امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

طرح سه فوریتی درباره مذاکرات وجاهت قانونی و منطقی ندارد/ جابجایی پیشنهاد بدون اجازه امضاکننده خلاف است

  • پنج شنبه, 24 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس صبح روز گذشته بر روی رسانه‌ها خبری مبنی بر ارائه طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته‌ای با بیش از 60 امضا به هیأت رئیسه مجلس منتشر شد، پس از این موضوع تعدادی از نمایندگان مجلس که از امضا کنندگان این طرح نیز بودند، با رد اقدامات طراحان در ارائه طرحی در قابل سه فوریت به هیأت رئیسه، اعلام کردند که اقدام طراحان خودسرانه و بدون هماهنگی امضاکنندگان بوده است.

 میرمحمدی:طرح سه فوریتی درباره مذاکرات وجاهت قانونی و منطقی ندارد

سیدمحمدحسین میرمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی مجلس نیوز، در انتقاد از اقدام طراحان طرح توقف مذاکرات هسته‌ای و اعتراض جمعی از امضا کنندگان در این رابطه، گفت: تعداد کثیری از نمایندگان طرحی را برای حمایت از تیم مذاکره‌کننده و مقابله با تهدیدهای کشورهای غربی امضا کردند، اما در آخر شاهد بودیم که طراحان این طرح را در قالب طرح سه فوریتی برای توقف مذاکرات هسته‌ای به هیأت رئیسه ارائه کردند، این در حالی است که اصلا در بالای طرحی که امضا شد، عبارت سه فوریتی نبود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این طرح در قالب ماده واحده تنظیم شده و در متن آن آمده بود که این موضوع در اختیار تیم مذاکره‌کننده باشد که اگر وضعیت تهدید از سوی کشورهای غربی تداوم داشت، تیم ایرانی بتواند به سرعت روند مذاکرات هسته‌ای را متوقف کند.

وی تصریبح کرد: قطعا ارائه و تصویب سه فوریت طرح مذکور به هیچ درست و کارشناسی نیست و به نظر من این اقدام وجاهت قانونی و منطقی ندارد، همچنین این کار از سوی طراحان نباید صورت می‌گرفت، از این‌رو من به شخصه امضای خودم را پس گرفته و از این طرح انصراف دادم.

عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، گفت: با توجه به اینکه در رابطه با تدوین، جمع‌اوری امضا طرح مذکور تخلفاتی صورت گرفته، این اختیار برای تمام نمایندگان معترض جهت شکایت از طراحان این طرح به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان محفوظ است.

 موسوی‌نژاد:طراحان به من قول طرح دو فوریتی داده بودند/نمایندگان طرح سه فوریتی را امضا نکردند

همچنین مهدی موسوی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی مجلس نیوز، نیز درباره اعتراض تعدادی از نمایندگان امضا کننده طرح مربوطه، گفت: ما اصلا از نخست هیچ طرحی را با عنوان سه فوریتی امضا نکردیم، بلکه طرحی که جلوی ما گذاشته شد و من امضا کردم، طرحی دو فوریتی بود.

نماینده مردم دشستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: حتی در موقع امضا به طراحان گفتم که من تنها طرح دو فوریتی را امضا می‌کنم و آن‌ها به صراحت قبول کردند، اما به نظر می‌رسد که در پایان طراحان طرح را به صورت سه فوریت به هیأت رئیسه ارائه کردند، از این‌رو امضا من در طرح تنها عملا ملغی می شود.

بیگلری:طرح کریمی قدوسی به هیچ وجه سه فوریتی نبود/من با ادامه مذاکرات موافق هستم

محسن بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی مجلس نیوز، درباره اعتراض امضا کننده طرح مربوط به مذاکرات هسته ای، گفت: متأسفانه طرحی که به نمایندگان برای جمع‌اوری امضا ارائه شد، طرحی با عنوان طرح سه فوریتی نبود، از طرف دیگر در متن این طرح آمده بود که آمریکا به هیچ وجه حق ندارد که ایران را در مذاکرات هسته‌ای تهدید کند.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در شرایط کنونی اکثریت نمایندگان امضاکننده نسبت به اقدام و رویکرد طراحان معترض هستند و من به شخصه چنین طرحی را هیچ وقت امضا نمی‌کنم، زیرا من با مذاکرات هسته‌ای و ادامه آن کاملا موافق هستم و این موضوع بسیار ضروری است.

بیاتیان:اکثر نمایندگان طرح سه فوریتی برای توقف مذاکرات را امضا نکرده‌اند

محمد بیاتیان نیز  با بیان اینکه گفت: متنی که امروز تعدادی کثیری از نمایندگان مجلس امضا کردند، به هیچ وجه در قالب طرح نبود، بلکه توصیه‌نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور برای توجه به منویات رهبر معظم انقلاب جهت حضور مقتدرانه در مذاکرات هسته‌ای بودن هیچ‌گونه تهدید از سوی کشورهای غربی بود‌، از این‌رو طراحان به هیچ وجه حرفی از طرح سه فوریتی در زمان امضا به میان نیاورده‌اند.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متأسفانه اقدام طراحان درباره ارائه متن مذکور به عنوان طرح سه فوریتی به هیأت رئیسه برای نمایندگان جای سؤال و تعجب بود، زیرا اکثر نمایندگان متنی با عنوان طرح سه فوریتی را امضا نکرده‌اند چون این گونه اقدامات به مصلحت کشور نیست.

رد قاطع امضای طرح سه فوریتی از سوی بت کلیا

یوناتن بت کلیا در گفت وگو با خبرنگار سیاسی مجلس نیوز، در واکنش به امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای، گفت: تعداد کثیری از نمایندگان طرحی را برای حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مذاکره در کمال اقتدار امضا کردند، اما در آخر شاهد بودیم که طراحان این طرح را در قالب طرح سه فوریتی برای توقف مذاکرات هسته‌ای به هیأت رئیسه ارائه کردند، این در حالی است که اصلا در بالای طرحی که امضا شد، عبارت سه فوریتی نبود.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ما همواره در حمایت از تیم هسته ای کشورمان ایستاده ایم و هیچ گاه چنین طرحی را امضا نخواهیم کرد.

وی افزود: در شرایط کنونی اکثریت نمایندگان امضاکننده نسبت به اقدام و رویکرد طراحان معترض هستند.

بت کلیا با بیان اینکه تیم مذاکره کننده کشورمان با اقتدار در برابر زورگویی دنیا ایستاده اند، گفت: خواسته ما از رئیس جمهور حمایت قاطع از تیم مذاکره کننده کشورمان بوده و هیچ گاه چنین طرح هایی را امضا نخواهیم کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: طراحان طرح مذکور در ارایه توضیحات به نمایندگان برای جمع آوری امضا تخلف کرده اند

زارع‌زاده: تنها طرح توقف مذاکره با آمریکا در صورت عدم لغو کامل تحریم‌ها به امضا رسید

دخیل عباس زارع‌زاده مهریزی در گفت وگو با خبرنگار مجلس نیوز،‌ درباره امضای طرحی با عنوان توقف مذاکرات هسته‌ای،‌ افزود: طرحی که من به امضا رساندم به این مهم اشاره داشت که اگر آمریکا به تعهدات خود نسبت به لغو تحریم‌ها عمل نکند مذاکرات با آمریکا متوقف شود.

نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ همچنین در این طرح عنوان شده بود که در صورت عدم لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا مذاکره تنها با این کشور متوقف شود و با دیگر کشورهای اروپایی می‌تواند ادامه داشته باشد.

وی یادآور شد: در این طرح اصلا اشاره‌ای به توقف مذاکرات نشده بود و فقط توقف مذاکره با آمریکا در صورت پایبند نبودن به تعهدات خود مطرح بود.

بیگی ئیلانلو:نامه حمایت از رهبری را امضا کردیم نه توقف مذاکرات هسته ای/به صورت کتبی انصراف ازامضاء خود را به هیات رئیسه مجلس اعلام کردم

روح الله بیگی ئیلانلو درگفت وگو با خبرنگارسیاسی مجلس نیوز،درخصوص اینکه آیا طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای را امضاء کرده است یا خیرگفت: یکی از نمایندگان چند روز پیش نامه ای را تحت عنوان حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری برای امضاء آوردند که بنده هم تحت این عنوان نامه مربوطه را امضاء کردم. نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ وتکاب درمجلس شورای اسلامی، افزود: اما روزگذشته متوجه شدم که این نامه طرحی 3 فوریتی درقالب توقف مذاکرات هسته ای بوده است که بنده به صورت کتبی انصراف ازامضاء خود را به هیات رئیسه مجلس اعلام کردم، چون نمایندگانی که این موضوع را طراحی کردند اعلام نکردند این طرحی 3 فوریتی برای توقف مذاکرات است، بلکه تاکید شد که نامه ای برای حمایت ازفرمایشات مقام معظم رهبری است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: اینگونه اقدامات از جناب برخی نمایندگان درمجلس به نام حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری ودر قالب طرحی برای توقف مذاکرات هسته ای ، خلاف اخلاق و موازین اخلاقی بوده و بنده از امضاء آن انصراف دادم، ازاین رو بازهم باید تاکید کرد که اینگونه رفتارها اصلا همخوانی با اخلاق دینی نداشته و شأن مجلس و نمایندگان را زیر سوال می برد.

زمانیان: از تیم مذاکره کننده هسته ای به شکل جدی دفاع می کنیم/ ضرورت فصل الخطاب قرار دادن فرمایشات رهبر انقلاب

سعید زمانیان در گفتگو با خبرنگارسیاسی مجلس نیوز،در واکنش به امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای گفت:‌ اقدام نمایندگان مجلس درارتباط با بحث امضای مسایل هسته ای مربوط به تذکر و جلوگیری از زیاده خواهی آمریکا،توجه به بیانات رهبر انقلاب و در قالب تذکر و هشدار به مسولان داخلی و خارجی بوده کشور در ارتباط با مسایل هسته ای بوده است.

به گفته وی اعتراض برخی در زمنیه امضای این طرح سه فوریتی به این دلیل است که اطلاع رسانی مناسبی درمورد این طرح صورت نگرفته بود.

نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما از تیم مذاکره کننده هسته ای به شکل جدی دفاع می کنیم،ضمن اینکه در ارتباط با مسایل مختلف همه را به سمت فرمایشات رهبر انقلاب هدایت می کنیم و همه باید فرمایشات ایشان را در تمام زمینه ها فصل الخطاب قرار دهند.

محبی: بیانیه برخورد با آمریکا را امضا کردم نه طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای

محمد ابراهیم محبی در گفت و گو با خبرنگار مجلس نیوز، در خصوص امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای گفت: مطلبی که دیروز به دست ما رسید تا امضا کنیم طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای نبود.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مطلبی که ما امضا کردیم نه تنها در خصوص توقف مذاکرات هسته ای نبود بلکه طرح هم نبود تنها یک بیانیه در خصوص برخورد با آمریکا و استکبارطلبی های این کشور بود. عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در بیانیه ای که ما امضا کردیم صحبتی از توقف مذاکرات هسته ای نبود.

سلیمی: جابجایی پیشنهاد بدون اجازه امضاکننده خلاف است

علیرضا سلیمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با خبرنگار مجلس نیوز با اعلام مخالفت با طرح سه فوریتی برای توقف مذاکرات، گفت: زمانی که نمایندگان برگه ای را امضا می کنند، باید همان برگه به هیات رییسه مجلس تقدیم شود و جابجایی پیشنهاد بدون اجازه امضاکننده خلاف است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که طرح جهت امضا به نمایندگان داده شد، اشاره ای به سه فوریت بودن آن نشده بود، اما مشاوره برخی دوستان جمع کننده امضا باعث شد که این طرح به 3 فوریت تغییر پیدا کند که این موضوع خلاف اخلاق است.

وی در خصوص دلایل امضای این طرح نیز بیان کرد: ما طرحی با عنوان صیانت از دستاوردهای هسته ای را درمجلس تصویب کردیم و معتقدیم که باید در مقابل اقدامات کنگره امریکا آماده باشیم و این موضوع کاملا طبیعی است، اما این آمادگی باید هم وزن باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: بنده معتقدم که ارایه طرح سه فوریتی، هم وزن با اقدامات کنگره امریکا نبود.

به گفته نماینده مردم محلات و دلیجان، شکی نیست که صیانت از دستاوردهای هسته ای یک مساله ملی بوده و همه نظام در قوای سه گانه باید از این مساله حمایت کنند، لذا هدف ما توقف مذاکرات نبود.

سامری:تخلف در گفتار طراحان طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات صورت گرفته است

عبدالله سامری در گفت وگو با خبرنگار سیاسی مجلس نیوز، با تخلف خواندن اقدام طراحان طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات، گفت: طرحی که به ما برای امضا داده شد در خصوص حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات هسته ای بود.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه توقف مذاکرات هسته ای خواسته ما نیست، افزود: طراحان طرح مذکور با تخلف در گفتار و غیر واقع نشان دادن واقعیت طرح موفق به اخذ امضای بسیاری از نمایندگان شده اند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: تغییر متن طرح مذکور منجر به پس گرفتن امضا از سوی بسیاری از نمایندگان شده است.

وی با تاکید بر اینکه در ابتدا در خصوص 3 فوریت طرح مذکور اطلاعی نداشتیم، گفت: تغییر متن طرح پس از امضا نمایندگان تخلفی فاحش است.

حسینی:متن طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات با پیش نویس مورد امضای ما تفاوت آشکار دارد

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر اینکه ما موافق توقف مذاکرات هسته ای نیستیم، گفت: متن طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات هسته ای با پیش نویسی که ما امضا کرده ایم متفاوت بوده از این امضای خود را پس گرفته ایم.

سیدبهلول حسینی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی مجلس نیوز، با تاکید بر اینکه ما موافق توقف مذاکرات هسته ای نیستیم، گفت: طرح امضا شده از سوی نمایندگان مبنی بر توقف مذاکرات هسته ای با متنی متفاوت و یک فوریت بوده که طراحان پس از گرفتن امضا از نمایندگان در متن آن تغییراتی ایجاد کرده اند.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تخلف از سو طراحان طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات در گرفتن امضا از نمایندگان صورت گرفته است، افزود: در ابتدا طراحان طرح مذکور حرفی از 3 فوریت بودن طرح به میان نیاوردند اما بعد متوجه تغییر فوریت طرح شدیم که این مصداق بارز تخلف طراحان است.

وی ادامه داد: متن طرح مورد امضا از سوی نمایندگان با متن نهایی طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات متفاوت بوده و ما هیچ اطلاعی از این متن نداشته ایم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: پس از مطلع شدن از متن واقعی طرح مذکور بنده و بسیاری از نمایندگان امضای خود را پس گرفتیم.

رحمانی:متن طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات پس از گرفتن امضا از نمایندگان تغییر کرد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر تغییر متن طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات از سوسی طراح آن پس از گرفتن امضا از نمایندگان، گفت: تغییر متن دلیل اصلی پس گرفتن امضای بسیاری از نمایندگان بود.

رجب رحمانی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی مجلس نیوز، با تاکید بر پس گرفتن امضای خود در خصوص طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات، گفت: بنده طرحی در این باره امضا نکرده ام.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طراحان طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات طرحی با مضمون توصیه‌نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور برای توجه به منویات رهبر معظم انقلاب جهت حضور مقتدرانه در مذاکرات هسته‌ای بوده است، تصریح کرد: در طرح مورد امضا از سوی بنده هیچ متنی در خصوص توقف مذاکرات وجود نداشت.

وی ادامه داد: تخلف در خصوص تغییر متن طرح مذکور صورت گرفته از این رو بنده و بسیاری از نمایندگان امضای خود را پس گرفته ایم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در ماده واحده طرح مورد امضا از سوی بنده آمده بود که تا زمانی که آمریکایی ها رسما ما را تهدید کنند با آن ها مذاکره ای صورت نخواهد گرفت که این مورد تایید است اما توقف مذاکرات توجیه منطقی ندارد.

انتهای پیام/083451

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 3585

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی