امروز: سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 01 جون 2020

احتمال انصراف لاریجانی از نامزدی مجلس دهم/پيشنهاد سعید جلیلی برای تغییر قانون انتخابات

  • چهارشنبه, 19 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس شجاعی کیاسری نماینده ساری در مجلس با تاکید براینکه اگر ناطق نوری در انتخابات حضور یابد لاریجانی کاندیدا نخواهد شد، به نامه‌نیوز گفته: گویا آقایان با هم در این زمینه که اگر هرکدام بیایند دیگری کاندیدا نشود و از او حمایت کند گفتگوهایی نیز داشته اند.

وی با تاکید بر این که احتمال کاندیدا شدن ناطق نوری در انتخابات مجلس ضعیف است، خاطرنشان کرده: اگر لاریجانی به صحنه نیاد ناطق می آید ولی در کل می توان گفت هر دوی این شخصیت ها نقش قوی و تاثیرگذاری را در انتخابات خواهند داشت. این تاثیرگذاری هم در بعد کاندیدا شدن آنها است هم در بعد حمایت و پشتیبانی از افرادی که وارد صحنه رقابت می شوند.

 تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی 5.9 میلیارد دلاری هند به ایران

یک مقام رسمی هند گفت: تحریم های غرب باعث شده دهلی نتواند بدهی 5.9 میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کند.خبرگزاری پی تی آی هند روز سه شنبه بدون نام بردن از این مقام رسمی هند به نقل از وی اضافه کرد: تحریم های اعمال شده علیه ایران انجام معاملات بانکی را به ارزهای بین المللی چون یورو و دلار با شرکت های ایرانی برای کشورهایی همچون هند دشوار کرده است.قرار بود هند این مبلغ را که بابت خرید نفت خام ایران در بانک های این کشور ذخیره شده است تا 28 فوریه (9 اسفند)پرداخت کند.این کشور در 14 مارس 2015 (23 اسفند) 2.8 میلیارد دلار از بدهی خود به ایران را پرداخت کرد.

"قطار پولدارها" پنجشنبه به ایران می‌رسد

اولین سفر قطار لوکس عقاب طلایی در سال 2015 با حرکت در "مسیر جواهرات پارسی" از 20 فروردین ماه انجام می‌شود. عقاب طلایی سال گذشته (2014 میلادی) دو سفر رفت و برگشت در ایران داشت. قطار پر سر و صدای اکسپرس دانوب که به قطار پولدارها مشهور است، سال گذشته حدود 140 مسافر را با ملیت‌های اروپایی‌، آمریکایی، استرالیایی و حتی آسیایی به ایران آورد. طبق تقویم تعریف شده، قرار است این قطار تا پایان سال 2015 هشت برنامه‌ رفت و برگشت به ایران داشته باشد.

وزیر مصری هم خواستار منع سفر حج ایرانی‌ها شد

هم‌پیمانی مصر با عربستان سعودی در حمله نظامی علیه مواضع حوثی‌ها در یمن محدود نشده است. محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر مدعی شده که ایران در امور کشورهای عربی مداخله آشکار می‌کند و باید به همین‌خاطر کشورهای سنی مسلمان به‌خصوص عربستان سعودی اجازه زیارت ایرانیان شیعه را ندهند و برای کنسولگری‌های ایران و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات زیارتی مجوز صادر نکنند.

تفسیرها از شیوه استقبال معنادار روحانی از اردوغان

استقبال رئیس‌جمهور از رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهوری ترکیه در کاخ سعدآباد با اقدامی کم‌سابقه و معنادار همراه بود. یگان تشریفات اسب‌سوار که پرچم «یا ابا عبدالله الحسین» را حمل می‌کرد٬ در اطراف خودروی حامل اردوغان در حال حرکت بودند. جدیت ایران در برخورد با گروه‌های تروریستی منطقه و تاکید بر اهمیت امنیت عراق برای ایران پیام‌های این استقبال ویژه از اردوغان ارزیابی شده است.

از دل مذاکرات لوزان، NPT2 به دنیا خواهد آمد

عبدالعلی قوام استاد سرشناس روابط بین‌الملل دانشگاه تهران به ندای ایرانیان گفته است: اگر این توافق نامه هسته ای در تیرماه امضاء شود عملا ما با یک سنت جدید یعنی NPT2مواجه خواهیم شد. بسیاری از مفاد توافق نامه‌ای که ممکن است در آینده امضاء شودمی تواند وارد NPTشود. همگان به درستی می‌دانند که NPTاز آنجا که محصول دوران جنگ سرد است نیازهای امروز را که با توجه تغییرات متعددی در دنیای بین الملل و بر هم کنش دولت‌ها ایجاد شده است پاسخ نمی‌دهد. بنابراین توافق احتمالی ایران و ۵+۱ الگوی مناسبی برای رژیم‌های بین المللی خواهد شد. مقدار زیادی از سوء تفاهماتی که میان ایران و ۵+۱ به وجود آمده است به دلیل همین NPTمحصول جنگ سرد است. در آن دوره تکنولوژی حاکمیت پذیر بود اما در زمان کنونی چنین وضعیتی وجود ندارد. به هر حال کشور‌ها به دنبال راهکاری جدید برای اعمال بهتر نظارت‌ها و دستیابی به انرژی هسته‌ای هستند در این راه مذاکرات ایران و ۵+۱ می‌تواند راه جدیدی را برای تولد NPT2بازی کند.

اختلاس 100میلیون تومانی کارمند شهرداری مشهد

امير رمضاني مدير حراست شهرداري مشهد عنوان کرد: چندي پيش کارشناسان حراست شهرداري مشهد در بررسي پرونده هاي مالي بخش تبليغات شهري شهرداري به موارد مشکوکي برخوردند که حکايت از اين داشت که يکي از کارمندان شهرداري مشهد شاغل در بخش مربوطه پيش از بستن قراردادهاي تبليغات شهري وجوه نقد و چک هاي حاصل شده از برخي قراردادهاي تبليغاتي که مبلغ آن بيش از يک ميليارد ريال بود، به حساب شهرداري واريز نکرده است. مدير حراست شهرداري مشهد تصريح کرد: کارشناسان حراست، متهم را در حالي با همکاري کارآگاهان جرايم اقتصادي پليس آگاهي خراسان در بولوار وکيل آباد شناسايي و دستگير کردند که وي پس از آن که متوجه شد پرونده تخلفاتش از سوي کارشناسان حراست در حال بررسي است از محل کار خود متواري و مخفي شده بود. رمضاني ادامه داد: در بررسي هايي که پس از انتقال متهم به دستگاه قضايي انجام گرفت مشخص شد متهم قبلاً هم به جرم اختلاس مبلغ حدود ۲۵ ميليون تومان از يک اداره دولتي اخراج شده بود.

حمایت از بیانیه لوزان با حمله به منقل و وافور!

رئیس ستاد انتخابات حسن روحانی در استان البرز در حضور استاندار و برخی مسئولان استان، منتقدان توافق هسته‌ای را با الفاظی خطاب کرد که مورد اعتراض حاضران قرار گرفت. حجت‌الاسلام مهدی قدسی‌محلاتی اظهار داشت: من و خانواده‌ام بیش از ۴۵سال است که با آقای حسن روحانی آشنا هستیم.وی افزود: ۴۷ سال قبل وقتی به حوزه علمیه رفتم، چند سال زودتر آقای روحانی در حوزه ثبت‌نام کرده بود. اتاق شماره ۲۴ من بودم، اتاق شماره ۲۵ ایشان و بالاخره اتاق بعدی آقای شهیدی بودند که امروز در بنیاد شهید حضور دارند.این فعال سیاسی گفت: ۴۵ سال قبل بنا به دستور مرحوم پسندیده از بیت امام راحل(ره) برای پیگیری و هدایت مبارزات سیاسی به کرج اعزام شدم، قرار بود حضور من در کرج یک ساله باشد، اما ۴۵ سال است که در اینجا هستیم.رئیس ستاد حسن روحانی در استان البرز گفت: در یک قرن اخیر دو اتفاق بسیار مهم در ایران به وقوع پیوسته است، یکی ملی شدن صنعت نفت و دومی توافق هسته‌‌ای ایران در ۱۳ فروردین ۹۴ است.وی بیان داشت: اگر چه این توافق بسیار ارزشمند است اما نعره‌کشان، عربده‌کشان سیاسی و قداره‌بندان سیاسی حرف‌هایی می‌زنند، باید به اینها گفت که شما بروید پای منقل و وافورتان. شما را چه به این کارها!
پيشنهاد سعید جلیلی برای تغییر قانون انتخابات

سعید جلیلی پیشنهاد جدیدی را در بررسی سیاستهای کلی نظام پیرامون انتخابات مطرح ساخت.از هشتم آذر 1393، سیاستهای کلی انتخابات در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد که اعضا پیشنهادات مختلفی را در این مورد مطرح می سازند که در آخرین جلسه مجمع، سعید جلیلی عضو این مجمع، پیشنهاد جدیدی را مطرح ساخت.بر اساس پیشنهاد جلیلی در مجمع تشخیص مصلحت، اگر نامزدهای انتخابات در ارتباط با جریان خارجی پای خارجی‌ها را به صحنه بکشانند به عنوان یک حرکت ناسالم تلقی شده و برای رد صلاحیت آنها اقدام می شود و به عنوان منع مداخله اجنبی تلقی می گردد.هنوز در مورد پذیرش پیشنهاد جلیلی، مرجع رسمی از مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار نظری نداشته است.
وزیرخارجه عمان راننده ظریف شد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز چهارشنبه وارد مسقط پایتخت عمان شد و مورد استقبال یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان قرار گرفت. اما این مراسم حاشیه جالبی داشت که از نگاه عکاسان دورنماند و بسیار مورد توجه قرار گرفت. در این استقبال یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و ظریف سوار بر خودرویی شدند که رانندگی ان بر عهده وزیرخارجه عمان بود.

پورمحمدی: مصوبه ممنوع البیانی مربوط به قبل از این دولت است
وزیر دادگستری گفت: در کنترل فضای امنیتی کشور دولت تنها بخشی از ماجرا است و کنترل کننده همه آن نیست.حجت الاسلام و المسلمین مصطفی‌پور محمدی در مورد عملکرد دولت در زمینه گشایش فضای سیاسی خاطر نشان کرد: اینکه گفته می‌شود در ممنوع البیانی و ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات حکم شورای عالی امنیت ملی موثر است به این معنی نیست که دولت در شورای عالی امنیت ملی همه تصمیمات را می‌گیرد. دولت هم تنها یک عضو شورایعالی امنیت ملی است این  که همچنان ادامه دارد. پورمحمدی با بیان اینکه تعهدات دولت را باید مورد به مورد بررسی کرد٬ گفت: در حوزه سیاسی و اجتماعی دولت تا حد زیادی به وعده‌های خود عمل کرده و فضای آرامی که هم اکنون در محیط سیاسی و اجتماعی شاهد هستیم٬ بسیار کم تنش و کم برخورد بوده این نتیجه صبوری و آرامشی است که دولت دنبال می‌کند. البته بستر التهاب و عوامل التهاب‌آفرین فراوان هستند٬ اما هم در داخل و هم در خارج دولت سعی کرده این بستر‌ها را کنترل کند. به هر حال برخی از بی‌سوژگی تلاش می‌کنند برخی موارد را بزرگ کنند و سر و صدا راه بیاندازند.تابناک
انتهای پیام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 2878

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی