گفت‌وگویی با بیان اینکه با رئیس جمهور مشکلی ندارم اما با حسین فریدون برادر وی اختلاف داشتم، گفت: با آقای ظریف سه جلسه داشتم و خواهش کردند که قائم مقامی وزارت خارجه را بپذیرم که قبول نکردم.
وی افزود: بعد دیدم که آقای ظریف پیگیری نکرد و آقای روانچی را به منزل من فرستاد و گفت که آقای فریدون با آقای ظریف تماس گرفت و گفته که چرا می‌خواهد خرازی را به عنوان قائم مقام وزارت خارجه انتخاب کند؟ فریدون به آقای ظریف گفت اگر خرازی را بگذاری قائم مقام، وزارت خارجه دیگر دست ما نیست و ما کاره‌ای نیستیم. ظریف هم مقاومتی نکرد. رئیس شورای مرکزی حزب ندا با بیان اینکه بعد‌ها آقای روحانی پیغام داد که من با این انتخاب مخالفت نکردم، اظهار داشت: آقای روحانی گفت: «هر کسی راجع به تو صحبت کرد گفتم خرازی کسالت دارد و باید معالجه شود». ایشان (روحانی) تکذیب کرده‌اند مهم نیست. وی خاطر نشان کرد: من هم گفتم نگران نباشید اما الان که نگاه می‌کنم می‌فهمم نعمت غیرمترقبه الهی بود که من در دولت آقای روحانی نیستم. زیرا با وجود اینکه رفاقت خیلی خوبی داریم سلیقه‌های ما به هم نمی‌خورد.
می‌خواهند روحانیت را به جان هم بیندازند
حجت الاسلام جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز درباره نقش جامعیت در وحدت اصولگرایان گفت: از اول انقلاب تا کنون جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز مردم متدین را تحت اشراف خود داشته‌اند و در انتخابات افراد خوشنام را کاندیدا کرده‌اند بنابراینجامعه ما هرگز از جامعتین زیان ندیده است. وی ادامه داد: وقتی بنی صدر افتخار می‌کرد به اینکه ۴تا آخوند در اطرافش هستند بازرگان به او گفت دلت را به ۴تا آخوند خوش نکن، چراکه در زمان خطر تمام این آخوند‌ها باهم هستند و تو و من را‌‌ رها می‌کنند بنابراین درشان روحانیت نیست که بگوییم آن‌ها نقشی غیراز هدایت برعهده دارند و به نوعی فرمانروا هستند. کسانی که علیه روحانیت حرف می‌زنند می‌خواهند آخوند‌ها را به جان هم بیاندازند تا کسانی که مرتد سیاسی هستند به نام اصلاح طلبان را بر سر کار بیاورند. تابناک
انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 2604

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی