امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

از انتقاد آقای معاون تا آشکار کردن ظلم ظالمان در نشست رییس جمهور

  • یکشنبه, 24 خرداد 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع سانی رشت پرس، پنجمین نشست خبری رئیس جمهور خالی از حاشیه نبود؛ کنایه به رسانه ها، انتقاد معاون دفتر رئیس جمهور از سوالات خبرنگاران و رسانه هایی که موفق به پرسش نشدند اهم این حاشیه هاست.

پنجمین نشست خبری حجت الاسلام حسن روحانی در آستانه سالروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد ۹۲ با خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد.

- محمدکاظم روحانی نژاد خبرنگار تازه بازنشسته رسانه ملی که اجرای نشست خبری رئیس جمهور را برعهده داشت، اعلام کرد: ۲۵۰ خبرنگار داخلی و خارجی این نشست خبری را پوشش می دهند.

- محمد نهاوندیان، حسام الدین آشنا، حمید ابوطالبی، مرضیه افخم، محمد رضا صادق، علیرضا معزی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و همچنین مدیران مسئول برخی از رسانه ها همچون خبرگزاری ایرنا، ایسنا، آریا و روزنامه اطلاعات در این نشست خبری حضور داشتند؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز پس از آغاز نشست خبری در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری حضور یافت.

- پس از شروع نشست رئیس جمهور، وی ابتدا با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان گفت: ماه رمضان، ماه کنار گذاشتن کینه ها و ماه برادری، اخوت، آشتی و بذل و بخشش است.

- روحانی به سالروز انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ هم اشاره ای داشت و ضمن تبریک به مردم در خلق ماسه سیاسی تاکید کرد: ۲۴ خرداد متعلق به هیچ دسته و جناحی نیست.

- روحانی در ادامه صحبت هایش تعریفی از اعتدال کرد و گفت: اعتدال معنایش آن است که تمام حرکت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در چارچوب مقررات قانونی باشد. اعتدال معنایش آن است که هیچ تصمیم یک‌شبه در کشور گرفته نشود. اعتدال یعنی امور به صاحب نظران متخصص همان فضا واگذار شود.

- «احیای اخلاق، نجات اقتصاد و تعامل سازنده با جهان» سه موضوعی بود که رئیس جمهور از آنان به عنوان وعده های دولت به مردم یاد کرد و گفت: این دولت در طول ۲۲ ماه گذشته تلاشش بر این بوده است که در هر زمینه‌ای که به مردم وعده داده، تلاش کند تا آنها را عملی کند.

- رئیس جمهور هدف ۲۴ خرداد را حفظ همه حقوق ملت نام برد و در توضیح آن گفت: این به مفهوم تعامل سازنده برای احقاق حقوق ملت و منافع ملی بود و در همین راستا، باب مذاکره جدی و تاثیرگذار در چارچوب منطق با ۱+۵ آغاز کردیم.

- خطوط قرمز مذاکرات هسته ای از دیگر محورهای اظهارات روحانی در نشست خبری بود. وی با تشکر از مقام معظم رهبری برای ترسیم خطوط اصلی مذاکرات توضیح داد: حمایت از مذاکره کنندگان با نفس گرم ایشان در کشور اتحاد ملی و انسجام را حفظ کرده است.

- اظهارات اخیر رئیس جمهور که مشکل آب خوردن را هم ناشی از تحریم ها دانسته بود و انتقادات کارشناسان، سیاسیون و رسانه ها را در پی داشت، از دیگر محورهای صحبت های رئیس جمهور در این نشست بود. روحانی در دفاع از طرح چنین مسئله ای گفت: برخی تعجب کردند، ولی تعجب نکنند که تحریم برای سدی بود که خوردن آب آشامیدنی را تامین می‌کند. حتی ضد دارو و تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها بود. هیچ کس در غیراخلاقی و غیرانسانی بودن تحریم، تردید نکند؛ مخفی کردن ظلم ظالمان، کار شایسته‌ای نیست. اگر ظلمش را بیان کردیم،  کار بدی کردیم؟ باید ظلم ظالمان مخفی بماند؟!

- یکی از سوالات خبرنگاران در مورد اجرای پروتکل الحاقی بود. روحانی نیز توپ را به زمین رسانه ها انداخت و  گفت: حرف هایی که رسانه ها در مورد تبعات اجرای پروتکل مطرح می کنند، بی اساس است.

وی افزود: در پروتکل چیزی به عنوان بازرسی وجود ندارد. ما پروتکل را در ۲۰۰۳-۴-۵ داوطلبانه اجرا کردیم و می‌دانیم چگونه است، همان زمان هم بحثی در ایران سر گرفت که اگر اجرا شود، می‌آیند مسجد و خانه علما و مجلس را بازرسی می‌کنند. این حرف‌ها آن موقع هم بی اساس بود و الان هم اینجور حرف‌ها در بعضی رسانه‌ها زده می‌شود.

- «معیار ما در زمینه گرانی و ارزانی، زندگی و جیب مردم است»؛ این یکی از جملات رئیس جمهور در نشست خبری امروز بود.

خبرنگاری پرسید: آمار کاهش تورم دولت شما با جیب مردم همخوانی ندارد که روحانی گفت: معیار ما همان جیب مردم است، اما مراکز رسمی اعلام می‌کنند، یک مبنایی دارند و یک سبدی دارند و بر مبنای آن محاسبه می‌کنند.

- خبرنگاری از بدعهدی آمریکا گفت و از رئیس جمهور پرسید: آیا دلواپس نیستید که اجرای توافق به دست‌انداز بیفتد و حوادث عراق و سوریه اصطکاک ایران و آمریکا را بیشتر کند و قرارداد روی همان کاغذ بماند؟ روحانی پاسخ داد: من دلواپس نیستم، همیشه امیدوارم.

- در این نشست خبری ۱۰ رسانه داخلی و ۶ رسانه خارجی و در مجموع ۱۶ رسانه سوالات خود را از رئیس جمهور پرسیدند.

- در پایان این نشست، حمید ابوطالبی معاون سیاسی نهاد ریاست جمهوری با انتقاد از برخی سوال های خبرنگاران، گفت: سوالهای عمیق تر و بهتری می شد از رئیس جمهور پرسیده شود . بهتر از این می شد تا اطلاعات بیشتری از طریق رئیس جمهور در مورد مسائل مختلف و مذاکرات از طریق رسانه ها به اطلاع مردم برسد.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان این نشست خبری در جمع خبرنگاران حضور یافت و به صورت آف دِ رکورد به سوالات آنان پاسخ داد.مهر

انتهای پیام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 4091

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی