امروز: شنبه 10 آبان 1399 برابر با 31 اکتبر 2020

سه‌شنبه؛رای‌گیری سنا درباره‌توافق‌هسته‌ای

  • شنبه, 22 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، مجلس سنا روز سه‌شنبه درباره بازبینی توافق هسته‌ای با ایران رای‌گیری خواهد کرد تا درصورت کسب ۶۷ رای توانایی بی‌اثر ساختن مخالفت رئیس‌جمهور این کشور با تحریم‌های ایران را داشته باشند.

این رای‌گیری به کنگره این فرصت را خواهد داد تا درباره توافق با ایران بازبینی‌های مورد نظر خود را انجام داده و درصورت به دست آوردن حد نصاب آرا مانع از لغو تحریم‌های ایران توسط اوباما شود.
از 2 آوریل که ایران و 1+5 بر سر چارچوب توافق هسته‌ای به توافق رسیدند کاخ سفید لابی‌ خود برای جلب حمایت بیشتر در میان سناتورهای آمریکایی را آغاز کرد اما تاکنون موفق به متقاعد ساختن تمام دموکراتهای سنا نشده است زیرا بسیاری از آنها معتقدند که کنگره بر اساس قانون اساسی تعهد دارد این موضوع را با دقت بیشتری مورد توجه قرار دهد.
 این طرح تا کنون به صورت رسمی از سوی 9 سناتور دموکرات مورد حمایت قرار گرفته و تعدادی از دموکراتها نیز به صورت ضمنی از آن حمایت کرده‌اند. با توجه به آمار و ارقام موجود به نظر می‌رسد درصورت ادامه شرایط موجود جمهوری خواهان تنها به 4 رای دیگر برای رسیدن به 67 رای مورد نظر و بی‌اثر ساختن وتو باراک اوباما نیاز دارند.
پیش از این نیز میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنای آمریکا با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که سنا در خصوص قانونی رای گیری خواهد کرد که به دنبال دادن اطمینان به نمایندگان است که آنها پیش از دستیابی به توافق نهایی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور تا ژوئن 2015 میلادی، حق اظهار نظر خواهند داشت.
وی در ادامه افزود: دولت اوباما باید به کنگره و مردم آمریکا توضیح دهد که چرا یک توافقنامه موقت باید موجب کاهش فشار بر کشور پیشرو در حمایت از ترور شود.
مک کانل در ادامه این بیانیه اعلام کرد: سنا این پارامترها را مورد بررسی و بازنگری قرار خواهد داد و به صورت قانونی از طریق قانون بررسی توافقنامه هسته ای با ایران، پاسخ خواهد داد. رای گیری در خصوص این قانون قرار است هفته آینده در کمیته روابط خارجی سنا انجام شود. 
در حالی که ایران و قدرت های جهانی روز پنج شنبه گذشته به توافق اولیه بر سر برنامه هسته‌ای تهران دست یافته اند و دو طرف قرار است تا 30 ژوئن برای دستیابی به توافق جامع تلاش کنند ولی برخی نمایندگان کنگره بر این باورند که نمایندگان باید پیش از هرگونه توافق با ایران، حق اظهار نظر نهایی را داشته باشند.

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 2904

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی