امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

آرایش‌جناح‌ها‌10ماه‌مانده به انتخابات مجلس/اعتدالی‌ها و نقش تعیین‌کننده در انتخابات

  • چهارشنبه, 16 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به‌واسطه اهمیت و حساسیت دهمین دوره انتخابات مجلس، مدت زمان زیادی است که جناح‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی عزم جزم کرده و در قالب جلسات محرمانه و گعده‌های دوستانه تا نشست‌های رسمی و همایش‌های جزیی و کلی و گاه سفرهای استانی در پی آرایش‌دهی منظم و منسجم اردوگاه خودی رفته‌اند.

انتخابات مجلس دهم یک تفاوت آشکار با سه دوره قبلی دارد؛ در ۱۲سال گذشته پیش از آغاز فرایند انتخابات پیروز نهایی مشخص و معلوم بود و تنها درخصوص افراد و گرایشات مختلف حاضر در این اردوگاه رقابت شکل گرفته و به نوعی در غیاب رقیب سنتی رقابت درون گروهی نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات داشت. حال اما صحنه سیاسی معطوف به انتخابات سال۹۲ ریاست‌جمهوری دچار تغییر و تحولاتی شده که وجه رقابتی را پررنگ‌تر و چشم‌انداز برتری و توفق طیف‌های سیاسی را در ‌هاله‌ای از ابهام برده و همین نکته نه‌تنها بر حساسیت‌ها افزوده که تلاش دوچندان اضلاع مختلف سیاسی را نیز گریزناپذیر کرده است. در این میان نکته جالب توجه آن است که رقابت سیاسی تنها در قالب دوقطبی مرسوم چپ و راست یا ادوار نزدیک‌تر آن اصلاح‌طلب و اصولگرا نیست و صورت‌بندی‌های تازه‌ای درحال شکل‌گیری و انعقاد است که بر پیچیدگی صحنه انتخابات آتی افزوده و از هم‌اکنون نوید رقابتی سخت و تنگاتنگ می‌دهد. علاوه بر مدل کنش سنتی چپ و راست اکنون از یکسو جریان دولتی‌ها یا اعتدالگرایان پای در وادی انتخابات دارند و گرایش آنان به یکی از دو سو نقش تعیین‌کننده‌ای در خروجی نهایی خواهد داشت و از طرف دیگر احمدی‌نژادی‌ها نیز که از ابتدا خود را فراتر از قالب‌بندی‌های سیاسی متداول پنداشته و با همه حمایت‌های عیان از آنان بر چسب اصولگرایی را پس زدند نیز در صحنه انتخابات آتی بیکار نخواهند نشست و از طرف دیگر آنگونه که از شواهد و قرائن پیداست جبهه اصولگرایی بازهم شاهد یک حضور منسجم نبوده و بازیگران نام و نشان‌دار این اردوگاه و ائتلاف و انشقاق آنان نقش تعیین‌کننده‌ای در فرآیند انتخابات خواهند داشت. هر چه هست طی روزهای اخیر اخبار جسته و گریخته حکایت از صورت‌بندی‌های تازه در عرصه انتخابات مجلس دهم دارد.

اعتدالی‌ها و نقش تعیین‌کننده در انتخابات

چه طیف‌هایی بپسندند و چه نپسندند، طیف اعتدالی یا نزدیکان به دولت به‌واسطه برخورداری از جایگاه اجرایی و نیز نگاه عمومی که به آنها معطوف است نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات آتی مجلس خواهند داشت و از طرف دیگر تجربه نشان داده برخی از مردم برای ایجاد یکدستی و هماهنگی میان دو قوه که به پیشبرد امور کمک می‌کند، ترجیح می‌دهند به گزینه‌های نزدیک به دولت رای دهند. با این اوصاف نزدیکی این طیف به دو گرایش اصلی سیاسی نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات مجلس پیش رو خواهد داشت. برداشت عمومی با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری و نیز همپوشانی در بسیاری از مواضع سیاسی همراهی اعتدالیون با اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی است اما نکته جالب آنکه طی چند روز گذشته یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتمادملی خبر از ائتلاف روحانی و لاریجانی با محوریت حزب اعتدال و توسعه و میدان‌داری محمدباقر نوبخت داده و جالب آنکه سخنگوی فراکسیون رهروان ضمن تائید این خبر چشم‌اندازی روشن از اتحاد این فراکسیون و حزب اعتدال و توسعه ترسیم کرده و حتی آن را فراتر از انتخابات مجلس دانست و از نزدیکی دیدگاه لاریجانی و روحانی به هم گفت. به عبارت دیگر آیا این ائتلاف لاریجانی و روحانی یا به زبان ساده‌تر فراکسیون رهروان و حزب اعتدال و توسعه در قالب کلی که از آن با عنوان اتحاد اصلاح‌طلبان، اعتدالی‌ها و اصولگرایان معتدل یاد می‌شود، خواهد گنجید؟ آیا اصلاح‌طلبان چنین صورت‌بندی‌ای را خواهند پذیرفت یا طیف همراه لاریجانی حاضر به ائتلاف با اصلاح‌طلبان خواهند بود؟ یا از اساس این ائتلاف تازه مستقلانه و ناشی از یک چرخش راهبردی است؟ هر چه هست طیف دولتی‌ها نه اصولگرای صرف هستند و نه اصلاح‌طلب تمام‌عیار و برای پایگاه سیاسی در توده‌های حامی باید به یکسو گرایش داشته باشند.

پایداری و احمدی‌نژادی‌های امیدوار

جبهه پایداری یا منتقدان نام و نشان‌دار دولت فعلی برای حفظ جایگاه سیاسی حداقلی خود در ساختار قدرت نیاز به نقش‌آفرینی موثر در انتخابات مجلس دهم دارند و رویکردهای تندروانه و تنزه‌طلبانه امکان اتحاد و اجماع با اضلاع دیگر جبهه اصولگرایی را برای آنان ناممکن ساخته و از آنجا که هویت سیاسی آنان بر مواضع خاص و آشتی‌ناجویانه استوار است، پایداری و همراهان یگانه اهتمام خود را بر مخالف‌خوانی با دولت و انتقاد بی‌امان از قوه مجریه و رویکردهای آن بنا کرده‌اند تا از این طریق بخشی از سبد آرای خود را جمع و با تکیه بر پایگاه سنتی بدین‌سان مجالی برای عرض‌اندام داشته باشند. نکته آنکه آنان با طیف احمدی‌نژاد در مخالفت با دولت همپوشانی داشته و از آنجا که احمدی‌نژادی‌ها شبکه‌ای منظم در دوران حضور خود در قوه مجریه داشته‌اند و لیدر این جریان هنوز در بخش‌هایی از جامعه هواخوانی دارد، ائتلاف مجدد دور از ذهن نیست. احمدی‌نژاد امیدواری بسیاری دارد که با عدم توفیق دولت در حل پرونده‌های مهم پیش رویش به‌عنوان آلترناتیو جریانی که دیگرگونه عمل می‌کرد بتواند حیات سیاسی تازه‌ای به‌واسطه حضور در مجلس برای خود احیا کند.

در نهایت....

آرمان نوشت: آنچه مسلم است انتخابات آتی مجلس رقابتی تنگاتنگ و البته چندوجهی را به خود خواهد دید و باید دید در فرصت باقیمانده که نمایه‌های شور و هیجانی تازه در آن به‌خوبی هویداست، چه تغییر و تحولات تازه‌ای به منصه‌ظهور می‌رسد از جمله چرخش ناگهانی و تغییر راهبرد طیف حامیان دولت یا اتحاد مجدد پایداری‌ها با کسانی که زمانی قبولشان نداشتند یا نقش‌آفرینی لاریجانی به‌عنوان یک چهره سنگین‌وزن در اردوگاه اصولگرایی و بالاخره اصلاح‌طلبانی که این‌بار با اهتمام جدی، برنامه‌ریزی منسجم و امیدواری پای به وادی رقابت انتخاباتی گذاشته‌اند.

انتهای پیام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 3457

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی