امروز: سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 02 جون 2020

توصیه فرماندار به کاندیداهای مجلس شورای اسلامی/دکتر ثابت قدم مسلط به امور شهری است

  • سه شنبه, 16 تیر 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به منظور شفاف سازی افکار عمومی و انجام رسالت خبری خود درزمینه عملکرد مدیران در نهادها و سازمانهای دولتی بخش گفتگویی ویژه را با حضور میهمانان ارجمند تدارک دیده است که در مقاطع زمانی خاص این گفتگو ها انجام شده و ماحصل آن در اختیار مخاطبین پایگاه خبری رشت پرس  در فضای مجازی قرار می گیرد . میهمان این پایگاه اطلاع رسانی ، سید عیسی مهدوی فرماندار محترم شهرستان رشت  بودند  که به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند و  در ادامه می خوانید : 

بسم الله الرحمن الرحیم . دومین باری است که توفیقی حاصل شد تا در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حضور یابم . امیدوارم که طاعات و عبادات همگان در ایام مبارک ماه رمضان و در لیالی عظیم قدر مورد قبول درگاه حق قرار گیرد و پیشاپیش سالروز شهادت امیر مومنان حضرت علی (ع) را تسلیت عرض می نمایم .

رشت پرس : با توجه به بازتابهای حضور معاون وزیر و نمایندگان مجلس در خصوص معضلات مسکن مهر رشت لطفا توضیحاتی را در خصوص عمده مشکلات مسکن مهر بیان فرمائید.

مسکن مهر چندین مشکل خاص دارد که باید در وجوه مختلف به آن نگاه کرد . یکی از این مشکلات بحث زیر ساختی مسکن مهر است که جزء وظایف فرمانداری است مانند ایجاد نانوایی که این امر تا حدود زیادی مرتفع شده است . موارد دیگر وجود مراکز بهداشتی و استقرار پاسگاههای نیروی انتظامی در مسکن مهر است که در حال انجام است . در زمینه ی استقرار نیروی انتظامی ، با تعاملی که صورت گرفت اکیپ های سیاری را برای برقراری امنیت در مکان قرار دادیم که تا حدودی معضلات امنیتی مسکن مهر را مرتفع کرده است .

بحث دیگر وجود سگ های ولگرد در محوطه ی مسکن مهر بود که باعث ایجاد ترس و واهمه ی ساکنین آن محل شده بود و ما نیز با تعامل نهاد های ذیربط و با رعایت دستورالعمل وزارت کشور و بر اساس حقوق بین المللی حیوانات سعی کردیم تا این حیوانات را به نوعی از محل جمع آوری کنیم .

بحث روشنایی محوطه ی مسکن مهر رشت که متولی آن مشخص نبود و مورد اختلاف بین همکاران ما در شهرداری رشت و اداره برق بود به حمد الله معضلات آن مرتفع گردید و اعتباراتی را در همین خصوص برای شهرداری قرار دادیم . خدمات مربوط به فاضلاب در شورای مسکن در حال پیگیری است .

اعتراضاتی را ساکنین آنجا در خصوص  سیستم ساخت و ساز و معضلات فنی سازه ها داشتند نظیر عایق صوتی نبودن و عدم راه اندازی آسانسور در آپارتمانها که این اعتراضات تا حدود زیادی با نظارت شهرداری و شورای مسکن قابل حل است .

عمده ترین اعتراضاتی که وجود دارد مربوط به بحث تعاونی های مسکن ، میزان متغیر آورده ها توسط اعضا ، قیمت تمام شده و نحوه ی واگذاری مسکن است که پیچیده گی هایی در این زمینه در تعاونی ها وجود دارد . جلساتی که با تعاونی برگزار کردیم بیشتر بر پیچیدگی این موضوعات افزوده شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز اعتراضاتی را در این خصوص به وزیر اعلام کردند و حضور آقای کلانتری نیز در استان برای ارزیابی و بررسی این مشکلات بود .

بیشترین معضلات مربوط به بحث تعاونی ها در مسکن مهر شهر رشت وجود دارد چون از نظر کثرت تعاونی و ساخت و سازهایی که انجام گرفته نسبت به سایر شهر های استان در جایگاه اول قرار دارد و به همین میزان مشکلات آن چند برابر است . به عنوان مثال در شهر سیاهکل ، اغلب واحد های مسکن مهر به صورت خود مالک ساخته شده و سهم آورده مشخص است و مشکلات کمتری وجود دارد . اما در مسکن مهر رشت 15 هزار واحد مسکونی ساخته شد و این حجم از ساخت واحد ها به تبع معضلات مربوط به خود را دارد . در برخی از موارد پروژه از پیمانکاران گرفته شد و در اختیار تعاونی ها قرار گرفت و بحث قیمت تمام شده و قیمت زمین مطرح شد . در برخی از موارد پارکینگ هایی که برای واحدها احداث گردید با ضوابط شهرداری همخوانی ندارد ، در خصوص پرداخت عوارض باید با شهرداری به نوعی تعامل کنیم . مسایل مربوط به ارزش افزوده به نحوی حل شد . بحث تکمیل زیر ساخت ها با تلاش نمایندگان و تعامل تمامی دستگاههای ذیربط با مقرر کردن اعتباراتی قابل حل است .

مسکن مهر رشت نیازمند به مدارس بیشتر و ایجاد راههای دسترسی ساکنین برای کاهش بار ترافیکی در آن نقطه است . چون با وجود دانشگاه آزاد اسلامی در پل تالشان و تراکم رفت و آمد جمعیتی که در آن نقطه وجود دارد در اکثر ساعات های روز به نوعی دارای گره های ترافیکی در مبادی ورودی به بلوار هستیم و باید با سرعت بخشیدن به ایجاد راه دسترسی دیگر که از سمت جاده ی تهران به مسکن مهر منتهی می شود از این بار ترافیکی بکاهیم .

در هر حال بیشترین معضل مسکن مهر شهرستان رشت مربوط به تعاونی ها و مشکلات آنان در ارایه و عرضه خدمات به اعضای آن است .

رشت پرس : دورنما و چشم انداز تعاونی توسعه ی عمران شهرستان رشت را چگونه می بینید ؟

در شرح وظایف تعاونی توسعه ی عمران مواردی گنجانده شده است که بسیار حایز اهمیت است ، توسعه بدون مشارکت مردم اتفاق نخواهد افتاد . تعاونی بر خلاف سرمایه گذاری ، ایجاد سرمایه گذاری می کند . از فکر دسته جمعی به سرمایه می رسد . قانون تعاونی توسعه عمران شهرستانها از دو منظور تایید شده است یکی در قالب لایحه به مجلس رفته و دیگری طرحی بوده که دولت ارایه داده است .

این تعاونی در چندین شهرستان کشور تشکیل شده است و در شهرستان رشت نیز در حال تشکیل است و باید 5 درصد از مردم شهرستان در ابتدا عضو این تعاونی شوند و این مشارکت اولیه است . همه ی اقشار می توانند عضو این تعاونی شوند و فعالیت بسیار خوبی خواهد بود . از طرفی دیگر خوشبینی در خصوص عملکرد تعاونی ها وجود ندارد و ما باید با عملکرد شفاف این بدبینی عامه ی مردم را از میان ببریم .

صحبت هایی با برخی از نهادها و ادارات صورت گرفته که پرسنل خود را برای عضویت در این تعاونی تشویق کنند . با دهیاری ها و بخشداری ها صحبت هایی شده است تا تمامی جوانب این تعاونی را برای مردم تشریح کنند . البته مردم به صورت داوطلبانه برای عضویت در تعاونی توسعه ی عمران شهرستان اقدام کرده اند اما هنوز برای آن میزان مشارکت اولیه نفرات بیشتری نیاز است . امیدوار هستیم که تا پایان فصل تابستان بتوانیم این تعاونی را تشکیل دهیم .

از سوی دیگر بیشترین بدبین هایی که در خصوص تعاونی ها وجود دارد مربوط به عملکرد مالی آنان است که در این تعاونی از وجود افراد خوشنام در بحث هیات موسس با شفافیت های مالی بهره گیری شده است . احساس بنده این است که تعاونی مذکور با هدف صحیحی تعریف شده و با تاسیس آن خواهیم توانست فضای کسب و کار و اشتغال را در شهرستان رشت رونق ببخشیم .

رشت پرس : با توجه به در پیش بودن دو انتخابات مهم یعنی انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در سالجاری ، اقداماتی را که فرمانداری شهرستان رشت برای آماده سازی فضای انتخابات در شهرستان فراهم کرده است بیان کنید .

انتخابات بسیار عظیمی در پیش است و این دوره های انتخاباتی حسناتی را در پی خواهد داشت . دولت محترم آقای روحانی ، فضای خوبی را ترسیم کرده است . در شهرستان رشت احزاب در حال فعالیت هستند . خیلی ها از عملکرد دولت انتقاد می کنند ما از هر نقدی که در چارچوب قانون باشد استقبال می کنیم . طیف های گوناگون اصلاح طلب ، اصولگرا و معتدل با برگزاری گردهمایی ها در حال فعالیت هستند .

استاندار محترم گیلان نیز بر ایجاد فضایی به دور از تنش تاکید دارد و تمامی تلاش و توصیه ی ایشان این است که فضا را به سمت آرامش پیش ببریم . احتیاج به نشاط سیاسی داریم و باید حقوق همه در این فضای سیاسی رعایت شود . کسانی که بر اساس اصول انقلاب و نظام ، چارچوب قانون اساسی ، حدود ولایت و رعایت خطوط قرمز فعالیت کنند ، ما هم بستر لازم برای فعالیت شان را فراهم می کنیم .

هدف این است که انتخابات پر شوری داشته باشیم و تا زمانی که مردم فضای سیاسی را امن و آرام نبینند مشارکت نخواهند کرد . در بعد نظارتی نیز قانون مواردی را برای نهادهای نظارتی ترسیم کرده است . هر گونه فعالیت انتخاباتی که از هم اکنون تحت عنوان سخنرانی و محافلی با بیان اهداف انتخاباتی برگزار شود رصد می شود و اخبار و موضوعات آن مورد توجه قرار می گیرد . تذکراتی بعضا به برخی از افراد در این خصوص داده شد و باید حدود توسط افراد حفظ شود .

رشت پرس : مرزها و حدودی که از سوی فرمانداری و قانون باید توسط  کاندیداهای احتمالی مجلس در محافل رعایت شود چیست ؟

تبلیغات زودهنگام خلاف قانون انتخابات است . بدین صورت که شخصی در سخنرانی و گردهمایی به طور واضح و آشکار بیان کند که ورود به عرصه انتخابات تلاش می کند و جلب مشارکت نماید و یا اینکه بروشورهایی را پخش کند که در آن مستقیما به کاندیداتوری اشاره شود ، اینها تخلف آشکار است و ما تا جایی که بتوانیم تذکر می دهیم و اگر آگاهانه باشد باید فرد پاسخگو باشد .

رشت پرس : پیش بینی شما از تعداد و آرایش کاندیداهای شهرستان رشت چیست ؟

این آرایش هنوز به خوبی شکل نگرفته است . آنچه که مسلم است رقابت در شهرستان رشت بین اصولگرایان ، اصلاح طلبان و اعتدالیون است . بستگی به نوع نگاه و نظرات این عزیزان دارد . انتخابات خیلی قابل پیش بینی نیست . سلیقه های خاصی در دل مردم است که تا آخرین لحظه نمی توان پیش بینی کرد . بارها در انتخابات پیش آمده که نظر سنجی ها تغییر کرده ، اما به جرات می توان گفت که رقابت اصلی بین سه جریان ذکر شده است . فعالیت هایی نیز از سوی این سه جریانات در حال شکل گیری است . بهر حال میزان رای ملت است . ما به دنبال میزان مشارکت و آرای بالا هستیم و هر شخصی که از رای همین ملت انتخاب شود افتخار خواهیم کرد چون متعلق به همین نظام و مملکت و تابع ولایت است .

رشت پرس : صحبتی داشتید در یکی از مصاحبه هایتان در خصوص اینکه بازگشت سران فتنه تهدیدی برای فضای مدیریتی شهرستان خواهد بود آیا جنابعالی موردی را مشاهده کردید ؟

خوشبختانه خیر ، دولت تدبیر و امید خطوط قرمزی را ترسیم کرده است و مقام معظم رهبری نیز در این زمینه تاکیداتی را داشته اند که باید رعایت شود . نیروهایی که شما می بینید اکثرا از نیروهای ارزشی و اعتدالی هستند و خود شخص استاندار محترم نیز حساسیت خاصی در انتخاب و ترکیب نیروها و مدیران داشتند . خوشبختانه در استان گیلان در این خصوص مشکلی نداریم و فضای آرامی که حاکم است گویای همین مطلب می باشد . همه ی فرمانداران و مدیران ما در استان معتقد به اصل ولایت فقیه ، نظام و وفادار به انقلاب هستند و در چارچوب خطوط قرمز فعالیت می کنند و در کمال آرامش نیز فعالیت هایشان را پیش می برند .

رشت پرس : ارزیابی شما از انتخاب آقای ثابت قدم به سمت شهردار رشت و تعداد مصوبات شورای اسلامی شهر رشت چیست ؟

بنده فکر نمی کنم تعداد مصوبات آنگونه که گفته می شود اندک باشد بلکه مصوبات بسیار خوبی ارایه می شود . مدیریت شهری رشت در فضایی ورود کرده که مترصد فعالیت است . شورای اسلامی شهر رشت نیزدر جهت تصمیم گیری های منطقی پیش می رود . این فضا در اثر گذشت زمان ایجاد شده است . شاید این فضا در اثر عکس العمل های مردم و پیام مسوولین باشد . آقای دکتر ثابت قدم مسلط به امور شهری است و فضای کاری خوبی را ترسیم می کند . شاید موضوعاتی باشد که من به شخصه موافق آنها نباشم ، اما مدیریت شهری باید استقلال  داشته باشد و فکر پرورش پیدا کند . فکر حاکمیتی نباید وجود داشته باشد . چون شوراها به همین دلیل به وجود آمده اند که نمایندگی افکار عمومی را داشته باشند و تصمیم آنان از پایه بر اساس نیازهای مردم اتخاذ شود . اگر شوراها استقلال نداشته باشند نمی توانند به هدف خود دست یابند . فرمانداری نیز بعد نظارتی خود را دارد و هر جا که احتمال تبدیل تنش وجود داشته است دخالت کرده ایم و سعی در تعامل داشته ایم .

برخی از دوستان در بحث جریانات گذشته در زمینه مصوبه انتخاب شهردار از بنده گله مندی هایی داشتند که اینجانب در اینجا اعلام می کنم که اقدام فرمانداری رشت در چارچوب قانون بوده و آن عزیز که برای سمت شهرداری انتخاب شده بودند شرایط لازم را نداشتند و اگر آن روند ادامه می یافت  باید یک پروسه ی بسیار طولانی را برای انتخاب شهردار در وزارت کشور طی می کردیم . در مورد انتخاب آقای ثابت قدم این محدودیت ها وجود نداشت با توجه به اینکه قرابت و نزدیکی من به آقای کاظمی نیز زیاد بود اما قصد بنده این بود که قانون اجرا شود . در مورد مسایل قانونی ، مدیریت شهری و کارگری هر کجا که نیاز به اجرای قانون باشد تمامی تلاش ما این است که قانون اجرا شود و اگر برخوردی باید صورت بگیرد برخورد می شود 

رشت پرس : اهم مصوبات شورای اسلامی شهر رشت را در سال 93 چه می دانید ؟

ساماندهی رودخانه ها ، ایجاد پارک 450 هکتاری ، ایجاد دو بوستان برای افزایش سرانه ی فضای سبز ، شناسایی و تجلیل از مفاخر ، شناسایی استعداد های فرهنگی شهر رشت ، پیگیری فعالیت های فرهنگی و قرآنی از جمله مصوبات و تصمیمات خوبی است که در سال 93 صورت گرفت و اقدامات خوبی نیز در دست انجام است . در موضوعاتی نظیر اعمال ماده ی 16 و 17 ، کمک به نهادها بر اساس قانون تعاملات و خدمات خوبی  ارایه شده است و این امور نشان دهنده ی این نکته است که تدبیر و تعقل بر فضای شورا حاکم است .

رشت پرس : بررسی وضعیت نیروهای شرکت پشتیبانی برق گیلان که جنابعالی نیز پیگیر این قضیه بودید به چه مرحله ای رسید ؟

شرکت پشتیبانی برق گیلان را باید از چند بعد نظر کرد . یکی عملکرد آن پیمانکاری که شرکت را اجاره کرده بود و نتوانست به خوبی به تعهدات خود عمل کند و خلع شد و دیگر اینکه وضعیت آن نیروها و کارگرانی که همگی فنی و تخصصی هستند باید به درستی پیگیری شود . ما در این بحث ورود کردیم و از مسوولین مربوطه و استاندار محترم خواستیم که برای ساماندهی این عزیزان وارد عمل شوند . چون این نیروها نیروهای توانمندی هستند و بیش از 30 نیروی انسانی متخصص واقعا حیف است که بیکار شوند . با مدیر عامل اسبق شرکت برق منطقه ای گیلان آقای مهندس آزادگان صحبت کردیم و ایشان نیز با دلایلی عنوان کردند که این موضوع به آن شرکت ربطی ندارد . معلوم نبود که متولی امر کیست و نهایتا ما از استاندار محترم خواستیم که ورود کنند و از عزیزانی که وضعیتشان مشخص نبود خواستیم که نماینده ای را برای پیگیری شرایطشان معرفی نمایند . مقرر شده تا با شرکت توزیع برق مذاکراتی در این خصوص صورت گیرد و امیدواریم که مشکل این عزیزان مرتفع گردد.

دغدغه ی ما این است که شرکت پشتیبانی نیروی برق به وضعیت ایران برک و کارخانه ی پوشش دچار نشود چون بر فضای اشتغال شهرستان رشت تاثیر خواهد گذاشت و به بیکاری دامن می زند .

رشت پرس : اجلاس فرمانداران کشور در تهران با حواشی هایی روبرو بود که در برخی از رسانه ها اعلام شد نظر شما در این زمینه چیست ؟

اجلاس بسیار خوبی بود و حواشی نداشت . آقای دکتر روحانی در خصوص مذاکرات و فعالیت های هسته ای کشورمان سخنان خوبی ایراد کردند و خطوط قرمز مذاکره و اهداف ایران و رعایت اقتدار بین المللی نظام در این مذاکرات و در دنیا را برشمردند . آقای دکتر لاریجانی نیز صحبت هایی بیان کردند . آیت الله جنتی هم نظر خود را در خصوص مذاکرات عنوان کردند ، ایشان در برخی از صحبت هایشان مخالف خود را اعلام کردند . حتی حجت الاسلام قرائتی نیز در این همایش سخنانی ایراد داشتند که با همه سخنان متفاوت بود . فضا فضای بسیار خوبی بود  با توجه به اینکه این جلسه منتسب به فرمانداران و نمایندگان دولت بود اما نظرات مختلف موافق و مخالف بیان شد و حاشیه ای بدنبال نداشت .

رشت پرس : در خصوص بحث آب کشاورزی در شهرستان رشت چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

شهرستان رشت در زمینه ی کشاورزی بسیار حایز اهمیت است . 70 هزار هکتار از اراضی در کشت برنج در شهرستان رشت وجود دارد . یک چهارم از اراضی کشاورزی کل استان گیلان در شهرستان رشت است . در سال 300 هزار تن برنج در شهرستان رشت تولید می شود که در چرخش اقتصادی منطقه نقش بسزایی دارد و باید بر روی آن برنامه ریزی شود . در زمینه ی تامین منابع آبی ما متکی به سد هستیم با توجه به اینکه سیستم انتقال آب در شهرستان نیز سنتی است . 2200 کیلومتر انتقال آب داریم که از نهرها و زهکش ها تشکیل شده و همگی سنتی است .

هدر رفت آب در این سیستم بسیار زیاد است . در مناطقی که طرح لاینینگ انجام شده است این هدر رفت به میزان زیادی کاهش یافته و اگر بخواهیم لاینینگ را اجرایی کنیم از میزان هدر رفت آب در مسیر تا درصد بالایی جلوگیری خواهد شد .

در سفر ریاست جمهوری نیز بر این موضوع تاکید زیادی شد . طرح تجهیز اراضی میزان مصرف آب را تا 30 درصد کاهش می دهد . لاینینگ کردن نیز میزان مصرف را تا سی درصد کاهش می دهد . اگر این شرایط به درستی اجرا شود میزان مصرف آب به نصف مقدار کنونی خواهد رسید و مصرف آب به این طریق مدیریت خواهد شد .

بحث دیگر تامین منابع آب است . سد سازی در نوع خود خوب است اما منابع ما را تامین نخواهد کرد آسیب ها آسیب های جدی است که باید به دنبال راهکارهای سریع تری بگردیم . امسال نیز با مدیریت خوب دوستان بحران آب سپری شد ، استاندار محترم و نماینده ی معزز ولی فقیه در گیلان تاکیدات زیادی در این خصوص داشتند . خوشبختانه صدمات جدی به کشاورزان وارد نشد . پیشنهاداتی به شرکت آب منطقه ای گیلان برای بهره وری بیشتر از منابع آب و تامین آب مناطق پایین دست داده شد و آن عزیزان نیز با تلاش شبانه روزی مدیریت کردند . امیدواریم که تصمیماتی در جهت حل معضلات اساسی در خصوص آب بندها و انهار صورت گیرد تا شاهد ناراحتی قشر زحمتکش کشاورز نشویم .  

و اما سخن پایانی شما ....

بنده توصیه ای به اصحاب رسانه دارم و آن این است که فضا را برای ورود به مرحله ی تاریخی انتخابات آرام سازند واز تنش جلوگیری کنند تا بتوانیم انتخابات درستی را داشته باشیم و حقوق همه بر طبق فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری رعایت شود . از پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس نیز برای انعکاس صحیح اخبار و شیوه نوینی که در انجام وظیفه خبری خود در پیش گرفته است تشکر و قدردانی می کنم .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 4565

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی